+ Предложи публикация
19.09.2021

Совите - пазители на мъдростта

 Совите са забележителни животни. Те се появяват в истории и митове от хиляди години, още от времето на древните гърци и египтяни. Много различни култури от всички краища на света са придавали символично значение на совите – виждали са ги като пазители на мъдростта, защитници на мъртвите и пазители на подземния свят.

  Бухалът (Bubo bubo) е най-едрата нощна граблива птица срещаща се в България. Бухалът се среща само в изолирани места, но като цяло на обширни територии от Европа и Азия, без крайния север: в стари широколистни и иглолистни гори, степи, полупустини, влажни низини и сухи,скалисти терени. Бухалът ловува през нощта. В различните области плячка за него са най-разнообразни животни - плъхове, мишки, зайци. Яде и мърша от тези видове, както и млади и възрастни лисици ,златки и други хищници до едри насекоми, най-често бръмбари, дори раци и риба. Особено обича таралежи и змии, като не се страхува от отровата на пепелянката. Напада и черни и степни порове, прилепи, които улавя, докато почиват кацнали, и почти всички по-дребни птици  в ловния му участък.

 Горската ушата сова (Asio otus) е птица от семейство сови. Среща се и в България.По външен вид напомня бухал, но е значително по-дребна. Размахът на крилете ѝ е около 86-98 см, дължината на тялото - 31-37 и тежи между 220 и 650 гр. Половият диморфизъм е слабо изразен, като женските са по-едри и тъмно оцветени. Както повечето совоподобни е активна предимно нощем, а денем стои неподвижна и добре прикрита със защитната си окраска на някои дънер или дебел клон. Подобно на бухала има "уши" от пера и очите ѝ са с ръждиво, жълто или оранжево-червен цвят. Общия тон на оперението ѝ е кафеникав, изпъстрен с по-тъмни петънца и резки, краката са покрити с пера почти до ноктите.

 Гласът ѝ е по-слаб от този на бухала, но с характерните за совите тонове. Среща се във всякакви типове гори-иглолистни, широколистни и смесени, в равнини, низини и планини, ако е оставена на спокойствие се заселва и в паркове, но като цяло отдава предпочитание на иглолистите гори. В по-студените северни райони се доближава повече до човешките поселения. В северните райони е прелетна, в зоните с умерен и субтропичен климат в Европа, Азия и северна Африка води уседнал начин на живот и в тропиците се появява предимно за да зимува. Хранят се предимно с дребни гризачи, като мишки и полевки, което ги прави много ценен и незаменим инструмент за регулиране на екологичното равновесие и контрол на числеността на популациите на дребните гризачи. Ловува обикновено нощем от засада използвайки зрението и слуха си, които са превъзходно развити. Може да ловува успешно употребявайки и само едно от сетивата си, слухът ѝ е толкова развит, че може да локализира по шума скрит под листа и трева, невидим за окото гризач и да го залови.

 Възрастните птици обикновено имат целогодишна ловна територия, която познават добре. При липса на достатъчно гризачи или зимно време с дебела снежна покривка ловят и дребни птици. Лови и понякога по-едри насекоми, като скакалци и бръмбари. Захваща и убива плячката си подобно на другите представители на семейството, обръщайки назад по един от пръстите на краката си и умъртвявайки с нокти. Дребните гризачи обикновено поглъща цели. Както при другите совови, несмилаемите остатъци от храната, се акумулират в стомаха на топки постепенно и периодично биват повръщани под формата на така наречените погадки, състава на които позволява най-лесно и точно да се определи диетата на птицата.

 Блатната сова (Asio flammeus ) е птица от семейство Сови. Среща се и в България. Блатната сова е с дължина на тялото 36-40 cm, колкото е и добре познатата Горска ушата сова. Главната разлика са малките уши от пера блатната сова. Цветът на очите на блатната сова е с тъмен цвят, като ирисът е жълт. Оперението на блатната сова е тъмно кафяво на гърба, а на обратната страна по - светло и понякога щриховано. Перушината на женските сови тенденциално е по-тъмна от тази на партньорите им.

 Блатната сова е птица, обичаща по-влажните климатични области. Среща се в Русия, Скандинавия, Великобритания, Исландия и от части в Холандия. В Средна Европа може да се види сравнително рядко. През 2005 година в Германия броят на блатните сови нараства от 70 на 170. Най-голяма популация совата има в азиатската част на Русия. На американския континент може да се наблюдава в Канада, северната част на САЩ и Хавай. Също така в Андите и на островите Галапагос. Главната храна на блатната сова са полевките. По избор ядат и други малки гризачи и птици. Блатната сова ловува по здрач, но е забелязвана и денем. По време на полет совата държи крилата си косо в посока нагоре. Ако бъде нападната и "притисната до стената" тя разперва криле за да изглежда по-голяма. Мъжките тежат около 350 грама, а женските са с тегло приблизително 420 грама.

 Забулената сова (Tyto alba) е средно голяма нощна граблива птица, срещаща се и в България. Оперението ѝ е много фино, в пастелени цветове, с бяло було. Няма изразен полов диморфизъм. Широко разпространена по всички континенти със сравнително ниска плътност на популацията. На много места числеността ѝ е станала критично ниска в последните години, но на други се забелязва стабилизация или дори леко увеличаване. Хищна птица, ловува нощем, като прекрасният ѝ слух ѝ помага да открива плячката си и под снежна или листна покривка. Храни се с дребни гризачи, влечуги, земноводни, птици, едри насекоми и други безгръбначни.

 Горската улулица (Strix aluco) е птица от семейство Сови. Средно голяма по размер. Един от най-обикновените видове европейски сови. Среща се и в България. Сравнително едра сова, доближаваща се до размерите на гълъб. Размахът на крилата е около 94—104 cm. Главата е голяма, с ясно очертан лицев диск и без характерните издължени пера — “уши”. Крилата са закръглени, а опашката е къса.  Горната страна на тялото ѝ е кафява или ръждивокафява с тъмни надлъжни петна и дребни белезникави ивици. Отдолу е белезникава с широки надлъжни и напречни шарки. Няма полов диморфизъм. Младите екземпляри имат по-рехаво оперение и светли размити шарки. Горската улулица е постоянна птица. Среща се по-често в широколистни планински гори и сравнително рядко в равнините. През зимата посещава изкуствени насаждения, паркове, градини и населени места. В последните десетилетия все по-често загнездява и в населени места. През деня стои неподвижно по отворите на хралупи. Горската улулица ловува нощем. Храната ѝ е разнообразна. В нея преобладават дребни мишевидни гризачи, но когато не може да намери достатъчно от тях, напада и гълъби, гарги, дроздове, синигери, врабчета, гущери, жаби и твърдокрили насекоми.

 Кукумявката (Athene noctua) е вид птица от семейство сови, относително малка в сравнение с останалите представители на семейството. Това е най-често срещаната сова в България. Обитава както населените места, така и планинските райони до 2300 метра надморска височина. През есента и зимата слиза по-ниско в равнините и предпланините до около 900 метра. В България е постоянен вид. Могат да се разселят до около 50 километра и рядко по-далече от мястото на излюпване. Храни се изключително с гризачи, поради което е извънредно полезна птица.

 Чухал (Otus scops )Дължина на тялото: 20 см. Размах на крилата: 58 см. Оперение: Има малки възрастови отличия. Възрастните отгоре са сиви до сиво - кафяви с черни щрихи. Има светли петна и по добре изразени външни уши. Отдолу са с черни стволове на перата и белезникави шарки. От другите дребни видове сови се различават по това, че имат по-добре изразени уши. Те издават  много повтарящи се звуци наподобяващи на "чууу-чуу-чууу". Обитават гори, паркове, градини, крайречни насаждения в предпланини и равнини.

Източник: www.owls.alle.bg

Оценка 4.86 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Вечерен курс по Английски
Частна детска градина София цени
Уроци по Математика Надежда
Английска граматика онлайн
Курс Английски София
Модерен Балет деца Варна
Курсове по Рисуване Бургас
Курсове по Английски София
Частна детска градина София цени
Уроци по Немски език София
Курс по Италиански език Бургас
Курсове Английски език Пазарджик
Курсове по Йога
Уроци по Немски Младост
Частни уроци по Немски Люлин
Частна детска ясла София Красна поляна
Онлайн уроци по Руски
Английски език София
Курсове по Народни танци София
Йога на смеха
Матура за 7 клас по Химия
Немски език упражнения
Курсове по Испански език Пловдив
Курсове по Йога
Уроци по Математика Овча Купел
Фризьорски курсове София
Уроци по Химия и Биология Бургас
Курсове по Китара
Латино начинаещи и напреднали
Английски b2
Урок по Народни танци
Частни уроци по Литература Русе
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ