+ Предложи публикация
17.12.2016

Шедьоври, унищожени по недоразумение или заради глупост

  Много произведения на изкуството били изгубени през столетията, защото са били унищожени от злоумишлени действия, от обсебени "фенове", които ги кълцали с ножове или ги заливали с киселина. Но има и много шедьоври, които са били унищожени заради излишното усърдие, заради тъпота, от злоба или заради безхаберие и глупост.

1. Фреската „Тайната вечеря”

 Леонардо Да Винчи е нарисувал шедьовъра си „Тайната вечеря” през XV век върху сурова мазилка, разтваряйки боите си със смес от жълтък и оцет. Буквално след няколко години от завършването си фреската започнала да се рони и скоро били призната за безнадеждно увредена. През XVIII век фреската била покрита с плат, който се овлажнил, станал тежък и залепнал към остатъците от фреската, в резултат на което при свалянето му боите били повредени още по-силно. Последният опит за реставрация на фреската е отнел 21 години.

2. Свитък „Заснежени планини”

 Свитъкът „Заснежени планини”, нарисуван с туш от китайския художник Цуй Ручжоу и закупен на аукцион за 3,7 млн. долара от неизвестен любител на живописта, бил изхвърлен като обикновен боклук от служителите на почистваща фирма. Процесът бил зафиксиран от камерите за видеонаблюдение, но всички усилия за намирането на произведението на изкуството не дали никакъв резултат.

3. Картината на експресиониста Марк Ротко „Черно върху кафяво”

 Един от най-известните случаи на повреждане на произведения на изкуството е този с руския художник (и по съвместителство и чистач) Владимир Уманец, който върху картината на Марк Ротко „Черно върху кафяво”, оценявана на 83,5 млн. долара, написал: ”Владимир Уманец ’12. Потенциално произведение на Жълтинизма (Vladimir Umanets’12. A Potential Piece of Yellowism)”. Задържаният впоследствие Владимир обяснил своите действия с желанието си да покаже „разликата между изкуството и Жълтинизма”.

4. Инсталацията „Когато започне да капе от покрива”

 През 2001 г. музеят в Дортмунд изложил работата на известния немски художник Мартин Кипенбергер, оценявана на приблизително 955 хил. долара. Това била инсталацията „Когато започне да капе от покрива”, преставляваща кула от дървени летви и леген с имитация на утайка, оставаща след изпаряването на вода. Чистачката, виждайки нередностите на подопечния и участък, лъснала легена до блясък, повреждайки безвъзвратно произведението на изкуството.

5. Инсталацията „Моето легло”

 Служителите изпълняват своята работа добросъвестно и като резултат отново имаме повредена инсталация – този път това била „Моето легло”, работа на Трейси Емин, на стойност 150 хил. долара, номинирана за премията на Търнър. Тя представлявала неоправено легло и разхвърляни наоколо чехли, вестници, скъсани чорапи, списания и пепелник. Работник от една от залите решил, че вандали са издевателствували над конкурсната работа и старателно оправил леглото, след което изхвърлил и търкалящия се наоколо „боклук”.

6. Инсталация „Възстановка на първата публична демонстрация на авторазрушаващото се изкуство”

 Торбата с боклук, стояща близо до найлоновата, разядена от киселина, картина, всъщност била част от произведение на изкуството – инсталация на немеца Густав Метцгер, която носела названието „Възстановка на първата публична демонстрация на авторазрушаващото се изкуство”. А чистачката просто изхвърлила торбата с боклук.

7. Фреската на Елиас Гарсия Мартинес “Ecce Homo”

 Фреската “Ecce Homo” станала знаменита, след като 80-годишната Сесилия Хименес я "реставрирала", тъй като на места фреската започнала се бели и да пада. Сесилия собственоръчно приложила своята авторска интерпретация и ликът на Христос заприличал на маймунска муцуна. Наречен била още и „Пухкавия Христос”. Но в крайна сметка благодарение на обновлението на фреската църквата се превърнала в забележителност и дори започнали да събират пари за вход.

8. Будистките статуи в поднижието на планината Хиндокуш

 Будистките статуи в подножието на планината Хиндукуш (центърът на Афганистан) били на 1700 години, когато през 2001 г. талибаните решили ги унищожат, защото международната общност престанала да доставя хуманитарна помощ в Афганистан. Няколко опита за тяхното унищожаване се оказали неудачни, но в края на краищата талибаните поставили огромно количество динамит и ги взривили.

9. Вази от времето на династията Цин

 Вази на обща стойност 849 хил. долара били изложени от небрежни музейни работници на незащитен перваз. 42-годишният посетител Ник Флин, който сбъркал пътя, решил да се завърти, но се препънал в развързаните си връзки и паднал право върху вазите, превръщайки ги в купчина натрошени парчета. Посетителят бил арестуван по подозрение за нанасяне на особено големи имуществени щети.

10.  "Clos de Griffier Vieux", 1788 г.

 Салваторе Калабрезе е създател на това, което трябвало да стане най-скъпият коктейл в света – състоящ се от 40 мл. коняк „Clos de Griffier Vieux” от 1788 г., 20 мл. ликьор "Kummel" от 1770г., 20 мл. ликьор "Dubb Orange Curacao" от 1860 г. и няколко капки битер "Angostura" от 1900-те години. За такава напитка трябвало да се плати 8800 долара. И веднъж се появил един клиент, който пожелал да изпие такъв коктейл, но се оказало, че не му било писано да се наслади на тази напитка – Калабрезе счупил бутилката с коняка на стойност 78 хил. долара.

11. Скулптурата „Пияният сатир”

 Скулптурата „Пияният сатир” (копие от 1800 г., направена от гипс и теракота, но опредено представлява значителна ценност) се лишила от своя крак след като един от студентите туристи се качил върху нея, защото искал да си направи уникално селфи.

12. Статуята на крал Себастиян I

 По същия начин, заради селфи, пострадала 126-годишната статуя на крал Себастиян I. 24-годишен младеж, решил да впечатли приятелите си с оригинално селфи от статуята на краля, разположена в столицата на Португалия, но я съборил на земята, разбивайки я на парчета.

13. Столът на Наполеон

 Работник от Музея на изящните изкуства решил да си почине за малко и седнал в походния стол на Наполеон Бонапарт, в резултат на което повредил неговата обшивка и счупил дървената конструкция на сгъващия се механизъм. Столът бил реставриран, а с работника била проведена беседа и му било наложено наказание.

14. Мраморите на Елгин

 Мраморите на Елгин са велика културна реликва, която била демонтирана през 1800 г. и изпратена във Великобритания. Най-напред те били промити с вода, а след това работниците проявили усърдие за още по-добро почистване на мрамора – обработили реликвата с азотна киселина, след това и с амоняк и накрая ги почистили с телена четка. Предметът на изкуството е необратимо повреден и не подлежи на възстановяване.

15. 2300-годишен храм на маите

 2300-годишният храм на маите бил унищожен от строители, които го „развалили”, за да построят пътища от неговите камъни. С багери и булдозери разрушили реликвата и изнесли няколко тона камъни, за да икономисат гориво – просто защото храмът бил направен от отличен камък и освен това бил разположен непосредствено до строителния обект.

16. Ваза от времето на династията Цин

 Още една загуба на ваза от династията Цин – просто заради невежество собствениците изгубили един куп пари, правейки си светилник от една сякаш ненужната вещ – стара ваза. Те пробили дъното на вазата, струваща минимум 50 000 фунта стерлинги и прокарали шнур през дупката. Около 40 години вазата изпълнявала ролята на светилник, след което наследниците решили да проверят, що за вещ е това и я показали на специалисти, които останали поразени. След извършването на оценката на вазата в това и състояние, се оказало, че тя струва вече едва 5000 фунта.

17. Барелеф с маската на бог Меркурий

 През декември 2015 г. московски реставратори деформирали до неузнаваемост барелеф с маската на бога Меркурий върху фасадата на паметник на културата - къщата на търговеца Кузнецов, построена през далечната 1898 г.

18. Нимфа на музиката

 Много сходна история се случила и в Санкт-Петербург. Тук от некачествена реставрация пострадал барелефа с нимфа на музиката, намираща се на улица „Въстание” №19, където е разположена къщата на църковния деятел Панателеймон Бадаев, построена в началото на 20 век. За съжаление, по оценки на специалистите, да се възвърне първоначалният вид на барелефа ще бъде изключително трудно.

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.sci-hit.com

Оценка 4.88 от 26 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ