+ Предложи публикация
25.04.2016

Приключението рафтинг

 Рафтингът е прекрасен начин за психическа почивка от натовареното ежедневие и покачване на адреналина. Той е страхотен групов спорт и винаги води до сплотяване на екипа. Пълната доза свежест от реката ще ви тонизира и зареди с положителни емоции. Рафтингът изчиства съзнанието от стреса, среща ви с нови хора,  докосва ви до непознато и няма значение на колко години сте, защото рафтингът е за всички.

 Както всички дейности на открито, рафтингът учи на баланс между използването на природата и опазването й – устойчиво развитие. Освен това рафтингът допринася за икономиката на много региони, което на свой ред може да допринесе за опазването на реките от водноелектрически централи и замърсявания. Най-същественото е, че веднъж докоснеш ли чудесата на реките, една част от сърцето ти остава там. И понеже „там е сърцето“ започва да е важно тези природни забележителности да останат чисти и непокътнати. Само до преди няколко години никой в България не знаеше що е то рафтинг, докато в момента този спорт набира все повече ентусиасти, безвъзвратно влюбени в него. Рафтинг сезона започва март и завършва юли, когато паднат нивата на реките.  Най-предпочитаното място в България за рафтинг е коритото на река Струма, която има две трасета – горно и долно. Други подходящи места за рафтинг у нас са реките Арда и Искър.

 Преди да се качите в лодката рафтинг инструкторът ще ви направи подробен инструктаж за безопасност и поведение в бързотечащи реки. Ще научите как се гребе, как се реагира на команди, как се плува и какво може да се случи във водата. Важно е всеки в лодката да си знаят мястото. Балансът на рафта в буйната вода се поддържа от синхронното гребане, а екипажът е двигателната сила. Лодката се управлява от инструктора, който стои на кърмата и дава инструкции на останалите. Ако някой случайно или нарочно влезе в реката трябва да заеме позиция, която наричаме „бодирафт“ – заставате по гръб, краката надолу по течението, ходилата стърчат над водата, а ръцете са в страни за баланс. По този начин виждате какво става пред вас, може да реагирате адекватно и буквално да се пуснете по течението.

 Рафтинг идва от английската дума “raft”, която означава сал. Известен е и като “whitewater rafting” заради цвета на разпенените води, в които се спускат рафтърите. Първообразът на този спорт се ражда в Северна Америка още през XVIII в., когато местни дървари прекарвали трупи по реката, за да спестят разходите от транспорта. За официално начало се счита далечната 1811 г., когато е първият документиран опит за спускане по течението на Снейк ривър в щата Уайоминг, САЩ. Малко по-късно, около 1840 г., се появил гуменият рафт, за чиито бащи се считат Джон Фримонт и Хорас Дей. Те били част от американската армия и това изобретение е използвано за военни цели. Едва в средата на XX в. рафтингът се утвърждава като екстремен спорт и придобива популярност.

 За това вълнуващо преживяване ще ви бъдат осигурени неопренов костюм, неопренови боти, спасителна жилетка, каска и яке. Те са задължителна част от рафтинг екипировката. Жилетката и каската, веднъж сложени, не трябва да се свалят в реката. На различните континенти се ползват различни облекла в зависимост от климата. В Аляска и Канада се ползват сухи костюми, докато в Южна Америка и Африка се ползват тениски и шорти, а за да ни е комфортно в Европа, Азия и Австралия използваме неопрени. Неопренът е вид синтетичен каучук. Пази ви топли, еластичен, мек и порест – всички тези качества го правят подходящ за водолазни и рафтинг костюми. Модерният рафт е една надуваема лодка, състояща се от много издръжлива, многопластова гума (хипалон) или винилова тъкан (PVC) с няколко отделни въздушни камери. Големината варира от рафтове за 12 човека до лесно преносими рафтове за един човек- пак-рафтове (packrafts). Те се сгъват и побират в малка раница и са удобни за дълги преходи към реки в планините далеч от цивилизацията. Цялата екипировка и самата лодка са максимално олекотени и снабдени с много функции, за да се улесни пренасянето на багажа за многодневни преходи с лодка. Най-новите модели имат сухи ципове в самата камера и позволяват да се сложи част от багажа вътре в лодката и след това да се напомпа. Лодките, оставени на слънце често дефектират, защото въздухът в тях се загрява и увеличава обема си и е възможно лепилото или наранена част на материала да не издържи и да гръмне. Типичните рафтове се предлагат в няколко различни форми. В Европа и Австралия  най-често използваната форма е асиметричния рафт, управляван с гребло с една лопатка на кърмата. Рафтовете се задвижват с обикновени гребла или дълги весла. В Русия най-разпространените рафтовете са ръчно изработени и са често в стил катамаран с две надуваеми камери прикрепени към рамка. Рафтовете стил катамаран са станали популярни в западната част на САЩ и се наричат катарафтове.

 Подобно на повечето спортове на открито, рафтингът е станал по-безопасен през годините. Опитът се е увеличил, а оборудването е станало по-специализирано и по-качествено. В резултат трудността на повечето речни трасета се е променила. Един класически пример за това е река Колорадо в Гранд Каньон, която е поглъщала цели експедиции в миналото, оставяйки само остатъци от лодки и екипировка. За разлика от тогава, сега е безопасно, като спускания се осъществяват стотици пъти всяка година дори с неопитни ентусиасти. Рисковете при рафтинг в бързи води са свързани с речните препятствия и с неадекватно поведение. Безотговорното поведение, свързано с рафтинг в нетрезво състояние, е недопустимо. Рафтинг с опитни водачи води до 100% наслада без риск. Хиляди хора в днешно време безопасно се наслаждават на рафтинг трипове всяка година по цял свят.

Източник: www.reflipteam.com

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ