+ Предложи публикация
06.08.2022

Преображение Господне - есента напомня за себе си

   На 6 август Православната църква празнува Преображение Господне – един от най-ранните църковни празници. Според Библията, докато Исус проповядвал за Царството небесно, имало обикновени хора, че и вярващи, които се съмнявали или не разбирали думите Му. Голямата заблуда била, че Той им обещавал царство на земята, а не небесно и не разбирали в дълбочина божествената му същност.

 За да ги убеди в думите си и да представи в пълна светлина Словото Божие, той решил да им се покаже в небесната си същност. Взел със себе си Петър, Яков и Йоан – трима от апостолите Си и изкачил с тях Таворската планина, близо до Галилея. Уморени от пътя, учениците Му заспали, а когато се събудили, видели Учителя си в променени, сияещи дрехи и лице, излъчващо светлина – той се преобразил. Исус беседвал с Мойсей и Илия – светци от Стария завет. Тримата апостоли коленичили, но чули глас Господен от небесата, който им казал: "Този е Моят Син възлюбен, в Когото е Моето благоволение! Слушайте Него!".

 В народната традиция Преображение Господне се свързва също с преобразяване, но на времето. Казват, че от този ден водата вече не става за къпане, студът идва нощем и времето се обръща. От този ден есента вече се задава и напомня за себе си. Традиционно християните носят гроздето в църквата, където отецът го опява, прекадява и благославя. От първия салкъм грозде дават на всички близки, за да са здрави, щастливи и благополучни. Празникът българите отбелязват с тържествен обяд, за който обикновено приготвят ястие от риба. В някои селища Преображение се осмисля и като ден, граничен между лятото и есента и свързан с “преобразяването” на слънцето и живата природа. В Родопите вярват, че Господ “прибрязнувал” - пускал слънчева бразда в небето и така давал знак, че е дошло времето за есенна сеитба. Прелетните птици се събират на ята и поемат пътя към топлите страни, а гущери и змии се прибират в леговищата си под земята. В Западна България било разпространено поверие, че в полунощ срещу Преображение ”се явявала и отваряла Божията врата”, “небето се отваря и Господ се явявал в сияйна светлина”. “Дърветата се кланят до земята” и който е праведен, може да види небесната врата и това, което си пожелае, ще се сбъдне. В другите райони на страната тази представа е отнесена към коледната, богоявленската или великденската нощ.

 В нощта срещу Преображение се изпълнявали лечебно-обредни практики, основна роля в които се възлага на слънцето и слънчогледа, а в Берковица правят магия за любов. В южните български земи на Преображение пчеларите започвали подготовката за патронния си празник - Голяма Богородица.

Източник: www.hera.bg

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ