+ Предложи публикация
16.06.2016

Предизпитната треска

  Да седнеш в изпитната зала с купчина празни листове пред себе си, втренчен в празната дъска поглед и потящи се длани в очакване на темата, не е преживяване, за което мислим с удоволствие. Мисълта за предстоящ изпит стресира и това не е изненадващо. В рамките на един единствен ден трябва да покажеш резултатите от месеци труд. И често се случва, когато получиш въпросите, да усетиш, че по пътя от вратата до скамейката е изтекло всичко научено. Случайността излиза на сцената - нейната роля е причината за неспокойния сън, учестения пулс и всички останали симптоми, които свързваме с предизпитния стрес. Непознатото е това, което кара въображението да рисува невъзможни сценарии, а организмът ни да повтаря реакцията на древния прародител, застанал лице в лице със саблезъб тигър.

 В това е убеден и Дейвид Снийд, ръководител на програма за личностно развитие в Университета Белмонт в Тенеси, САЩ. Според него има лек за предизпитната треска. Преди всичко трябва да приемем този факт: известно напрежение е неизбежно. Така природата ни настройва в режим на максимална ефективност - будни, мобилизирани и нащрек, готови за работа на пълна мощност. Дозата прави лекарството. Най-често стресът надхвърля здравословната реакция и вместо да помага да впрегнем силите си, ни блокира. Ето как да се справим с този враг на доброто представяне:

 Времето никога няма да е достатъчно. Не учете вечерта преди изпита. Наспете се добре. Изследване, ръководено от специалиста по хранителна биохимия Джон Толбът, е установило, че в кръвта има с 50 процента по-високо съдържание на стресовия хормон кортизол, ако човек е спал шест часа, вместо препоръчваните осем. Ако се безпокоите прекалено много и не можете да превключите в режим на почивка, опитайте следното. Вместо да се мъчите в последния момент да натъпчете в главата си нови знания, преговаряйте спокойно това, което вече знаете. Не само ще затвърдите наученото, но ще придобиете и повече увереност. Това съветва психологът д-р Нанси Стоктън от Станфордския университет. Отличен начин за справяне със стреса е физическата активност: дори само десетина минути, прекарани в бягане, каране на колело, или упражнения, имат моментален успокояващ и ободряващ ефект.

Храната

 Няма да се изненадате, че златното правило тук е умереността. Яжте три пъти на ден, умерени порции разнообразна и здравословна храна, за да поддържате равнището на кортизол в норма, съветва Толбът. Списание Mind and Brain изброява няколко незаменими продукта, които неслучайно имат репутацията на „храни за ума“:

Орехи. Ненаситени мастни киселини, фолиева киселина, ниацин и други витамини от групата В, минерални соли и витамин Е – всичко това поставя орехите на първо място сред „умните” храни. След тях се нареждат и останалите видове ядки.

Риба. Богатото съдържание на омега-3 мастни киселини прави рибата изключително важна за правилното функциониране на мозъка. Тя съдържа и определени белтъци, които са изходна субстанция за производството на хормоните адреналин, норадреналин и допамин, които са важни за концентрацията и бодростта.

Ябълки. Плодовете, разпределени на малки порции през деня, поддържат стабилно нивото на кръвна захар, а то е изключително важно за нормалното протичане на мозъчната дейност. Твърде високата й концентрация води до нарушаване на познавателните процеси, както и прекалено ниската. Ябълките са богати на полизахариди и баластни вещества, които забавят усвояването на глюкозата, така че бавно и дългосрочно снабдяват мозъка с необходимата захар.

Овесени ядки. Овесът е не само богат на В-витамини и магнезий, но и на много белтъци, които служат като преходни стадии при синтезирането на важни невротрансмитери, какъвто е серотонинът. Той съдържа и комплексни въглехидрати, които постоянно снабдяват мозъка с енергия. Витамин В1 е важен за изгарянето на глюкозата и най-малката му липса води до умора, депресия и проблеми с паметта и концентрацията.

Зелен чай. И най-малкият недостиг на течности може да доведе до понижаване на умствените способности, умора и главоболие – намалява се оросяването на мозъка и снабдяването му с хранителни вещества. Ако най-добрият начин да си набавим течности е водата, зеленият чай е на второ място - заради високото съдържание на антиоксиданти и ободряващото действие на кофеина. Това действие е краткотрайно и благотворно само при малки дози. Кофеинът в зеления чай е по-малко, отколкото в кафето, ефектът от него е по-слаб, но трае по-дълго.

Нека примомним: ключовата дума е баланс. След недоспиването, нередовното и непълноценно хранене са сред най-честите грешки на студентите, които се готвят за изпит. Забравете бързите закуски.

Сутринта преди изпита

 Станете навреме, така че да имате време спокойно да закусите и да стигнете - нито прекалено рано, нито в последния момент.  В най-напрегнатите минути преди началото на изпита дълбокото дишане е най-добрата релаксираща техника - дълбоко вдишване, задържане колкото се може повече, издишване. Бройте вдишванията и повторете колкото пъти е необходимо.  Учени от Чикагския университет в САЩ са открили, че ако преди изпита седнете и опишете страховете си на лист хартия, ще се справите по-добре. Ръководителят на експеримента Шан Билок обяснява, че причината е натоварването на префронталната мозъчна кора, която функционира като „работен архив”. Когато има страхове, този архив се претоварва, а с него трябва да се решават умствените задачи, в случая – изпитните тестове. Ако той е с намалена работоспособност, резултатите са по-лоши. Когато преди изпит опишете страховете си, осигурявате по-голям мисловен капацитет, като прочиствате префронталната кора. Не на последно място, погледнете в перспектива. Ако сте склонни към паника, ето едно полезно упражнение. Направете си „скала на бедствията“, в която 0 е спокойна вечеря у дома, 10 е да сте на лекция, докато дават интересен мач, 80 е да останете без дом, 95 - да загинете в катастрофа и т.н. Сега си представете възможно най-лошия начин да се издъните на изпита и го поставете върху тази скала. Страхът ще олекне като перце.  

Успех!

Автор: Мая Лефтерова

Източник: www.obekti.bg

Оценка 4.85 от 33 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Школи по Английски език Стара Загора
Фризьорски курс Хасково
Частни уроци по Модерен Балет
Уроци Английски Варна
Латино за деца
Курс по Фризьорство
Частни уроци по Френски език София
Народни танци за начинаещи Шумен
Курсове по Катерене
Онлайн Руски език
Школи по Математика Варна
Учене на Испански език
Как се учи Английски език
Онлайн уроци по Немски език за начинаещи
Уроци по Испански
Яки Брейк танци
Клубове за Народни обичаи
Школа по Математика София
Зумба танци за отслабване
Езикови центрове София
Курс по Немски София
Курсове по Немски език в Пловдив
Великденска олимпиада по Математика за първи клас
Шри Шри Йога
Уроци по Арабски език Пловдив
Английски език за 2 клас тестове
Салса София
Курс разговорен Английски
Youtube уроци по Английски
Фризьори Варна
Английски начинаещи
Руски език предлага вечерен курс
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ