+ Предложи публикация
31.07.2021

Пловдивско училище преобрази старите си чинове със снимки с образователна мисия

  Пловдивско училище преобрази старите чинове с ефектно покритие на плотовете, върху които вече са световните БГ изобретения и техните създатели. Така едновременно обзавеждането се обновява, не коства много пари от делегирания бюджет, а резултатът освен приятната визия на стари документи от архивите, има и образователна мисия.

 През следващата учебна година учениците от прогимназията в ОУ „Кочо Честеменски“ ще седнат на новите стари чинове, които са неузнаваеми. На плота пред тях ще е електронният часовник, изобретен от Петър Петров, първият транспортен самолет от 1941 г., въздушната възглавница и телефонният секретар на Асен Йорданов, автомобилната скоростна кутия на Румен Антонов, фотокопирната машина на Георги Наджаков.

 А също най-отдалечената от Слънцето планета – OGLE-56b, открита през 2003 г. от българина Димитър Съселов, космическата храна на Цветан Цветков, прабългарският календар върху мраморни късове на Асен Ботев. И, разбира се, кирилицата и ликовете на нейните създатели Кирил и Методий, повелителят на атома – д-р Кръстьо Кръстев, и инж. Койчо Митев, постигнал революция в превода. Чиновете всеки ден ще напомнят и за Джон Атанасов, създал първия компютър заедно с Клифърд Бери, за приноса на Юри Марков за антиоръжието и на д-р Стамен Григоров – за киселото мляко. Цялата класна стая вече ще се казва „БГ откриватели“. През лятото се обновени общо 7 стаи в училището. Вместо да са номерирани, каквато е практиката в много учебни заведения, всяка ще си има персонално име.

 Началото било поставено още миналата година със Стая на българските владетели, където по същия начин блгодарение на ново покритие върху старите плотове се появили ликовете на цар Иван Страцимир, цар Иван Шишман, цар Асен, цар Петър, хан Аспарух, хан Кубрат, цар Самуил, княз Борис I Михаил, хан Кардам и хан Омуртаг, хан Крум, цар Симеон Велики. Идеята се приела много добре от шестокласниците, които и много си пазят преобразените чинове. Покритието позволява лесно почистване.

 Още преди 3 г. ОУ „Кочо Честеменски“ направи Приказна стая, в която се работи с децата със специални образователни потребности.   Възникната тогава идея днес вече е доразвита в ясна концепция с визия и послание.

 Всяка от новите стаи също е с отделна тема. Четвъртокласниците например ще са в Слънчевата стая, където жълтите маси са подредени в полукръг, а на стената отзад е изписана дъга. Всяка промяна в средата прави децата по-ангажирани, казва началната учителка Ивелина Цонева. А в преобразяването участвали и учителите, и родители – цялата общност, за да си направим нашето училище наша вселена, казват от школото.

 За своите петокласници Кирил Акалски избрал темата „Космос“. Ива Аярова, която преподава български език и литература в прогимназиален етап, се включила в лепенето на 3D тапети с планети заедно с още колеги. В дъното на стаята има космически фототапет, а над дъската помахва астронавт по време на мисия – точно под стария надпис с фразата на Сервантес, че историята е свидетелка на миналото и предупреждение за бъдещето. Надяваме се децата да се изненадани и впечатлени, казват учителките на път към следващата обновена класна стая.

 Поглед към миналото отправя и още една обновена класна стая на третокласници – „Пловдив във времето“. Там предстои да се залепи тапет със старинни часовници. Ще бъдат окачени и стари фотоси на Пловдив – на Альоша, гарата, Хисар капия, панорамен изглед на града и Бунарджика. Предоставени са от Ротари клуб, а до тях ще има и кратка история на Пловдив.

 Учениците на ОУ „Кочо Честеменски“ ще усетят промяната, още преди да стигнат до класните стаи. Във фоайето ги чакат нови „съученици“ от водния свят – в голям аквариум.

 Освен, че вдъхва нов живот на училищната среда, е чудесно средство за нагледно обучение, казва учителката по „Човекът и природата“ Екатерина Кръстева. В 7. клас тя преподава за водните обитатели и живота във водна среда. Защо учениците да гледат структурата на снимки в учебниците и да търсят в интернет видеа за начина на живот, като могат да го наблюдават на живо и съвсем истински?

 Децата винаги чакат нещо ново и го приемат с огромен интерес, казва Екатерина Кръстева. За колегите й в западните държави даже е обичайна практика да има жив организъм в учебната среда. Така децата се учат да полагат грижи, а обучението върви заедно с ековъзпитанието, възприемат света в неговото многообразие и осъзнават нуждата от поддържане на равновесието. Освен всичко останало, така излизаме от сивото и от рамката, което прави живота в училище по-интересен, обобщава учителката по биология.

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.88 от 34 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ