+ Предложи публикация
13.10.2015

Папунякът - качулатият красавец

  Папунякът е един от най-колоритните представители на птиците у нас, наричан още „циганско петле” и "хайдушко петле". На дължина достига 26-28 см, от които само клюнът е 5-6 см. Оцветяването на тялото, главата, гърдите и шията е охристо с оранжево-кафеникави оттенъци. Клюнът е дълъг и извит леко надолу. При възбуда или уплаха изправя гребен от удължените пера на главата, които завършват с черни върхове. Гърбът и крилете са с основно черно оцветяване и широки били ивици, като контрастират с основното оцветяване на тялото особено в полет. Крилета са относително големи и широки с размах до 48см. Трудно може да се сбърка с друг вид.

  Папунякът гнезди в Централна и Южна Европа, Мала Азия и През Южна и Централна до Източната част на Азия. Птицата е прелетен вид. През 20в. ареала му основно в Северозападна Европа се свива и той изчезва от там като гнездящ вид. У нас е относително широко разпространен из цялата страна без високопланинските горски местообитания. В миналото е бил с по-широко разпространение, но понастоящем е с относително неравномерно разпространени. Има значителна по размер популация в Европа. Налице са данни за спад на популацията на вида през последните десетилетия. Числеността на популацията в страната се оценява на 8-15 000 двойки. Гнезди поединично в кухини на дървета, скали, каменни зидове и струпани камъни, земни откоси. Размножаването започва през втората половина на април и май. Снася 5-8 яйца, които женската мъти 16-18 дни.

  У нас тази красива прица се среща повсеместно основно до около 500м, но отделни двойки гнездят и до 1400 м. надморска височина. Типичните му местообитания през размножителния период са редки широколистни гори, овощни градини, паркове, залесителни пояси, единични дървета сред полето, малки горички сред обработваемите площи. Предпочита късотревни пасища и степни участъци, с единични хралупести дървета или скали за почивка и гнездене, каменни зидове или струпани камъни в кухини, на които гнезди. Понякога може да се срещне в окрайнините на населени места. Основната храна на папуняка са различни безгръбначни и насекоми и техните ларви. Храни се и с дребни гръбначни – гущери, змии, жаби и гекони.  Храната намира основно на земята, като с дългия си клюн тества рохката почва и пукнатини или рови в опадали листа. Видът е включен в индикаторните видове за селскостопанските местообитания, но все още е с неизяснена тенденция поради малката извадка за вида в рамките на програмата. Зимува в Африка. Пролетната миграция е през март-април, а есенната - през август-септември.

 

Източник: www.bspb.org

Оценка 4.83 от 36 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове Руски език Пловдив
Народни танци за деца в София
Интензивен курс по Немски
История на архитектурата
Балет деца Варна
Школи по Английски език Пловдив
Спортни танци Бургас
Тренировки по Футбол за момичета
Шофьорски курсове в София
Езикови курсове Бургас
Плуване за деца
Уроци по Китара Варна
Курсове по Гръцки език Пловдив
Уроци по Испански език Хасково
Частни детски градини Банишора
Текстове на Английски
Курсове Немски Пловдив
Народни танци Пловдив за деца
Уроци по Английски Варна
Пилатес упражнение техника
Индийски танци Варна
Частни уроци по Литература Враца
Youtube уроци по Английски
Козметични курсове
Йога Стара Загора
Уроци по Рисуване Варна
Хип Хоп танци София център
Школа по Математика Пловдив
Италиански език онлайн
Народни танци в детската градина
Курсове по Немски език Пловдив
Частни детски градини Красно село
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ