+ Предложи публикация
05.03.2018

Оказва се, че Хулиган, Сандвич и Бойкот са фамилии

 Има думи, които често използваме, като при това изобщо не се замисляме, че някога те са били нечии имена. Припомняме ви някои от най-изненадващите от тях, за които се оказва, че преди да станат популярни, са били обикновени фамилии.

Хулиган. Това е фамилията на ирландско семейство, отличавало се подчертано буен нрав. Най-ярката и запомняща се фигура била тази на младият Патрик Хулиген, чиято фамилия често се мяркала в полицейските отчети и вестникарските хроники.

Шовинизмът произлиза от имената на наполеоновия войник Никола Шовен, който се отличавал с особено старание в службата си на императора и на Франция. Никола имал навика да изразява своя патриотизъм и да хвали изключителността на своята страна с патосни простонародни речи. Забавното е, че фамилията му произлиза от думата „плешив” (calvinus).
Саксофон. Сакс представил на света своето изобретение под името „мундщучен офиклейд”. Инструментът бил наречен „саксофон” от друг изобретател – Хектор Берлиоз в статия, посветена на изобретението, а названието веднага придобило популярност.
Сандвич. Джон Монтагю IV град Сандвич се занимавал с подготовката на околосветското пътешествие на Джеймс Кук и тъй като нямал излишно време, за да седне спокойно на масата за хранене, измислил простичкия и удобен сандвич.
Бойкот. Чарлз Бойкот работил като управител на стопанството на богат английски земевладелец в Ирландия. Веднъж работниците организирали стачка и започнали да игнорират англичанина. А благодарение на британската преса, разказваща за тези събития, фамилията Бойкот се превърнала в нарицателно.
Джакузи. Италианецът Кандидо Якуци е изобретателят на джакузито. „Джакузи” е неправилно „американско” произношение на тази италианска фамилия, което обаче трайно се утвърдило в много езици по света. 
Руска салата (Оливье). Всъщност в самата Русия руската салата се нарича „оливе”. И носи това название в чест на готвача Люсиен Оливие, известен като създател на рецептата на знаменитата салата, чиято тайна така и не пожелал да разкрие чак до смъртта си.
Бьоф Строганов (Beef Stroganoff). Създаването на това ястие дължим на още един френски готвач в Русия, който служил при граф Александър Григориевич Строганов. По френски маниер то било наречено bœuf Stroganoff, тоест „телешко по строгановски”.
Шарлатан. Според легендата думата „шарлатан” произлиза от името на френския доктор Шарл Латен. Той правел безсмислени операции, обещавайки пълно излекуване и щом получел парите за операцията, набързо изчезвал. А здравето на нещастните му пациенти само се влошавало.
Галимация. Една от версиите за произхода на думата разказва, че френският лекар Гали Матио вярвал в лечебната сила на смеха. Затова той лекувал своите пациенти със смях, разказвайки им анекдоти и най-различни галимации.
Пасквил. В Древен Рим живял гражданин с остър език, чиято фамилия била Пасквино и който се радвал на всенародната любов. Веднъж недалеч от дома на Пасквино поставили статуя, която хората веднага нарекли на негово име. А народът започнали да облепват тази статуя с листовки, в които се изказвал язвително за своите политици.
Блутут (bluetooth – буквално „син зъб”). Специалистите, разработили това приложение, го нарекли на името на краля на викингите Харалд I Синезъби (Harald Blåtand), който успял да обедини Дания и Норвегия.
Юли и август. Надали има човек, който да не знае, че тези месеца са наречени така в чест на велики римски императори: юли - на Юлий Цезар, а август –  на Октавиан Август.
Меценат. Богат покровител на науката и изкуството. Първата от станалите популярни истории на меценатството била тази за Гай Цилний Меценат. Той бил известен като покровител на литературата и допринесъл за развитието на поезията, като събрал около себе си млади талантливи поети и им осигурил добър материален живот, за да творят спокойно.
Силует. Етиен де Силует е бил финансов контрольор във Франция, но след неуспешен опит да осъществи парична реформа, бил принуден да се откаже от своя пост. Тогава той си измислил забавление – да очертава човешка сянка върху стена. Идеята на Силует така силно се харесала на неговите гости, че славата му се разнесла по цяла Европа.
Мансарда. При реконструкцията на двореца на Гастон Орлеански в Блоа (1635–1638 г.) архитектът Франсоа Мансар проектирал покрива с рязко различаващи се наклони на горната и долната част, като долната била много по-стръмна и на места прорязана от капандури. Този вид покрив в негова чест днес се нарича мансарда, независимо че е прилаган – включително и във Франция, и от по-ранни архитекти.
Шафрантия. Произлиза от името на французина мосю Шафран, собственик на кабаре в София, открито в края на 19 век. Употребата на такава дума е предизвикана от неприемливото за българите поведение на жените французойки, което било в разрез с нормите на поведение в България по това време.

Превод от руски език за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Източник:

Оценка 4.96 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ