+ Предложи публикация
03.02.2019

Новите имена на старите български градове

 Наскоро попаднах на материал из интернет пространството, касаещ искането на някои граждани на Благоевград за промяна на името на града. Помпозното и исторически претенциозното име Цар Самуил, трябваше да замени обвързаните с комунизма и Османската империя имена. Нито досегашното име, нито Горна Джумая се струваха достатъчно правдиви на авторите на предложението. Позачетох се още малко по темата и си припомних, че прекръстването има стародавни традиции по нашите земи. В долния текст ще ви споделя няколко „спомена от НРБ” за градове, които нови и стари названия все още съществуват паралелно в ежедневната реч.

Сердика е първото име на столицата ни. По времето на хан Крум в началото на IX в. Сердика става част от българската територия и получава името Средец. Градът е бил наричан и Триадица.
През вековете Пловдив е носил много имена - Кендрисос, Евмолпиас, Филипополис, Пулпудева, Тримонциум, Улпия, Флавия, Юлия, Пълдин, Филибе и други. Най-известното може би е Филипополис, дадено му от Филип Македонски, бащата на Александър Македонски.
Един от фаворитите от соц. периода е Варна, станала за малко град Сталин.

Стара Загора е един от най-древните градове в света и през епохите градът е носил много имена, но най-често се споменават седем от тях: Берое, Августа Траяна, Иринопол, Боруй, Верея, Ески Загра, Железник. От 1870 г. се нарича Стара Загора.

Красивият Шумен за период от петнадесет години се нарича Коларовград. Васил Коларов е роден в този град през 1877 г. Тъй като наследява Георги Димитров в разгара на периода на култа към личността, след няколко месечното му управление и последвала смърт, родния му град приема неговото име. Това става през периода от 1950 до 1965 година.

Първото име на Монтана, дадено му от римляните, е Монтанезиум. При нахлуването на славянските племена районът на римския град започва да се нарича Кутловица. През 1945 г. правителството на Отечествения фронт променя името на града на Михайловград в чест на загиналия през 1944 г. комунистически активист Христо Михайлов, работил в организацията на БКП и участвал в Септемврийското въстание. През 1993 г. с указ на президента Желю Желев името на града е променено на Монтана.

Първото име на Велико Търново е Търновград, по-късно Търново. През XII-XIV в. е било популярно и името Царев град.
Името на град Дупница идва от местното произношение на дървото дъб. През вековете мястото се е наричало Тобница, Дупла, Дъбница, Дупеница. През 1948 г. градът е преименуван от новата комунистическа власт на Станке Димитров, на името на дупнишкия партизанин Стефан Димитров. През следващата година градът еименуван на прякора на личността – Марек. През 1950 г. отново връщат дългото име на личността – Станке Димитров. С промените към демокрация старото име е върнато през същата година, но не като Дубница, а като Дупница.
Единият ъгъл от „триъгълника на смъртта” е известен на всеки военнослужещ, в годините на соц. – а като град Грудово. В същност в миналото това е било село наречено Кара Бунар. През 1934 го наричат Средец. С това име остава до 01.06. 1950 г., когато е преименувано на Грудово в чест на комунистически деец и бившия кмет на селото Тодор Грудов.  От 1960 г. селището получава статут на град. С президентски указ е върнато старото му име Средец, считано от 23 януари 1993 г.
Хаджиоглу Пазарджик е старо име на Добрич. Османското име датира от XVI в, когато богат търговец основава малко поселище. След Освобождението, по името на средновековния владетел на областта, получава името Добрич. Във времето, когато градът е част от Румъния се нарича Базарджик. След Крайовската спогодба от 1940 г. името Добрич е върнато, за да бъде отново сменено през 1949 г. по името на съветския маршал Толбухин. След демократичните промени,  на 25.09.1990 градът отново получава славното наименование Добрич.
Най-известното старо име на Благоевград е Горна Джумая, носено до 1950 г. Градът се е наричал още Скаптопара (на името на древно тракийско селище), Джума Базари, Джума, Баня, Орта Джума, Джумая. Джумая е турска дума, означаваща "петък" - пазарен ден.
Русе е наричан по различни начини, все подобни на днешното име - Руси, Русико, Руши, Русчук, Русиг... Едно от най-популярните стари имена е Русчук. Така е бил наричан градът по време на османското робство.

Името на град Смолян датира от дълбока древност и е носил имената Аетос (в превод "орел" - на името на стара крепост над града), Езерово, Пашмакли, Ахъ Челеби. Днешното име произлиза от племето смоляни, населявало този край.

Един от най-интересните случаи в разгара на преименуванията е и си остава Димитровград. Неговото изграждане започва със сливането на три села. В началото на 90-те местните седесари неистово искат да го преименуват, но просто нямаше на кого. Затова кмета взима соломоновското решение – градът вече няма да е наречен на името на Георги Димитров, а на покровителя на града св. Димитър!

 След демократичните промени и други градчета, селца и паланки върнаха имената си отпреди 9 септември, а до колко прекръщаването на населени места има роля в пропагандата ми се вижда спорен въпрос. Факт е, че някои имена надживяват векове, а други просъществуват по няколко години. Други пък остават много години след като са били променени, напук на официалните наименования.

Източник: www.socbg.com

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ