+ Предложи публикация
12.08.2017

Небесното шоу Персеиди

 Тази вечер е пикът на августовското небесно зрелище – метеорния поток Персеиди. Ако времето е ясно, в различните части на света ще могат да се наблюдават до 150 метеора на час. При идеални условия ще можем да видим по 2-3 „падащи звезди“ на минута, смята Международната метеорна организация.

 Предсказването на точното количество видими метеори винаги е сложно занимание заради непредсказуемото влияние на планетите върху Персеидите, отбелязва пред РИА Новости астрономът Сергей Ламзин. Според него тази година е еднакво вероятно метеорният дъжд да бъде много ярък или точно обратното. „Звездопадът“ от съзвездието Персеиди се вижда от Земята от 17 юли до 24 август и постига максимума си между 11 и 13 август. Активността на Персеидите е непостоянна – отслабва с увеличаването на разстоянието между кометата и Земята.

 Обичайно метеорният поток е относително отдалечен от орбитата на Земята. Периодичното приближаване прави зрелището още по-впечатляващо. За последен път това се случи през 2004 и 2009 г. Следващата голяма активност на потока се очаква през 2028 г., разказват астрономите от Московския планетариум. Персеидите ще се виждат и с просто око по цял свят. За целта е добре наблюдателите да изберат места извън светлините на градовете, които спускат т.нар „паразитни завеси“.  Така ще могат да видят и множество по-слаби метеори, пресичащи небето. Метеорният поток Персеиди е познат на човечеството от около 2000 години. За пръв път е споменат в китайски анали от 36 г. пр. Хр., когато "над 100 метеора изгоряха преди утрото".

 Официално за откривател на метеорния дъжд Персеиди се смята белгийският математик, астроном и метеоролог Адолф  Кетеле, който го описва през август 1835 г. Както всички метеорни потоци, те носят името на съзвездието, в което се намира радиантът им. За пръв път метеорите, преминаващи за 1 час, са преброени 4 години по-късно. Максималното количество тогава е достигнало до 160 на час. Причината за „звездопада“ е преминаването на Земята през шлейфа на кометата Суифт-Тътъл. Тя се завърта по орбитата си за 13 г. Всеки път, когато се приближи максимално до Слънцето, кометата се топи и за сметка на това се увеличава броят на кометните частици в нейния шлейф за радост на астрономите-любители на Земята.

Източник: www.manager.bg

Оценка 4.96 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Урок по Английски
Курсове Маникюр Стара Загора
Уроци по Италиански
Езикови курсове Испански
Школа Модерни танци Русе
Японски език Пловдив
Курсове за Счетоводител
Курсове по Италиански език София
Уроци по Френски език за начинаещи
Школа за Хип Хоп танци София
Урок по Френски
Матура по Английски за 7 клас
Частни уроци по Английски в Надежда
Пиано за деца
Уроци Пиано деца
Спортни танци Пловдив
Гръцки език за начинаещи и напреднали
Курс Фризьор Пловдив
Школа по Латино танци Велико Търново
Курс по Английски Русе
Джаз Балет Пловдив
Частни детски градини Овча Купел
Курсове Немски език
Урок по Китара
Урок по Български език
Модерен Балет мнения
Упражнения по Немски език за начинаещи
Частно училище София
Курсове по Счетоводство Варна
Йога центровеит курсове за начинаещи
Немски за деца онлайн
Курсове по Руски език за начинаещи
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ