+ Предложи публикация
04.06.2017

Навлохос, Хелиополис, Теополис... или просто Обзор

  Орисан да бъде Градът на слънцето, Обзор е свежата глътка въздух измежду задушните и претъпкани морски комплекси. Макар и малък, Обзор ще ви впечатли с добре поддържаната си инфраструктура и с пищната зеленина, която краси всяко ъгълче на курорта. Осъзнавайки значението на Обзор като град с космополитно историческо минало, местните власти са обърнали голямо внимание на наследените антични съкровища и са ги превърнали в градивна част от курортния му облик. Но освен с придобитото културно-историческо наследство, градът привлича засилен туристически интерес и заради изобилието от природни красоти, пръснати в цялата околност.

 На първо място трябва да споменем, че Обзор е курортът с най-дълга плажна ивица по-българското Черноморие. Близо 8 км фин златист пясък плавно следва извивките на живописен залив и свързва двата скални носа в краищата му, давайки възможност за установяване на всевъзможни плажни атракции и почивни бази. В северния си край заливът се „заключва“ от нос Свети Атанас, а в южния – от нос Емине, където се издига един от шестте фара по родното Черноморие. На около 9 км, в посока на нос Емине, се намира защитената местност Иракли – любимо място на къмпингуващите по крайбрежието и болна тема на всички екозащитници. Няколко километра преди Емине пък се издига нос Св. Никола (точката, където Стара планина се среща с Черно море) и село Емона (древно и изключително привлекателно населено място с около 20 души население).

 Обзор е едно от най-древните селища по българското Черноморие с история датираща от преди повече от 3000 години. Първи тук се установяват траките, които наричат града си Навлохос. След тях (около I-во хилядолетие пр. Хр.) се заселват гърците, които го преименуват на Хелиополис (от гр. - „Град на Слънцето“). През I в. пр. Хр. по земите на днешен Обзор се настаняват римляните. Те кръщават града си Теополис (Град на боговете) и построяват храм на върховния си бог Юпитер, чиито останки и днес красят центъра на курорта. Заради този храм римският град бил известен още с името Темплум Йовис. Недалеч от града, за да защитават морските търговски пътища между Константинопол и Дунав, римляните построяват и крепост. През Средновековието, привлечени именно от мощното укрепление, едни след други тук се заселват византийците, савойците, добруджанския Деспот Добротица (който преименува крепостта на Козяк) и на османците, които окончателно превземат властта в средата на XV в. Те кръщават селището Гьозикен (Обзор на турски) – име, което носи до 1936 г., когато приема българското си съответствие, известно до днес. През 1890 г. в Обзор е открито първото училище – в сградата на бившия конак. През 1922 г. от начално то се разраства в гимназия. Три години по-късно е основана първата селска вечерна прогимназия. През 1930 г. започва строежа и на официална училищна сграда, която посреща първите си ученици през есента на 1933 г. под името „Св. Св. Кирил и Методий“. По това време Обзор започва да се развива и в сферата на туризма. Разраства се строителството, оформят се комплекси, заведения и тревни площи, а близките природни красоти се използват като допълнително предимство за привличане на посетители. На 09 септември 1984 г. Обзор получава статута на град.

 Едно от първите места, които ще ви впечатли при разходката из централните улици, е красиво поддържаният парк с фонтани, лятно кино и места за отдих, чийто основен акцент са останките на античния град Хелиополис и фрагменти от построения по-късно римски Храм на Юпитер. Ако искате да се запознаете по-подробно с древната история на Обзор и да се насладите на повече свещени руини, посетете музея, разположен в близост до морския бряг. Друга емблема на Обзор е красивата бяла църква „Св. Йоан Предтеча“, разгърнала се гостоприемно също в центъра на града. Предполага се, че е построена през 1904 г. върху останки от предишен храм като в днешния си облик съществува благодарение на търпеливия, дългогодишен и всеотдаен труд на местното население и на църковното настоятелство. От няколко години насам те са се захванали с нелеката задача да изографисат целия храм като за целта дават под наем на търговци част от църковния двор и влагат всяка получена стотинка в стенописите.

 Поддържането и подобряването на църквата „Св. Йоан Предтеча“ се е превърнала в основна цел за всички местни жители. Не само защото тя е обект на внимание от туристи изповядващи и трите разклонения на християнската вяра (православни, католици, протестанти), но и защото всяка година, на 24 юни – Еньовден, храмът се превръща в основна сцена на действие в чест на рождението на неговия патрон - Св. Йоан Кръстител. Пак в центъра на Обзор, недалеч от църквата и парка се намира площадът с Часовниковата кула и фонтана, които са любимо място за вечерни сбирки на местните и на туристите. 12-метровата кула е построена във възрожденски стил от 3 сегмента, като на най-горния са разположени 4 часовника с кръгли циферблати. Емблематичната за града конструкция е завършена от покрив с медна ламарина.

 Типичен пример за желанието на управата да накара гостите си да се чувстват комфортно е изграденият през 2006 г. /2007 г. Крайморски парк или както го наричат местните Паркът с палмите. Площта от около 20 дка. се простира от двете страни на една от главните улици на града и е устроена на 2 етапа. Първо е оформена половината откъм морския бряг, където ви очакват стотина студоустойчиви палми и десетки пъстри цветя, пръснати покрай алеите и освежавани от автоматична оросителна система, детска площадка и дървени мостчета над разположено в средата езеро. Малко по-късно паркът се разраства от другата страна на улицата и към съоръженията са добавени още няколко детски къта, два великолепни фонтана, лятно кино и лятна сцена, на която почти винаги се случва нещо.

 Ако досега не сте били в Обзор, може би е време да го посетите. Освен, че ще останете приятно изненадани от атмосферата, красотите и условията, които предлага, ще се убедите, че не случайно е бил наречен Градът на слънцето – град изпълващ с топлина, уют и живителни сили всеки, решил да опознае древните му тайни.

Източник: www.rozali.bg

Оценка 4.82 от 38 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Олимпиада по История
Салса Плевен
Курсове по Математика за 6 клас
Йога за всеки
Курс по Норвежки
Уроци по Френски език за начинаещи
Йога в къщи
Уроци уеб сайтове
Немски език Пловдив
Частни детски градини Дружба
Китайски език за деца
Разговорен Английски София
Частно училище по Немски език София
Компютърна грамотност книга
Курсове за Сладкари
Латино танци за възрастни София
Салса Латино
Информатика уроци
Индивидуални уроци по Компютърна грамотност
Изучаване на Немски език онлайн
Как да науча Немски език
Уроци за начинаещи по Английски език
Френски за начинаещи
Онлайн уроци по Рисуване
Клуб по Народни танци Витоша
Дистанционно обучение по Английски език
Курсове по Немски език цени
Курсове Италиански
Хоро клуб по Народни танци
Уроци по Английски език в Люлин
Бизнес кореспонденция на Английски
Математика за 10 клас
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ