+ Предложи публикация
11.10.2015

Нарцисизъм - модерната болест

  Един мъдър приятел беше казал: “Покажи ми къде прекарваш времето си в интернет и ще ти кажа какъв човек си.” Замисляйки се над тези думи, реших, че е време да споделя с Вас живия си интерес към психологията и по-специално една тема, която нашумя много напоследък. Човешкото (под)съзнание за необятно поле от навързани мисли, емоции, случки, фантазии и изкривени реалности. Прави ми впечатление колко лесно е да диагностицираш някого, базирайки се на различни симптоми, претърпени трансформации в детството, неизживени младежки години или болезнено потиснати комплекси.

 Нарцисизмът (или иначе казано NPD – narcissistic personalty disorder) се счита за сравнително “модерна” болест, защото в днешно време много хора си създават фалшив образ, който поддържат с цената на всичко (т.нар. False Self). Обществото налага да бъдем “уникални”, “различни”, “силни характери”, “професионално реализирани”, “добри майки” и много други етикети, които лесно се отлепят от нас, като стари, пожълтели етикети от празни бутилки…

Защо нарцисизмът е толкова популярен в днешно време?

# Стремежът да бъдем различни

Както написах преди време: стремейки се да бъдем други, много често оставяме на заден план единственото нещо, което ни отличава от всички останали – фактът, че сме себе си. Неподправени, натурални, нестрахуващи се. Нарцисистите забравят кои са, защото не могат да изпитват обич и състрадание към себе си. След което се превръщат в онези, които “трябва да бъдат”, забравяйки за истинската си същност, дълбоко затисната и задушаваща се под възглавницата от илюзии.

# Неспособността да приемаме критики

Кой каза, че трябва да сме перфектни? Дали родителите, съучениците, колегите или приятелите – все някъде там, макар и за минути, сме се почувствали несигурни и недостатъчно добри. Нарцисистите се “раждат” от нестихващия стремеж да бъдат най-добрите, най-безупречните, поставени на пиедестал – един несъществуващ връх на доминантност над другите. И да накажат всеки един, който си позволи да оспори тяхното величие.

# Нестихващото желание да имаме повече

Повече пари, по-хубава приятелка, по-богат съпруг, по-мощна кола, по-интересни преживявания, повече власт, повече, повече и още повече… Водещи парадоксално към все по-малко: по-трудно задържащо се внимание, по-малко истински приятели, по-малко ценно време със семейството, по-малко желание да се свържем със себе си, с природата, с духовното.

# Огромната паяжина от условности

Използваме, за да не бъдем използвани; обичаме, за да бъдем обичани; даваме, за да получим. Всяка красива опаковка идва с ненаписани условия, които следва да бъдат спазвани. Нарцисистите възприемат хората като инструменти, които могат да им бъдат полезни, с цел постигане на поставените цели.

# Заблудата за това, което заслужаваме

Един от основните признаци, по които можете да разпознаете всеки нарцисист, е непрестанното усещане, че всеки му е длъжен. Длъжни сте да го обгрижвате, да му обръщате внимание, да галите егото му, да го разбирате, да премълчавате лошото му отношение и да се съгласявате с всички негови избори. Не е толкова трудно да попаднете в мрежата на нарцисист, както и Вие самите да се превърнете в такъв. Опиянението, че заслужавате повече от това, което получавате, е токсично, но и толкова очарователно в същото време, нали?

# Безкрайните очаквания

“Нищо не очаквам и пак съм разочарован/а.” Изхождайки от предходния аргумент, стигаме до любимата ми тема за очакванията. Нарцисистите живеят с предубеждението, че всеки около тях чете мислите им. Те, от своя страна, не изпитват ни най-малкото желание да четат чуждите, просто защото не ги интересуват. А би трябвало да не е така – емпатията и желанието да разбереш и опознаеш отсрещната страна е важно комуникационно (и човешко) умение.

# Неумението да признаем, че грешим

Модерно е да си прав, особено когато искаш да покажеш на своя събеседник колко по-добър си. Но защо е толкова необходимо да излезеш прав от ситуацията, и когато сгрешиш, те е страх да си признаеш? Липсата на толерантност и подигравателното самодоволство са две основополагащи причини хората да развиват нарцисизъм в себе си. След което те се превръщат в по-затворени и не си признават, когато грешат. Цикълът се повтаря до безкрай… Или както написах онзи ден: Можеш да бъдеш или прав, или щастлив. Избирай внимателно.

# Екстремната нужда да се чувстваме полезни

Егото се подхранва от чувството за полезност. Всяка помощ, съвет, препоръка всъщност не представлява алтруистична проява, а реално задоволяване на личностното желание да се почувстваме по-добри. Дали в собствените си очи или в онези на другите – това е без значение. Всяка безкористна проява, която е направена гласно, е проява на егоизъм. За истинското добро не се говори и не се пише. То се прави.

# Забавните нахакани персонажи от филми и книги

Кино индустрията налага образи, които се харесват от широката аудитория -доктор Хаус, Дон Дрейпър, Ханк Мууди, Шерлок, Ханибал, Франсис… Какво е общото между всички тях? Харизматични, чувстват се по-добри/по-забавни/по-интересни от останалите, налагат мнението си, зачитат само своите собствени правила, с една дума: нарцисисти. Когато човек осъзнае колко много се прекланяме пред егото на несъществуващи герои и как попиваме от околната среда желанието да сме “отгоре”, неспособни да признаем, че сме хора като всички останали, разбираме колко сбъркана е цялата система.

# Заблудата, че ще бъдем по-добре без…

Изграждането на фалшив образ (слагането на маски, предпазването от неловки ситуации, грижата за егото) много често води началото си от уязвимост в ранните години на оформяне на Аз-а. Когато имаме нужда да се защитим, създаваме високи стени около себе си, трудни за прескачане и още по-трудни за събаряне. Убеждаваме се, че когато някой си тръгне от нас, всъщност не ни заслужава; когато обидим близките си, уж те са започнали първи; когато сме себе си, ще бъдем непременно наранени. Истината е, че всички хора, с нарцисистични наклонности или не, сме уязвими. И само когато осъзнаем, че признаването на този факт е проява на сила, можем смело да заявим, че сме свободни.

Самовлюбени или не, истински или не, уникални или не, има едно нещо, което обединява всички хора: стремежът да бъдем щастливи. Затова преди да критикуваме, отхърляме, ненавиждаме и отричаме убежденията на някого, можем да се опитаме да разберем, приемем и простим. След това да повторим.

Източник: www.simpatichno.com

Оценка 4.92 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Компютърна грамотност
Урок по Салса
Уроци по Гръцки език Стара Загора
Пиано уроци
Частни детски градини Красна поляна
Олимпиада по История
Латино танци София цени
Италианска граматика online
Курсове Компютърна грамотност
Курс Йога курсове
Езикови курсове Русе
Курсове Маникюр цени
Частни уроци Английски Пловдив
Уроци по Пиано Велико Търново
Онлайн Английски език
Частни уроци по Математика София
Курсове в Бургас
Уроци по Руски език София
Компютърни курсове Русе
Курсове по Графичен
Частни уроци по Биология Бургас
Народни танци за начинаещи София център
Диктовки по Английски
Курс Испански език Варна
Рисуване за деца
Курсове за Маникюр
Курсове по Испански език Варна
Частни уроци по Английски за деца
Езикова школа Испански език
Латино танци София цени
Уроци по Биология и Химия Пловдив
Частна детска градина София цени
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ