+ Предложи публикация
13.07.2018

Наесен Пловдивският университет отваря кампус на стойност 15 млн. лева

  Тази есен ще влезе в експлоатация четвъртият блок от кампуса на Пловдивския университет, по стаите в него остава да се сложат само щори и кошчета. Всеки от „близнаците” излиза около 3 млн. лв., а инвестицията в целия комплекс надхвърля 15 милиона.

 Следващата стъпка след изграждането на основните сгради е в пространството между тях да се направи павилион за бързо хранене и перално помещение. За пералнята от ПУ заимствали опита на Медицинския университет - ще има няколко големи промишлени перални, а достъпът ще е с чип. Управителят на трети блок Светослав Енчев вече е решил да постави стойка за велосипеди. И ще разговаря с районното кметство за фитнес на открито. Надява се на споразумение една част от парите за уредите да са дарение, а останалото да се осигури от Студентския съвет. На финала ще се поставят беседки, ще се опънат алеи с пейки и ще се озелени.

 В комплекса има и видеонаблюдение. Откакто камерите са поставени, секнали набезите от жители на Шекер махала, която е отвъд близките дървета. В началото изчезнали стотина метра ограда. Внезапно домакините установявали и други липси - големите цилиндрични пепелници по общите балкони на стаите. Един такъв струва 50-ина лева. Как да обясним липсите в документацията, спомня си неудобствата Светослав Енчев.

 Един от тях съм, казва управителят на трети блок за настанените студенти в корпуса. Светослав Енчев действително е студент в Пловдивския университет. На 30 години вече кара пето висше. Догодина ще вземе магистърска степен по социални дейности. Това лято завършва образователен мениджмънт, а преди това има дипломи по психология, магистратура по спорт в училище и педагогика.

 Светослав се явил на конкурс за управител на общежитието заедно със 7 конкуренти и спечелил доверието. Като дипломиран педагог избягва да прилага системата на пръчката и моркова. По-скоро ползва психологически похвати от другото висше. „Влизам в положение. Но има и граници, които не бива да се минават”, казва Светослав Енчев. Най-често гони за пушене или за лоша хигиена. Не искаме перфектно лъскане, а елементарна чистота, обяснява управителят. Много студенти обаче идват, без да са научени в семейството да полагат грижи за дома, и това се оказва проблем в общежитието.

 За да създаде уютна обстановка, управителят е оформил кът с мека мебел във фоайето до входа в зелената компания на фикус, бенжамин и аспарагуси. На поличките отзад има декоративни свещници, студентка от Родопите добавила три шишарки гиганти. Отсреща е корковото табло, на което домакините позволяват на фирми да лепят флайъри. То е и Стената на срама - там се окачва информация за всяко предупреждение за изгонване, като се описва кой параграф от правилника е погазен.

 Условията са добри, а да живееш на общежитие е по-леко финансово, казва Светослава Стоянова, първокурсничка по френска филология. С приятеля Данчо Стоилов, който учи право, дошли в комплект от Пазарджик и делят една стая в общежитията на ПУ. Тя чисти, той хвърля боклука. Понякога им натежава, че не могат да сготвят и наоколо няма магазини. В общежитията е позволено студентите да си донесат само микровълнова печка. Хранят се в столовата на новата сграда или пътуват с рейс до хипермаркет. Би им харесвало още повече, ако има асфалт до блока. В дъжд и сняг става разкаляно.

 Светослава пуши на общата тераса. Така се поддържа социален живот, усмихва се тя. В общежитието има и ютия с маса за гладене. Както са заварили стаята с приятеля, така я издават, преди да си заминат за Пазарджик за лятото. Но колкото и да се пази, все възниква нужда от дребни текущи ремонти. Затова при настаняването всички внасят депозит от 24 лева, който не се възстановява. Така се събират общо около 2500 лева във фонд за поправки. Тази седмица управителят ще мине на обход по стаите, за да провери какво има нужда да се постегне.

 18-годишният Слави Рупски току-що е събрал багажа и поема с баща си за родината Украйна. Момчето е второкурсник по софтуерно инженерство. Много ми харесва тук - чисто е, хубави хора, всички помагат, изброява той. В неговата страна общежитията били стари и лоши. След като се дипломира, студентът ще се установи у нас. „Тук животът е хубав. Който се оплаква, да отиде в Украйна и после ще го оцени”, казва Слави.

 Биляна Стефанова също има база за сравнение - вече е четвъртокурсничка и една година е живяла в общежитията на УХТ, а 3 - в базата на ПУ. Блоковете „Марица” са с общи бани и тоалетни, които не се поддържат. Добре че моята стая беше отсреща, но пак е неудобно, казва младата жена от Симитли, която завършва молекулярна биология. В базата на ПУ всяка стая е със санитарен възел и качествена санитария. Биляна е една от първите, настанени в Блок 1 при пускането му в експлоатация. Надява се на място и догодина, когато ще кара магистратура. „Почувствах това място като дом”, казва тя. Членува в Домовия съвет, който веднъж месечно заедно с управителя и отговорниците по етажи минава на проверка и пита за оплаквания.

 „Въпреки правилата, има студентски живот - добавя второкурсничката по бизнес информационни технологии Наталия Костадинова. И управителят е по-снизходителен, когато го поканиш на купона.”

 

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.84 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ