+ Предложи публикация
20.01.2016

Национален музей на образованието - Габрово

  Музеят на образованието в Габрово е единствен по рода си в България. Помещава се в сградата първата българска гимназия – Априловската. В пет експозиционни зали се проследява развитието на българското образование от създаването на славянската писменост до съвременното обучение – 90-те години на ХХ в.

 Първата зала обхваща периода от IX в., когато била създадена славянската писменост, до 1835 г. Тук могат да се видят и писмените опити на българите още преди създаването на кирилицата. Най-популярната форма на обучение до 1835 г. е килийното и взаимното училище. От този период са запазени много интересни пособия за писане. Втората зала е посветена на новобългарската просвета и образование в периода от 1835 г. до Освобождението на страната през 1878 г. Това е времето, в което българското образование започва да се развива бързо и да мери ръст с европейското. В този период просветата се финансира със средства и дарения на народа. Отварят врати много класни училища, както и няколко гимназии и специализирани училища. Благодарение на запазените уреди от кабинетите в Априловската гимназия, както и с дарения от страната, в музея е направена възстановка на кабинет, като са изложени едни от най-запазените и интересни учебни помагала от онова време. Тук може да види интересен уред, наречен телурий, който се е използвал в часовете по астрономия. Третата и четвъртата зала обхващат периода от 1878 г. до края на ХХ в., в който българското образование приема наследството на възрожденските учебни методи и успешно ги съчетава със световните практики. Образованието достига до всички слоеве от населението и България се нарежда на първо място по грамотност на Балканския полуостров. След Втората световна война в училищата и висшите учебни заведения силно влияние оказва социалистическата идеология и съветската педагогическа система. В края на ХХ в. се появяват и първите частни училища и университети. В последната пета зала в музея е направена възстановка на взаимно училище. Класната стая е възпроизведена до най-малкия детайл, включително и т.нар. „затвор” – помещение за наказание на провинилите се ученици, което се намирало под учителската катедра.

  Прекрачили прага на Националния музей на образованието, посетителите стаяват дъх пред първите дивити и писала, открити у нас, пред оригиналните издания на „Рибния буквар” на Петър Берон, пред скромната, но разлиствана от много любознателни ръце „Аритметика и наука числителна” на Христаки Павлович. Камбанката на Габровското училище, която в миналото е призовавала будните ученици към знание и мъдрост, редом с глобуса на Неофит Рилски и печата на Васил Априлов днес разпалват в нашите съвременници любов и преклонение пред първите школски светини, с които нашата просвета и книжнина мерят ръст с „европианските народи”.

 Пристъпили в тихата одая на килийното училище и във „взаимното” школо на даскал Неофит Рилски, гостите на музея, докосвайки калема, таблата и перото,  узнават, че в ония отдавна отминали времена думите „учител” и „училище” са били святи за българите. Тук, в музея, младите хора  откриват кое е онова свещенодейно тайнство, подтикнало тогавашните ученици към добродетелност, учение и мъдрост и  разбират, че макар и под робство, по образованост българите не отстъпват на останалия европейски свят. Попадайки в една твърде нетрадиционна обстановка, посетителите влизат в пряк досег с музейните експонати и отнасят незабравими спомени. Подобно емоционално въздействие оказват и останалите възстановки в музея – на „Кабинет по природни науки”, представящ колекция  уреди и апарати от първия кабинет по физика в България, оборудван от Иван Гюзелев в Априловската гимназия; възстановката на класна стая от 20-те - 70-те години на ХХ в., която респектира със строгата си подредба и възстановката на „Детска градина от края на ХІХ век”, предназначена за най-малките посетители.

 На разположение на посетителите е богатата видеотека с филми в помощ на учебния процес. Занимателните уроци във възстановките на музея и игрите със състезателен характер са нестандартен начин за придобиване на знания по история на българското образование. Още с откриването на експозицията се ражда инициативата „театър в музея”. През годините са реализирани поредица театрални постановки с актьори от ДТ „Рачо Стоянов”  и ученици от габровските училища: спектакъл по „Рибния буквар”, „На  театър в музея”, „Делах благодетелям”, „Старото школо разказва”. Ежегодно музейни специалисти участват със свои разработки в международни, национални и регионални научни сесии и конференции. През 2014 г. с любезното съдействие на Министерството на образованието и науката започна дигитализацията на музейния фонд, което улеснява достъпът до музейните ценности. Съхранявайки традиционния си облик музеят продължава да се утвърждава като място за изява на потребности и способности сред младите хора в страната и чужбина.

Източници: www.bulgariatravel.org  www.clib50plus.bg

Оценка 4.88 от 25 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Руски София
Индийски танци стъпки
Уроци по БЕЛ за 7 клас Варна
Нива в Английския език
Уроци по Литература за 5 клас
Немски за деца
Частни уроци по Български език и Литература София
История на Америка
Курсове по Френски в София
Латиноамерикански танци София
Уроци по Турски език Варна
Уроци по Немски език Пловдив
Бизнес Английски Онлайн
Руски език възрастни
Индивидуални тренировки по Бокс Варна
Индивидуални тренировки по Карате
Частна детска ясла София Лозенец
Индивидуални уроци по Йога
Урок по Английски за начинаещи
Частни детски градини Банкя
Ел китари
Уроци по БЕЛ за 7 клас
Латино за деца
Курс по Норвежки език
Уроци Математика
Школа по танци Пловдив
Уроци по Биология София
Онлайн тестове по Английски
Балетни школи за деца в София
Частни уроци по Испански цена
Курсове по Френски в София
Индийски танци Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ