+ Предложи публикация
28.04.2016

Наближава Великден - най-светлият празник

   Великден е най-светлият и най-важният празник в православното християнство. На този ден се отбелязва възкресението на Исус Христос - Божия Син, който със смъртта Си изкупил греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда за живот след смъртта.

 Денят на празника е установен от Първия вселенски събор през далечната 325 г. Обикновено православният Великден се чества между 4 април и 8 май. Източната православна църква ползва юлианския календар. Това е денят на Христовото Възкресение, но също и последният ден от прехода към пролетта и лятото, ден на окончателното възобновяване и пробуждане на природата. Затова според народните представи той е най-големият и важен пролетен празник. Великден се предшества от Страстната неделя, в която всеки ден е велики. На Велики понеделник стопанките извършват голямото великденско чистене: изтупват се черги, изпира се всичко, белосва се къщата, почистват се оборите и се изгаря сметта. През Великата сряда и Велики четвъртък не се работи женска работа: в четвъртък единствено се боядисват яйцата. Първо те се преброяват; обикновено в най-многобройните фамилии те стигали до 500-600 броя, защото се ядат чак до Спасовден, т.е. 40 дни след Великден. Разбира се, в днешно време изобщо не може да се говори за такова голямо количество яйца, но все пак би следвало да се предвиди, че децата ще поискат да занесат и в училище, а и по съседски се разменят най-красиво боядисаните яйца. За да се направят великденските яйца, те най-напред яйцата се измиват и стипцосват — с вода и пепел, за да не останат петна. В началото се боядисват червените яйца, които имат целебна и предпазна магическа сила. С първото яйце стопанките правят кръстен знак върху челото на децата, а после и на всички останали от семейството. В четвъртък се подновява и квасът (квасец, маята, която после през цялата година се използва за месене, разтворена във вода).

 На Велики петък (Разпети петък) също не се работи: тогава се месят обредните хлябове и козунаците и се шарят (пишат, рисуват) яйцата. Шарките са символи за здраве, любов, уважение и радост. От Разпети петък до обеда на страстната събота не се яде нищо. В полунощ на съботата срещу неделя, т.е. на същинския Великден, хората се поздравяват с "Христос возкресе!" — "Воистина возкресе!" и си пожелават здраве и щастие. Запалената в черквата свещ се донася мълчешком в къщи. В неделята всички се чукат с боядисаните яйца; чието яйце остане здраво, той ще бъде жив и здрав през цялата година. На празника се ходи на гости; посещават се кръстниците, родителите, деверите; носят се подаръци: пита, козунак, яйца. Следобеда момите начело с новата кумица отиват на определно място и връзват люлки. Играят се хора и се пеят песни, някои от които за самодиви и змейове:

Зелена равна морава

заман ми бъди зелена

като през празна неделя

и Великата събота.

Пофалил ми се Великден,

с червени яйца Великден,

Гергьовден с вакли агънца,

Петровден с крехки пиленца...

В срядата след Великден (Светла сряда) в някои райони момите извършват обреда Мара лишанка. От стари женски чехли правят кукла, обикалят с нея из селото и пеят песни:

Маро лишанко, говедар те либи,

ще ли дойдеш да го земнеш?

Не ща го, мамо, не ща го...

 Дружината минава и през нивите, а накрая момите къпят куклата в реката и си измиват лицата. Обичаят носи плодородие и предпазва от градушки, болести и магии. Според традиционните вярвания Велики четвъртък е много подходящ за различни магии, особено за любовни (за залюбване и за разлюбване). На този ден всяка жена, ако е бездетка или е на 50 години, може да стане магьосница. Срещу Великден момите слагат пръстена си под възглавницата и сънуват човека, за когото ще се омъжат. На самия Великден всеки може да си пожелае нещо, държейки в ръка пари или нещо ценно и ако е праведен, ще го получи. Великден бележи края на големите пости.

 Великденският празнично-обреден комплекс е класически пример за взаимно адаптиране на християнска и езическа традиция в нашите земи. Великден е изцяло християнски празник: митологичната му същност обаче е свързана с възкресение, с възраждане за нов живот. Точно този й елемент я "сродява" с езическото възприятие за преход към пролетта и лятото, в който природата циклично се преражда. Така християнската митологична схема "рамкира" езическите ритуали, които съпътстват Възкресението, а те от своя страна маркират края на преходния период. Тайнството на Великден посредством Божията промисъл съумява да хармонизира в себе си най-важните за вярващия човек идеи: идеята за възкръсването на Бога, възкръсването на природата и "възкръсването" на човешкото общество - чрез включването на новото поколение в родовата памет и предаването на обичаите и вярата на нашите деца.

Източник: www.kulinar.bg

Оценка 4.84 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Български език
Изучаване на Английски език онлайн
Онлайн курсове по Английски
Частни уроци по Испански език обяви София
Курсове по Масаж
Сугестопедия Английски София
Хип Хоп танци Пловдив
Лицензирани курсове по Маникюр ноктопластики
Курсове по Немски език цени
Курс по Козметика
Латино танци за начинаещи Варна
Как да науча Английски език
Уроци по Немски език София Младост
Частни уроци по Английски език Пловдив
Уроци по Математика център
Тест по Немски език
Уроци по Турски език
Матура за 7 клас по Химия
Английски език в София
Курс Италиански език
Психология курс
Курс за Счетоводител
Козметични курсове София
Нови Фитнес тенденции Зумба
Школи по Математика Варна
Салса Латино
Уроци по Испански
Курсове Испански
История на архитектурата
История на авиацията
Подготовка за матура по Математика 7 клас
Курс Компютърна грамотност София
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ