+ Предложи публикация
05.01.2020

На Зимен Кръстовден животните проговарят с човешки глас

  На 5 януари отбелязваме Попова Коледа (ден преди Богоявление - Йордановден). Празникът е наричан още Зимен Кръстовден, Кръста, Водокръст, Водокръщи. Народът вярва, че на този ден се пропъждат т.нар. "мръсни дни", които започват на 25 декември и свършват на Кръстовден. В българските вярвания се смята, че през тези дни има космически хаос и демонични сили бродят по земята. В християнския смисъл това са "некръстените" дни, в който новородения Исус Христос не е получил все още Светото Кръщене.

Караконджоловите дни между Коледа и Йордановден

 През деня в църквата се отслужва служба, попът кръщава водата, като в нея пуска кръст. После със светената вода и китка босилек той ръси къщата, за да изгони лоши, нечисти сили и болест от нея. Домакините слагат паричка в котлето със свещена вода. На другия ден същия кръст попът хвърля в река или водоем.

  Наричан още Водокръщи, този ден е първия от поредица водни обреди, които по начало са много сходни. Вторият и третият са Йордановден и Ивановден, чиито "водни имена" на места се наричат мъжка Водица и женска Водица. Смята се, че в нощта на Зимния Кръстовден срещу Йордановден, небето се отваря, но само праведните могат да го видят и пожелаят ли си нещо - ще се сбъдне. Вярва се, че на този ден животните и птиците проговарят с човешки глас, а всички реки и поточета спират за миг за да се пречистят и потекат отново. В Родопите смятат, че в тази нощ ветровете се бият помежду си.

Нощта на Йордановден...

 На места в Югоизточна и Северна България на този ден по домовете ходят "совойници". Те са неженени моми, облечени като булка и младоженец. Със себе си носят китка босилек и мълчана вода, ръсят домовете на домакините и с песни наричат за здраве и късмет всеки в семейството. Придружени са подобно на коледарите от по-малки момичета, които носят торбите с подаръците, с които са дарени совойниците: дребни пари, брашно, плодове, орехи, сланина, лук.

 Трапезата на Попова Коледа е постна: боб, постно зеле, постни сърми, плодове. На места, както на Коледа, се прави обредна пита с пара.

Източник: www.hera.bg

Оценка 4.82 от 38 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
История на българската Литература
Летни курсове по Испански език
Частни уроци по Математика София Младост
История за 6 клас
Плуване за бебета София
Учители по Математика
Зумба за начинаещи
Урок по Английски език за 1 клас
Фризьори Варна
Йога курсове Бургас
Частни уроци по Испански София
Латино танци София Младост
Латино танци Пловдив
Online уроци по Турски
Курс по Италиански Варна
Английски за бебета
Английски транскрипция
Курсове по Английски език Бургас
Курс по Английски език за начинаещи
Курс по Счетоводство София
Уроци по Литература за 5 клас
Преподавател по Английски език
Йога на Български
Курсове Немски София
Школи за Модерни танци в София
Народни танци София Бели брези
Подготовка по Философия за матура
Уроци по Български език Варна
Клубове за Народни танци Пловдив
Китайски език онлайн
Йога Велико Търново
Курсове за компютри
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ