+ Предложи публикация
21.01.2021

На Бабинден родилките даряват щедро бабите

  По стара традиция на 8 януари в миналото се отбелязвал Бабинден, по-късно с въвеждането на Григорианския календар датата се измества на 21 януари - ден обявен и за Ден на родилната помощ и на акушерките, и гинеколозите. Празнуването му на 8 януари обаче, подобно на други наши празници е останало.

Бабинден - празник на женското начало

 Бабинден е един от празниците, който се явява своеобразен завършек на празниците свързани с Рождество Христово, въпреки това обредността е езическа. В миналото бабите, като опитни жени, изпълнявали ролята на акушерки, помагайки на младите нераждали невести. Изпълнявали различни ритуали, а родилките на който са помагали им гостували за да отдадат почит. Някога, бабата акушерка ставала рано и посещавала къщите, където е изродила дете. Носела бяла и червена вълна, лепяла ги с мед като коса момиченцата и като мустаци и брада на момченцата - благославяла ги да остареят и побелеят, хвърляла жито, давала им да близнат медец и изричала: "Да се червите като таз вълна,/ да се гоите като просото,/ да се роите като кошерът."

 Майките пък рано сутрин наливали вода от чешмата, към нея добавяли китка здравец или босилек - като символи на здравето, добротата и плодовитостта. Отивали в къщата на бабата, подавали й сапун, поливали й с вода, от менчето, и я дарявали с пешкир, в който има пара. Понякога, според благодарността, жените дарявали и по-големи подаръци. Задължително носели и някакво ястие, питка, винце. После всички сядали на трапезата и се гощавали, пеели песни и играели хора. По време на празника не се допускат мъже Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.

 Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да й "полеят". Обредното поливане на бабата акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. Бабата закичва невестата с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".

 След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното й рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. На обед булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата акушерка.

На Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила

 Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на бабата и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите на бабата подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. Наричанията и припевките имат в повечето случаи сексуален символичен смисъл. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете. Кулминационен момент в обредността представлява обредното изкъпване на бабата-акушерка в реката или на чешмата. Мъжете и жените изнасят бабата навън и я качват в двуколка или на шейна. Понякога слагат бабата в голям плетен кош.

 Мъжете, преоблечени като "волове", с кожени маски и рога, влачат колата или шейната из селото. Ако по пътя невестите срещнат мъж, свалят калпака му и искат откуп. Шумната дружина отвежда бабата на реката и там мъжете обръщат двуколката или коша, в който носят старицата. Изкъпват я във водата. Този обред е известен по нашите земи като "влечугане" на бабите. Вечерта на селския мегдан всички се залавят на общо хоро, с което празничният ден завършва.

Как садинските капанци са отбелязвали Бабинден години наред ни разказва Илка Дечева, която пази историята на капанските традиции.

 "Бабинден днес се празнува на 8 януари, но преди се е празнувал на 21 януари. В Садина и днес се отбелязва на датата по стар стил и се празнува само от жени. На този ден всяка жена, която е родила през изминалата годината и нейната свекърва, отиват в дома на „бабата”. Дори детето да е скоро родено и да няма кой да го гледа, майката го взема със себе си. Носят се дарове за „бабата” от всяка жена. Те включват риза, пешкир и престилка.

 В квадратна кърпа, която се ползва като бохча (трипезник) капанките завързват баница, питка, кокошка и вино и ги носят в дома на „бабата”. Още при влизането, жените й целуват ръка и й поливат вода да си измие ръцете, за да протичат следващите раждания леко - като по вода. С донесената храна се прави обща трапеза, около която сядат всички жени. Настроението на жените се покачва от изпитото вино и те се веселят със шеги, закачки, песни и хора. 

 На този ден мъжете избягват да ходят по улиците. Причината е, че ако ги срещне групата на празнуващите жени, те трябва да се „откупят” с пари.  В случай, че не се откупят ще бъдат очернени  - намазани със сажди, вакса или кал."

Източник: www.desant.net

Оценка 4.88 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Индивидуални уроци по Английски Пловдив
Клуб Народни танци Витоша
Уроци по Рисуване за деца София
Клубове за Народни танци Плевен
Спортни танци за деца София
Уроци по Народни танци
Бокс тренировки за жени
Уроци по Английски език София цени
Уроци по Английски език за деца
Училище по Фризьорство
Олимпиада по География
Уроци по Компютърна грамотност Варна
Уроци по Плуване Русе
Източни танци
Спортни танци Габрово
Частни уроци по Рисуване
Литература теми
Училище за Фризьори
Курс по Немски език Русе
Уроци по Немски Пловдив
Индивидуално обучение по Английски
Английски език за 6 клас
Школа по Английски език Стара Загора
Онлайн Английски за деца
Уроци Немски език
Матури География
Школа за Народни танци Велико Търново
Немски език упражнения
Курсове Немски София
Online уроци по Италиански
Курс по разговорен Английски
Бокс Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ