+ Предложи публикация
10.07.2021

Мързеливи ли сте? Не сте виновни вие, а гените ви

 Ако обичате да се излежавате пред телевизора дори когато не сте особено уморени и ако трудно се мотивирате дори за най-дребната физическа активност, науката има новина за вас – виновни са гените ви.

 Според наскоро публикувано изследване на учени от Университета на Мисури нивото на активност на един индивид се предопределя от генетични фактори. Изследователите са успели да селекционират опитни плъхове, които при равни други условия се отличават драстично в нивото си на активност. Иначе казано, едни от тях са много мързеливи, а други са много активни.

 Изследователите са стигнали до този извод по относително праволинеен и в известен смисъл, безскрупулен начин – чрез последователно чифтосване между най-мързеливите плъхове, както и между най-активните животни. След десет поколения последователна селекция резултатът бил създаването на две различни групи плъхове. Едната група от „атлети” избирали да тичат десет пъти по-дълго в сравнение с „ленивците”. Изследователите не са установили физиологични разлики между атлетите и ленивците. Генетичните разлики обаче са очевидни – според авторите на проучването разликата между вродената атлетичност и наследственият мързел зависи от наличието на 36 конкретни гена.

 Учените имат добра новина за поспаланковците: според различни проучвания „совите“, които стават късно, са по-умни, по-креативни и по-успели от хората, които се будят рано. Така окончателно се опровергава поговорката „Рано пиле рано пее“, с която още родителите ни немилостиво са ни измъквали сутрин от топлото легло, и с чиста съвест можем да положим обратно глава на възглавницата.

 Друго изследване, проведено от екип преподаватели в Лондонското училище по икономика и политически науки, също посочва, че хората, които не спазват строго общоприетия ритъм на сън и бодърстване, са по-интелигентни. Защо е така? Учените обосновават теорията си с факта, че хора, които не действат според еволюционни схеми, по принцип са по-напредничави и следователно по-умни от тези, които сляпо се придържат към правилата. Освен това поспаливите си били отпочинали по-добре за предизвикателствата на новия ден и затова били по-уравновесени, по-устойчиви на стрес и оттам – по-успешни в професията си. Едно по-старо изследване на Университета в Саутхемптън от 1998 година вече е показало, че хората, които заспиват след 23 часа и сутрин стават след 8, печелят повече пари и като цяло са по-щастливи от хората, които си лягат рано вечер.

Източник: www.obekti.bg

Оценка 4.95 от 22 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ