+ Предложи публикация
19.03.2019

Модерният начин да учиш

Изостават ли българските ученици от връстниците си в западноевропейските страни?

 Всеки учител знае, че днешното поколение ученици се различава драстично от предишните. Най-вече заради скоростното развитие на технологиите. Децата все по-трудно се фокусират в часовете, които доста често намират за "еднообразни" и "скучни". В България, в много от учебните заведения, използването на мобилни телефони и таблети е абсолютно забранено. Но както всички знаем, за всяко дете забраненият плод е най-сладък. В западноевропейските страни подходът на обучение се променя - дигиталните устройства стават желана част от обучителния процес още от началното училище. Има ли смисъл тогава да ограничаваме учениците от мобилните устройва, които така или иначе са неизменна част от тяхното ежедневие?

 Вместо телефонът да е забранен, той може бъде част от уроците. С включването на технологиите в часовете, уроците стават по-интересни за децата и повишават ангажираността не само на учениците, но и на учителите. Иновативен подход като този играе ключова роля в подпомагането на днешните ученици да развият своя потенциал.

Кои са полезните мобилни приложения?

 Прилагането на новите образователни технологии оказва положително влияние върху способността на учениците за свързване на теоретични знания с решаването на практически проблеми. Работата със софтуер, който ще им трябва на практика в професионалната реализация е закономерна следваща стъпка в обучението.

 Проучванията показват, че в много западни училища и университети не само учениците, а и преподавателите демонстрират интерес към използването на мобилни приложения по време на час. През последните години използването на подобни технологии и обучителен софтуер е причина за повишаване на ангажираността на учениците. Ще се спрем на два различни типа мобилни апликации, които имат приложения в много от българските училища.

Речници за мобилни устройства

 Годините на тежките речници и търсенето на думи с часове останаха в миналото. Вече всичко се проверява в Google за секунди. Усещайки подема на технологиите, престижни издателства като Oxford University Press, Collins, Houghton Mifflin Harcourt и други започнаха да дигитализират речниците си във формата на мобилни приложения.

 Подходящи за ученици и учители, речниците на Оксфорд са авторитет в изучаването на един от най-говоримите езици в света - английският. Недостатък на българската образователна система е наблягането повече на упражнения за граматика и писане, отколкото на тези за говорене и разбиране. Дигиталните речници на Оксфорд имат функция за аудио произношение, чрез която думите се учат с помощта на аудиозаписи, което съществено ще подобри уменията на учениците в разбирането на текст.  Това е иновативен начин да се ускори процесът на обучение, тъй като заучаването на думи и изрази ще се случва по-лесно и бързо.

https://www.mobisystems.com/oxford-dictionary-english/


Офис приложения

 Все повече компании за изработка на мобилни приложения правят продукти, които могат да бъдат използвани в образователния сектор. Пример за такава българска компания е MobiSystems - лидер в производството на мобилни приложения за продуктивност.

https://www.officesuitenow.com/bg/download/

 Приложението на MobiSystems - OfficeSuite - е български офис пакет, алтернатива на Microsoft Office. OfficeSuite e достъпен както за компютри, така и за мобилни устройства, което го прави изключително подходящ за забързаното ежедневие както на ученици и учители, така и на родители.

 Умението за работа с офис пакет е задължително за днешните работодатели. Те държат на красивия дизайн на презентациите, бързото обработване на данни и умелото форматиране на документи. В каквато и професионална посока да поемат вашите ученици, вероятността да им се наложи да работят с Word, Excel или PowerPoint е огромна. Затова е задължително още в училище децата да получат знания и увереност, че умеят да работят добре с тях. Тъй като българската компания вярва, че приложението OfficeSuite е изключително полезен инструмент за усъвършенстване на ученето и преподаването, всички посетители на Учители БГ получават код за активация - TOCL-EASW, който ви дава възможност да използвате пълната функционалност на офис пакета.

Как ще настигнем западноевропейците?

 През последните две десетилетия изискванията към учениците се променят всяка година. Появяват се по-добри платформи и програми за обучение, очакванията на родителите и самите ученици се повишават изключително бързо. Работата с подходящи образователни технологии вече е нещо очаквано и търсено. Предизвикателството е да се открие правилното приложение, което ще бъде от практическа полза на учениците, за да усвоят материала и да бъдат подготвени за реалното му използване, когато напуснат училище.

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курс Фризьори Пловдив
Народни танци за деца
Частна детска ясла София Надежда
Индийски танци
Уроци по Испански език София
Изучаване на Английски език за начинаещи
Английски език за деца
Курсове Графичен
История на Балет
Урок по Японски за начинаещи
Уроци по Английски Пловдив
Уроци по Английски език в Люлин
Народни танци за начинаещи Варна
Народни танци за деца в Стара Загора
Футболни клубове
Частна детска градина София Бояна
Детски школи по Футбол
Школа по Английски език София
Школа за Народни танци Велико Търново
Арабски език за начинаещи
Курсове по Електротехника
Курсове Английски език цени
Езиков център София
Курсове за Маникюр Благоевград
Индивидуални уроци по География
Уроци по Плуване за деца Варна
Модерен Балет Варна
Тренировки по Бокс Бургас
Испански за начинаещи
Частна детска градина София Овча купел
Уроци Китара Бургас
Уроци по Английски за деца Онлайн
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ