+ Предложи публикация
30.03.2018

Ментална аритметика – какво е това и в какво се крие смисълът ѝ?

  Много родители мечтаят детето им да бъде специално и да се превърне в повод за гордост. И ако някои само се хвалят със способностите на своите деца, други бързат да запишат чедото си в специалните училища, където ще му помогнат да развие способностите си. В едно от тези специализирани учебни заведения децата научават какво е това ментална аритметика. А какви са плюсовете и минусите на тази методика?

Школа по Ментална Аритметика "ISMA"

Школа по Ментална Аритметика "Smarty Kids"

 Що е то ментална аритметика? Под названието ментална аритметика е прието да се разбира програма за развитие на мисловните способности и творческите заложби, с помощта на аритмически изчисления чрез сметало. Методиката на менталната аритметика е подходяща за ученици от четири- до шетнадесетгодишна възраст. Тя е възникнала преди две хиляди години и сега се прилага в петдесет и две държави по целия свят. Менталната аритметика помага на децата да развиват и двете полукълба на мозъка.

 Защо е необходима менталната аритметика? За да се вземат решение за своето дете, родителите трябва да разберат смисъла на менталната аритметика. С нейна помощ детето ще може:

  • да се научи да мисли креативно;
  • да развие паметта си, мисленето, логиката и пресмятането;
  • да прояви творческите си способности;
  • да повиши нивото си в училище;
  • да пресмята сложни математически задачи наум.

 Благодарение на такива занятия ученикът ще успее да развие логическото си мислене и ще се научи на ментално пресмятане. Допълнително у детето ще се появи интерес към нови знания и умения. На занятията по ментална аритметика винаги може да стане интересно и весело: математическите примери могат да се редуват с танци, песни и стихчета. Така се постига развитие на концентрацията, вниманието, комуникацията, въображението и интуицията.

 Къде се учи ментална аритметика? Менталната аритметика се изучава в специални училища. За целия период на своето обучение децата трябва да преминат от десет до дванадесет нива. Всяко едно от тези нива продължава не повече от четири месеца. Занятията трябва да се посещават един или два пъти седмично. След година и половина обучение детето е в състояние да прави различни изчисления с 4- или 5-цифрени числа наум. Обучението се провежда с помощта на специално пособие, което прилича на сметало и се нарича абакус. Първоначално децата трябва да се научат да работят с него, местейки топчетата му с ръце.

 Ментална аритметика – за и против. Въпросната методика има своите предимства и недостатъци. Но все пак не всички родители знаят на какво учи детето им менталната аритметика. Сред плюсовете на методиката може да посочим:

  • Детето се научава бързо да смята наум.
  • Успехът на децата по много от предметите в училище се повишава.
  • Благодарение на стимулирането на малката моторика на ръката, учениците развиват лявото полукълбо на мозъка.
  • Развиват се способности да се постигат успехи в различни аспекти.

 Не всички родители обаче отчитат само положителното влияние на аритметиката върху децата. Сред негативните явления могат да бъдат отбелязани:

  • В училище детето бърза и допуска много грешки.
  • Решавайки несложни математически задачи наум, ученикът не може да мисли логическа; трудно му е да реши уравненията.

Плюсове на менталната аритметика

 Много педагози и родители забелязват  ползата от подобни занятия. Благодарение на нея, може да бъде развита малката моторика на ръцете и паметта (както бе посочено по-горе),  но ученикът може бързо да научи стихчета, песни, думи от чужд език. Ученикът се учи да смята бързо наум. А тази техника на менталната аритметика ще бъде от полза за детето не само в училище, но и по-късно в зрелия живот.

Минуси на менталната аритметика

 Преди да вземат решение за организиране на уроци по ментална аритметика всеки родител се опитва да разбере какво може да даде тази методика и има ли рискове за ученика. Главният минус на менталната аритметика е в цената, която трябва да се заплати за обучението на детето в специално училище. Освен това, както вече бе посочено, майки и бащи споделят, че след такива уроци някои деца спират да мислят логически и често допуска грешки от бързане. Специалистите подчертават, че с тази методика е по-добре да се обучават деца с математически способности.

Книги по ментална аритметика

 Ако родителите имат съмнения, нужни ли са на детето такива занятия, за правилния избор могат да помогнат книгите, написани по този въпрос.  А такива вече има издадени достатъчно много.

 

Превод за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ