+ Предложи публикация
19.07.2020

Медът е лекарство за всички болести

 Историята, легендите и митологията, свързани с пчелите и пчелните продукти, като цяло са толкова много, че могат да запълнят томове книги. Единствената друга храна, която се доближава до медните продукти като богатство от история и легенди, е какаото. Даровете, които предлага пчелинът са удивителни – те представляват множество универсални храни и лекарства. Високата им ефективност при лечение и превенция на различни болести е призната по целия свят от дълбока древност.

 Медът е уникален продукт, издържал успешно хилядолетно изпитание за ефективност и безвредност. Медът и другите пчелни продукти са едни от първите лекарства, които човекът познава. Древните вярвали, че медът притежава тайнствена лечебна сила – смесвали го с отвара от билки и го пиели при най-различни болести. Медът за тях е бил магически, използван е като панацея за всички заболявания и болежки по тялото. Медът е смятан едва ли не за единственото средство, което може да осигури дълъг и активен живот - великите мислители от древността го наричат “еликсир за здраве и дълголетие”.

 Известно е, че пчелите са били познати на човеството още от неолитната епоха. Пчеларството е един от древните занаяти на човека - предците ни са добивали мед от хралупи и пещери, в които са живеели дивите пчели. Според учени и археолози, хората започнали да добиват мед преди около 10 хил. години. Те са открили пещери в речните долини на Южна Франция и Северна Испания, в които има изобилие от рисунки и офорти, описващи човешкия живот в праисторическата ера. Мезолитна скална рисунка на повече от 12 хил. години изобразява как две жени събират восъчни пити с мед от диви пчели. Жените са изобразени голи, носейки кошници и достигайки пчелното гнездо с помощта на дълги стълби. Друга скална рисунка с възраст около 8 хил. години, открита в района на Валенсия – „Бикорпски човек“, изобразява човек изкачващ се по лиана, за да добие мед от диви пчели. Редица скални рисунки от 7 хил. г. пр. н.е. са открити и в Анадол.

 Смята се, че пчеларството се появява първо в древен Китай. Успоредно с това, маите в Централна Америка са отглеждали нежилещи пчели с цел добив на мед - многобройните малки насекоми са били свещени за народа на им. Мед и пчелни продукти са произвеждали също народите на Индия и Месопотамия. Индианците пък считали пчелите за символ на безсмъртието. Още 6 хил. г. пр. н.е. те са употребявали меда за храна и универсално лекарство, а прополиса – за лечение на рани.

 Древнокитайски и древноиндийски ръкописи също разказват за чудодейни свойства на пчелните продукти. Древните индуси смятали, че медът доставя удоволствие като същевременно укрепва и запазва младостта. Индийският бог Виншну е бил изобразяван като пчела, почиваща си върху цвят от лотос. В индуизма медът е един от петте еликсира на безсмъртието. В храмовете медът се изсипвал върху главите на божествата в ритуал наречен Мадху. Шумерите, които населявали района на Месопотамия през 4-5 хил. г. пр. н.е., а по-късно и арабите смятали меда за „божи дар“ и го наричали еликсир.

 В Древен Египет пчеларството е било познато от преди около 6 хил. години. Това е и мястото от където води началото си съвременната пчеларска наука. Те са сред първите хора на Изток, които отглеждат пчели, за което разказват издълбани в стените на храмовете надписи и рисунки, както и йероглифи по папирусите.

 В Египет са уважавали изключително много медоносната пчела. Символите на пчелата и кошера могат да бъдат намерени навсякъде из Египет – по бижута, по стените в храмове и гробници, втъкани в платове, издълбани върху известния Розетски камък, както и близо до подписа на фараона върху официални документи, дори емблемата на някои династии фараони е била пчела. Египтляните са дарявали мед и пчелен прашец на боговете, пчелните продукти са участвали в почти всеки техен ритуал. Телата на фараоните, след смъртта им, са поставяни в съд с мед. Многобройни египетски папируси свидетелстват, че медът е бил използван широко за лечението и профилактиката на всевъзможни болести и проблеми.

 Народите от Персия, Рим и Гърция съшо са използвали мед и прополис за балсамиране на мъртвите. Известният римски писател и учен Плиний Стари отделя значително място в своята книга „Естествената история“ на пчелите, меда и неговите многобройни приложения. Той описва село в Апенинските планини, близо до река По, където по-голяма част от хората са надживели 100 години поради факта, че са консумирали редовно мед и полен. Гален и Плиний описват целебните качества на пчелната отрова още преди хилядолетия, техните рецепти са се предавали от поколение на поколение. Историята разказва, че на тържеството по случай 100-годишнината си, сенаторът Пол Румелия бил запитан от Юлий Цезар каква е тайната му за поддържане на сила, бодрост и жизненонст. Отговорът: „Мед, и то вътрешно“.

 Пчеларството получава голям разцвет в Древна Гърция. Там медът е бил наричан “най-ценен дар на природата” и “питие на младостта”. Древните гърци обожавали меда, смятайки го за важен елемент при правилното хранене, което намира отражение и в митологията им - амброзията, храната на боговете, представлявала смес от мляко и мед. Те твърдели, че пчелите са оцелелите души на жриците на Афродита. Там в жертва на боговете са били принасяни плодове, намазани с мед – според преданията именно той дарявал боговете с тяхното безсмъртие.

 Великият древногръцки математик Питагор (живял през 6 век пр. Хр.) бил убеден, че е достигнал дълголетието си благодарение на вегетарианската храна и постоянната употреба на пчелни продукти. Друг знаменит древногръцки мислител – Демокрит (4-5 век пр. н.е.), също свързва близо 100 годишния си живот с консумацията на мед. Знае се, че и бащата на медицината – древногръцкият лекар Хипократ (живял около 90 години) обожавал меда и го използвал широко в практиката си. В своите трудове той описва меда като полезно лекарство за отхрачване, укрепване на силите и здравето, и обеззаразяващо средство. Първите научни данни за меда и медните продукти, като цяло, са наследство от Аристотел (считан за бащата на зоологията, живял през 4 век. пр. н.е.). Според него всички пчелни продукти имат лечебни свойства. Той описва хранителните и лечебните им качества и свойства, и дава сведения за наличието на силни естествени антибиотици и редица други полезни вещества. Аристотел пръв препоръчва прополиса за лекуване на рани.

Както в “Илиада”, така и в “Одисея”, Омир нееднократно споменава мед и полен. Медът и медената вода изиграват забележителна роля през древните Олимпийски игри в Гърция. Те са се използвали както за храна и вода, така и за грижа за кожата и тялото по време на игрите. Когато Александър Велики умира, той е пренесен обратно в Гърция в златен ковчег – пълен с мед. Наполеон Боапарт също използва медоносната пчела като един от символите на неговото управление. В Саудитска Арабия пък е намерен стар шейх на име Саид Бен Газиба, който е живял над 150 години. Дори на такава невероятна възраст той имал бистър ум, бил здрав и жизнен. Той твърди, че редовно изминава по 10 км., а ежедневната му диета включва само хляб, мед и вода!

В древни времена Британските острови са били познати като “Медния остров на Бели” – заради големите количества мед, които са се произвеждали там. В Англия медовината е позната като национално питие отпреди 2 хил. години. Друидите (жреците на келтските богове) обичали медовина. Според тях тя засилвала проницателността им и ги правила по-добри. Британците смятали, че тези жълто-черни същества не бива да се купуват, а да се разменят, за да донесат богатство на своя собственик. Дълго след краха на Рим, медът бил използван по цяла Европа в религиозните церемонии, като средство за бартер и обмен, както и за плащане на данъци.

 При разкопки в долината на река Йордан, археолози, открили следи от най-стария в света пчелин от преди хиляди години. Това е на територията на град Тел Рехов, един от най-големите древни селища от желязната епоха на територията на Израел. Там са намерени около 30 цилиндрични конструкции от неизпечена глина. От едната страна били кошерите, а от другата имало капак, за да могат пчеларите да работят и да се доберат до пчелните пити. Тези конструкции се намират в двора на голям архитектурен комплекс от времето, когато са властвали царете Давид и Соломон.

 В Библията се съдържат много препратки към меда. В “Книгата на съдиите” Самсон намира рояк пчели и мед в трупа на лъв. В книгата “Изход” се описва Обетованата земя като „земя гдето текат мляко и мед”. В “Новия Завет” се казва, че Йоан Кръстител е живял дълъг период от време в пустинята на диета, състояща се от скакалци и див мед.

 Мюсюлманите смятали меда за божи дар и го използвали при всички болести. Според техният знаменит лекар Авицена, медът бил най-ценното лекарство и едно от най-важните средства за удължаване на живота. Авицена смятал, че медът повишава работоспособността и запазва младостта, изостря ума и възстановява паметта, ободрява и стабилизира психиката, подпомага храносмилането и възбужда апетита. В Исляма има цяла сура от Корана (там се насърчава консумацията на мед като питателна и здравословна храна), наречена „al-Nahl“ (медоносната пчела). Според Хадиса, Пророкът Мохамед препоръчва меда за лечебни цели, той учел, че медът носи добър късмет и здраве на хората. Той е казва: “Медът е лекарство за всички болести.”

 В еврейската традиция медът е символ на настъпването на новата година Рош Хашана. На празничната трапеза при този празник резени от ябълка се потапят в мед и се ядат, за да донесат сладка Нова година.

Източник: www.sveta-na-pchelite.com

Оценка 4.86 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Частни детски градини Младост
Уроци по Индийски танци
Школа по танци Пловдив
Класически танци
Тренировки по Футбол за деца в София
Индивидуални уроци по Английски език Варна
Частни уроци по Немски език
Частна детска градина София Красно село
Езикова школа по Немски София
Учител по Български език
Уроци по Народни танци
Подготовка за матура по Математика
Интензивно обучение по Английски език
Индийски танци за деца
Курсове по Английски във Варна
Учене на Английски Онлайн
Модерен Балет за деца София
Немски език курсове
Латино танци за деца Варна
Курсове Английски онлайн
Частни уроци по Арабски език
Пилатес в Плевен
Курсове по Италиански Бургас
Курсове по Руски език
Класически Балет за деца и ученици
Курсове по Английски в София
Летни курсове Варна
Школа по Ориенталски танци Бургас
Немски език за деца
Плуване в София
Италиански курсове
Учител Йога
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ