+ Предложи публикация
24.01.2017

Математик намери отговори на вечния въпрос на всички ученици по света

   Веднъж на преподавателя по математика Джереми Кун задали въпроса, над който всеки един от нас си е блъскал главата: „И къде ще ми свършат работа тези ваши синуси, косинуси, интеграли и цялата друга алгебра и геометрия?” За разлика от повечето свои колеги Кун не се обърнал, а посочил пет причини за това защо математиката е важна.

 Някои от нас може би ще поискат да поспорят с Джереми, но против неговите железни аргументи не може да се възрази нищо. Остава само да си припомним математиката.

 И не просто да ги признаваме, но и да продължаваме напред, за да можем да удържим дългоочакваната победа над неразрешимата задача.

Да допуснем, че Карл и Клара стоят срещу написано на дъската уравнение. Клара е сигурна, че решението на задачата е вярно, а Карл е напълно убеден, че то не е. Минава един час, след който се оказва, че двамата са си разменили ролите: Клара вярва, че уравнението е грешно, а Карл тропа с крак и твърди, че Клара е невероятно глупава. Неправдоподобна ситуация? А математиците се сблъскват с това едва ли не всеки ден.

Попитайте който и да е учител какво трябва да се прави, ако не можете да намерите решение на задачата. Отговорът ще бъде много прост: „Почнете отначало и опитайте да тръгнете по друг път. А най-важното е да не се притеснявате от допуснатата грешка; защото в крайна сметка именно тя ви е насочила към правилното решение”.

 Точността е вежливостта на всички математици. Трудно е да се оспори тази констатация – защото всеки термин и всяко явление имат свое много точно определение.

 Помните ли как учителят ни е карал да назубряме определенията за геометрическите фигури или например условията на теоремата на Питагор? В училище нямахме понятие къде биха могли да ни бъдат полезни тези знания. Но нека да се замислим: винаги ли произнасяме думите, без да се замисляме и за миг за тяхното значение? Можете ли, без да се замислите, да кажете какво е това мир, какво е това щастие или какво е това любов? Ще съвпаднат ли вашите отговори на тези въпроси с отговорите на вашите познати и приятели? А най-важното – ще успеете ли да назовете това, което няма точно определение?

 Да се реши една математическа задача е все едно да се изиграе партия шахмат. Всяка грешна, невнимателна стъпка може да доведе до катастрофални последствия.

 Колко често, пишейки домашната си работа по алгебра, вие сте се оказвали в задънена улица заради това, че вместо „плюс” сте написали „минус”? Дори и най-малката грешчица може да разруши всички планове и да стане огромна преграда по пътя към заветната мечта. А математиката ни учи да сме внимателни и отговорни за нашите собствени постъпки. А това никак не е малко, нали?

 „Това, което аз твърдя сега, е грешно” – именно така звучи знаменитият „парадокс на лъжеца”, който възможно най-точно описва това, което се случва в съвременната наука.

 Множество теореми, правила и аксиоми, които по-рано са се считали за верни, днес престават да се прилагат. А това означава, че не трябва да се доверяваме дори и на най-авторитетното мнение дотогава, докато не се уверим във верността на нещо сами. Учените наричат това „разумен скептицизъм”, който математиката така добре ни преподава.

Та нали, ако ти не решиш задачата, ще я реши някой друг. Така че защо да не бъдеш пръв?

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.adme.ru

Оценка 4.85 от 33 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ