+ Предложи публикация
09.08.2020

Магнолията - красиво цвете от Изтока

 Невероятната красота на цветовете на магнолията, нежните багри и смайващия им размер привличат вниманието на ботаниците и селекционерите от край време. Опитите за създаването на хибриди моментално е довело до успех, комбинирайки най-добрите черти от различни видове магнолия. Така са създадени хибриди с още по-впечатляващи цветове, както и такива, които цъфтят по-рано от самите видове. Но какво всъщност се крие зад красотата на съвременните сортове магнолия, които можем да видим в парковете, окичени с цветове през настъпващите пролетни дни?

 Малцина знаят, че историята на магнолията се простира далеч назад във времето и че тя е едно от първите семенни растения, появили се на Земята. Родът на магнолията е древен и е възникнал още преди появата на пчелите. Цветовете на първите магнолии са били приспособени за опрашване от тромавите бръмбари, което е вероятно обяснение за невероятно едрия размер на цветовете и тяхната здравина.

 Открити са фосилни останки от магнолия (Magnolia acuminata), които датират отпреди 58 милиона години, а също така и изкопаеми на друг представител от сем. Магнолиеви, които са на възраст 90 милиона години. Съвременните магнолии все още носят някои примитивни характеристики, наследени от древните им предшественици, което доказва неразривната им връзка с праисторическите растения. Връзките между членовете на семейство Магнолиеви все още озадачават учените. Тъй като семейството е доста древно и е оцеляло след поредица от геоложки събития, като ледникови епохи, формиране на планини и дрейф на континентите, това е довело до значително разпръсване на магнолиевите представители по земното кълбо. По този начин някои видове и групи от видове са останали изолирани в продължение на дълго време, докато други са били в тесен контакт с други магнолиеви представители. Това е довело до появата на силни различия между някои от видовете, което е превърнало определянето и систематизирането им от учените в една непосилна задача.

 Развитието на новите технологии, като ДНК-анализите, способстват за проследяването и установяването на родствените връзки между разнообразните видове магнолия.

 Прието е, че съвременните сортове магнолия имат два центъра на произход: 1. Основен център – Южна и Югоизточна Азия; 2. Вторичен център – Северна и Централна Америка. В тези области древните растения са се съхранили живи до днес, адаптирайки се към постоянно променящите се климатични условия  и разкривайки първичната си красота. Магнолиите са били широко използвани от древните култури в Азия и Америка. Красивото цъфтящо дърво Magnolia denudate е било отглеждано в Китай още през 7-ми век. Японците отглеждат от векове M. stellata като декоративно саксийно растение, а ацтеките са използвали M. macrophylla в своите ритуали. Европейците са открили за съществуването на магнолията, във връзка с проучването на Новия свят.

Едва през 17 век е била внесена първата магнолия в Европа – M.virginiana. Селекционерите започнали интензивно да създават нови хибриди, които са  по-устойчиви, с повече и по-богато обагрени цветове. Така са получени множество декоративни дървета. Тези магнолии са сред десетте най-популярни цъфтящи дървета. Освен заради декоративната стойност, много от магнолиите  са ценени заради дървесината. От азиатските видове M. hypoleuca и M. kobus се изработват първокачествени мебели. Аналогично е и приложението на дървесината на северноамериканските видове M. acuminata, M. grandiflora, M. macrophylla и M. virginiana. От цветните пъпки на изброените видове, както и кората на M. officinalis и M. lilliflora се приготвят настойки, които се използват като тоник.

 В България отглеждането на магнолии става все по-популярно. В наши дни разнообразието от сортове и хибриди е изключително богато. Можете да избирате сред представители, цъфтящи в снежно бяло, бледо розово, цикламено, жълто.

 В Китай, където цветето е на особена почит, хората вярват, че магнолията има своя история. Легендата разказва за младо момиче от бедно семейство, което умеело да прави красиви хартиени цветя, които после продавало на минувачите. Един ден в стаята й влетял папагал, който обещал да й помогне да забогатее, ако се грижи за него. За да съживи хартиените цветя, стопанката му трябвало да дава капка от собствената си кръв за всеки нов цвят. Но тя трябвало да обещае, че каквото и да става, няма да даде последната си капка кръв. Така цветята оживявали в ръцете на момичето. Хората били омагьосани от красотата им и ги купували, а парите започнали да се трупат. Един ден обаче стопанката на папагала се влюбила в красиво момче, което за съжаление било много алчно. За да задоволи прищявките му, момичето трябвало да прави още повече цветя. Стигнало се до там, че то дало и последната си капка кръв и умряло, а от тази последна капка се родило цветето Магнолия.

 Съществуват около 210 различни вида магнолия. Някои са дървовидни и на височина достига до 10м, други, които са по-разпространени в България, са храстовидни, но има и магнолии, които са подходящи за отглеждане в саксия. В зависимост от вида растението цъфти от ранна пролет до средата на лятото в розови, пурпурни, жълти или бели цветове.

 Магнолията е топлолюбиво растение – не харесва сенчестите и ветровити места. Бъдете подготвени, че растението се развива доста бавно (може да отнеме и години). Освен това зависи дали сте го разположили на точното място. Веднъж открили къде магнолията се чувства добре, по-добре не я местете. От април до юни подхранвайте растението с тор, а между май и юни може да го подкастряте. Магнолията се размножава чрез издънки, с помощта на семена или на отводи. Ако сте избрали първия начин, извършете процедурата между май и септември. Семената пък се сеят веднага след узряване, а отводите се закопават през есента и лятото се отделят от по-голямото растение. Може да избирате между вечнозелени и ранноцъфтящи, между листопадни и храстовидни магнолии. Сред най-популярните видове са звездовидната (наречена така заради формата на цветовете й), лалеподобната (цветовете на които приличат на лале), голямолистната (надарена с широки листа, едри цветове и силен аромат), бялата и рубиненочервената магнолия.

 Ароматът и цветовете на магнолията намират приложение в китайската медицина. Доказано е, че растението гони стреса и напрежението, освен това намалява алергичните реакции и ограничава астматичните пристъпи.

Източник: www.kyshtaigradina.bg

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ