+ Предложи публикация
27.06.2018

Лятната детска читалня в Цар-Симеоновата градина събра малчуганите на Пловдив

 Да си вземеш книга от библиотеката за лятната ваканция не е нещо ново. Но съвсем друго е вместо на дивана у дома да седнеш по дърво в Цар-Симеоновата градина, да опреш гръб на ствола и да потънеш в избраното четиво. Това откри вчера 10-годишният Калоян. Поседнал на земята под сенките край Пеещите фонтани, той последва героите на „Угасване: Опасни сънища” - ловецът на сънища Джейни Ханаган и приятеля Кабъл, които разнищват кошмарите на гимназия „Филбридж”.

 Невръстни хлапета, тийнейджъри и групи от частни занимални се изсипаха в първия ден от традиционната Лятна детска читалня в Цар-Симеоновата градина. Тя се организира от детския отдел на НБ „Иван Вазов.

 Кристиян Мартинов току-що е завършил първи клас в СУ „Св. Софроний Врачански” и вече е чел сам у дома приказки на Ангел Каралийчев, но за първи път в читалнята на открито разгърна томче с твърди корици, между които са побрани 40 приказки от Елин Пелин. Ще чета и ще ходя на море в Черноморец, очерта момчето плановете си за ваканцията. И майка му чете, но повече готви.

Софтпрес представя: Вкусно пътешествие в търсене на „Откъде идва храната“

 Теодора Моллова, която догодина ще е четвъртокласничка в СУ „Черноризец Храбър”, през лятото е у баба Димитрия. Дневният режим започва със закуска, а докато я приготвя, жената пуска радиото. Така още миналата година чула за инициативата в градската градина и този път отново е на линия с внучката. Теодора обича да чете за Зорган и бодливците. Сред любимите си книги вече е подредила и „Хвърчащата класна стая” от Ерих Кестнер и „Дневникът на един Дръндьо” от Джеф Кини. Въпреки литературните приключения миналото лято било малко скучно за Теодора. Надява се сега да редува „Меко казано” от Валери Петров с плаж в Хисаря. Баща ще я заведе. Обича също да рита топка в парк „Лаута” - нищо че футболът е мъжка игра.

 И на Еница Шапкарова от СУ „Св. Климент Охридски” предстои да прекара лятото с баба си Маргарита. Петокласничката вече е открила, че четенето е забавно и от книгите може да научи много нови неща. Вчера си избра енциклопедия за гърците. У дома има цяла колекция с подобни издания - за римляните, египтяните и траките. Но няма да стана археолог, а архитект. От изучаваната до момента литература най-много я впечатлил „Малкият принц”. Вече е започнала първата книга от списъка за лятото - „Под игото”. И има свое определение за жанра - екшън по старовремски.

 Две групи от частни занимални се включиха също в четенето на открито. Едната дори демонстрира собствен подход. Измежду историите за Скубльо, Златокоска и Златокоско, Хензел и Гретел децата си избраха книгата за Бамби. Мими зачете на глас, а останалите се заеха да рисуват илюстрации, с които накрая да разиграят нещо като драматизация. По-малките сглобяваха килим-пъзел, но не как да е, а така, че буквите на отделните късове да образуват думи.

 В Лятната детска читалня предстои и ателие за слона Елмър, с който децата броят, учат цветовете и разбират как да бъдат приятели, издаде Васка Тонова от Детския отдел на НБ „Иван Вазов”. Специално за лятната читалня 7-8 издателства са предоставили книги, които да не влизат във фонда, а да на са разположение на читателите край Пеещите фонтани. Заглавията са към 200, има и списания. За малчуганите предстоят и предизвикателства - литературни викторини и занимателни игри. Организаторите се надяват към инициативата да се присъединят партньори, организации, издателства и доброволци, за да може тя да продължава по-дълго от 3 дни. Подготвили са и дребни награди на финала „за всяко дете, дръзнало 2 часа да почете”.

Майките питат: Как свекървата на Спящата красавица стана човекоядка

 Какво става с детската литература, попита недоумяващо Диана Милева други майки, докато синовете им се бяха зачели в томчетата в Лятната читалня. Наскоро жената попаднала на шокиращо модерно продължение на класическата приказка за Спящата красавица. В него след сватбата с принца се раждат две деца. Спящата красавица е принудена да ги държи заключени, защото свекървата се оказва човекоядка. Още по-страшно става, когато принцът заминава на война. Освен ужасните истории в детските книги се вкарват много нови думи, а има и правописни грешки, забелязала е Диана. Тя дойде в читалнята на открито със сина си, още две момчета от неговия клас и техните майки. Тръгнали заедно, защото трябва да се поддържа приятелството и от класа да се създава общност. Майките не са съгласни и с подмяната в детската литература - изданията се надпреварват кое да е по-лъскаво и атрактивно илюстровано, а вътре ги няма оригиналните творби на писателите. Вместо авторския текст историите на Андерсен например са само преразказани. 

Как да запалим интереса на детето към книгите?

 Въпреки всичко на Диана харесва да чете приказки заедно със сина си. Връщат я в детството и с днешния си житейски опит преоткрива поуките. Йорданка Мартинова пък си пада по трилъри, а счетоводителката Валерия Дандарова чете най-вече икономическа литература. Синовете и на трите тръгнали на училище, без да могат да четат. „Уж ни успокоиха, че в първи клас задачата на учителката е да ги научи, а в първия учебен ден ги попитаха какво пише на транспаранта за добре дошли. И настъпи смут”, разказаха майките. Категорични са, че четенето обогатява езика, разширява културата и е полезно децата да се приучат към него от малки. Затова търсят всякакви начини да създадат връзка между момчетата и книгите. И не са съгласни обучението в училище да преминава изцяло към електронни учебници. Нека се ползват - за децата е интересно, но без крайности и без да отпада писането и смятането в тетрадките, призовават трите майки.

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.87 от 31 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ