+ Предложи публикация
14.04.2018

Легендата разказва - седем девойки построили джамия за една нощ в село Подкова

 Джамията е построена през 1438 година, но има сведения за храма в султанските архиви още от 1435г. Според историците това е една от т.нар. походни джамии, използвани от бейовете при пътуванията им. Това е изцяло дървена постройка, уникален образец на стара строителна технология. Изградена е от дървени талпи, специално изрязвани, за да паснат, не може да се види дори и един гвоздей.

 Според легендата мюсюлманския храм е построен от 7 девойки, чиито любими не са се завърнали от война. Продали си цялата зестра, за да закупят материалите и за една вечер построили джамията. Повече никой не ги е видял. Смята се, че това е станало на 6 май и сега всяка година на този ден се събират хора от целия край в двора на джамията, чете се мевлид, коран и молитви. А гостите се гощават с пилаф. Нарича се “Йеди къзлар джамиси” (Джамията на седемте момичета). В района се забелязват древни изсичания и улеи в скалите. Местните хора твърдят, че това са следи от влаченето на огромните дървени трупи, използвани при градежа.

 Според друга легенда, по време на Балканската война през 1912 г. селото е опожарено и хората се скрили в джамията. Тогава командирът наредил да бъде запалена, изневиделица се появили пуйки, които започнали да гасят огъня. Така няколко пъти се опитвали да я запалят, но без успех и се отказали. Тогава на командира му се схванала устата и той повече не можел да говори.

 Джамията е действаща. През 2009 година тя е реставрирана, като е съхранена древната строителна технология. Край Джамията на седемте момичета се намира едно каменно провирало. Местните хора наричат това провирало "Ак кая" (Белият камък). При необходимост (за лекуване на някои болести) се промушват три пъти последователно през отвора и си пожелават болестта да остане там - край камъка. Отъркват болното място в камъка и оставят парцалче на околните храсти. Понякога вземат малко пръст от определен гроб и разтриват с нея тази част от тялото, която трябва да се излекува. Вярват, че силата на мястото е най-голяма в сряда и събота. Джамията е уникално творение на старата архитектура. Хубаво е човек да я посети. Независимо от това в какво вярва. Важното е да вярва. Защото именно вярата на хората в този край е запазила този шедьовър почти 600 години.

Снимки: блог на Александър Караджов

Оценка 4.83 от 41 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ