+ Предложи публикация
22.01.2022

Книги, които имат терапевтичен ефект върху личността

 Литературата, киното, както и музиката понякога могат да имат реален психотерапевтичен ефект върху личността, убедени са руските психолози Юлия Царенко и Фьодор Осипов. Те посочват заглавия на произведения, които частично могат да заменят ходенето при психотерапевт и психоаналитик, но и да помогнат при осъзнаването, че се нуждаете от специализирана помощ.


 В някои от героите на една книга читателят обикновено открива себе си и своето поведение. Такова наблюдение може да окаже лечебно въздействие и да събуди стари проблеми, които са замаскирани и нерешени към момента на четенето, казват психолозите. При нелекувани стари емоционални и психологически рани има голяма вероятност да се получи ретравматизация - човек отново и отново да преживява същата травма при нови обстоятелства. В такива случаи е нужна помощта на специалист, разказва Царенко. Ето някои заглавия, които според двамата психолози, лекуват.

1. „Радикално приемане: обгърни живота си със сърцето на Буда" от Тара Брач

 В книгата се разказва за феномена транснепълноценност. Това е нашето убеждение, че колкото и да се стараем, не можем да оправдаем очакванията - нашите и на околните. Има го всеки от нас, разказва Царенко. Тара Брач пише за това как се формира и проявява тази транснепълноценност, а също така как да приемаме своите преживявания и житейските събития със съчувствие към себе си. „Книгата е написана с живописен език, съдържа примери от живота на авторката и нейните сеанси с различни хора. Подходяща е за тези, които искат да се научат да приемат себе си и живота си, а също така и за практикуващите медитация", уточнява Царенко.

2. „Да събудиш тигъра" от Питър Левин и Ан Фредерик. Подзаглавието е „Да изцелиш травмата. Природната способсност да трансформираш екстремни преживявания"

 Тази книга е за по-напредналите във въпросите на духовното израстване и за тези, които се интересуват от психология, отбелязва Царенко. В нея се разяснява природата на психологическите травми, тяхното възникване, проявленията им на физиологическо ниво и как те променят човека. „Всъщност книгата е за силата, която носи всеки човек. За това как травмата блокира тази сила и как тя може впоследствие да ни помогне да се освободим. Представен е соматичният подход към изцелението. Травмата се разглежда като начин за оцеляване, като инстинкт за самосъхранение. Психиката се опитва да ни предпази от нещо по-лошо, за да не се побъркаме, за да продължим да функционираме и занапред. Всички сме в една или друга степен травмирани от нещо или някого в този живот", посочва психоложката.

3. Книги на Ирина Млодик

 Психологът Осипов препоръчва няколко книги на тази авторка - практикуващ психотерапевт и кандидат на психологическите науки. Сред тях са „Там, където още те няма. Психотерапията като освобождаване от илюзиите" - книга, която разказва какво е психотерапия, за какво и кой се нуждае от среща с психолог. „Дълго. Скъпо. Без илюзии. Беседи за психотерапията със скептик" - книга за скептиците, които се съмняват в смисъла и силата на психотерапията. „Живот назаем. Как да се освободим от психологическата зависимост" — книга със стъпки как да намерим себе си. „Метаморфозите на родителската любов или как да възпитаваме без да осакатяваме" - заглавието само говори за съдържанието - как да помогнем да детето да се развива в психологически план. Тя е в помощ на тези, които вече са зрели хора, но и досега не познават истинското си аз.

4. Клод Щайнер, „Сценарии на човешкия живот"

 Осипов разказва, че тази книга описва основните житейски сценарии, които всеки човек налага върху себе си като маски, за да избяга от реалността. Когато си в сценария, да установиш контакт със самия себе си, с истинското си аз - е слабо вероятно. Книга за всеки, който иска да се преоткрие.

5. Валерий Синелников, „Възлюби своята болест"

 Книгата е за тези, които са готови реално и честно да се вгледат в себе си и да се научат да слушат сигналите на своето тяло. Според Осипов - Синелников не само обяснява за какво ни се дава болестта и каква е вторичната ни изгода от нея. Той ни показва как да натиснем пауза, за да можем да се огледаме наоколо, да съзрем уникалността на настоящия момент и просто да бъдем.

Източник: www.spisanie8.bg

Оценка 4.89 от 28 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ