+ Предложи публикация
27.08.2020

Как ще посрещнат новата учебна година учениците в европейските страни?

 Европейските страни разглеждат учебната година като завръщане към нормалността след пандемията, въпреки опасенията от втора вълна. Правителствата опитват да убедят родителите, че завръщането в класните стаи ще бъде безопасно при спазването на няколко основни изисквания - малки класове, дистанция и носене на маски.

 Отварянето на училищата обаче идва в доста лош момент, когато в страни като Испания, Франция, Италия, Полша, Чехия и редица други настъпи нов пик на коронавируса след отпускането на рестриктивните мерки. Експертите още не са сигурни каква роля играят училищата за предаването на заразата. Европейският център за превенция и контрол на инфекции обяви в края на миналата седмица, че в държавите, в които е започнало да се учи присъствено още в края на миналата учебна година като в Дания например, това не е довело до сериозен бум на случаите Най-големият страх и на властите, и на родителите е да не се стигне до нова тотална карантина, която ще изправи много семейства пред безизходица.

Ето какво са предприели някои страни в Европа и извън нея за началото на новата учебна година.

 В Испания децата трябва да се явят в училище на 7 септември. Сложността идва оттам, че 17-те области в страната имат собствена образователна политика и има риск да настъпи пълен хаос. Централното правителство не е дало ясни инструкции в това отношение. Каталуня например е наела 5000 допълнителни учители заради повечето класове с по-малък брой деца, а в Мадрид са приети 4 плана за действие в зависимост от тежестта на пандемията В североизточната автономна област Ла Риоха учениците над 14 години имат възможност да избират - да учат дистанционно или да ходят на училище следобед вместо сутрин.

 Във Франция завръщането в училище също ще зависи от епидемиологичната обстановка. На 1 септември в клас ще се върнат всички ученици, но в Париж и Марсилия има подготовка за минаване на дистанционен режим, ако “циркулацията на вируса е активна”. В училищата децата над 11 г. ще трябва да носят маски в класната стая, както и в коридорите, а също и във всички закрити пространства. Училищата ще са задължени да осигуряват маски само на учителите, а за учениците ще се грижат семействата им.

 В Италия школските звънци ще се чуят след пауза от 6 месеца на 14 септември. Там отложиха връщането в клас за след лятната ваканция, тъй като страната бе сред най-тежко засегнатите от пандемията. Правителството ще вземе решение едва в края на август дали децата над 6 г. ще са задължени да ходят с маски Класовете трябва да са по-малки, което според учителските синдикати означава, че учебната година ще започне при липса на 20 хиляди допълнителни класни стаи. Ръководствата на регионите са задължени да осигурят тези класни стаи и някои проявяват въображение, като приспособяват за целта хостели и малки хотели Друг голям проблем е, че няма достатъчно учители, които да работят с увеличения брой класове.

 В Белгия ръководствата на регионите имаха заседание миналия петък и решиха всички училища да отворят на 1 септември. Ако в някои селища започне да се наблюдава увеличаване на случаите, децата от началния и прогимназиалния курс ще се редуват в училище през седмица. Варианти ще се разработват в крачка според ситуацията.

 В Германия учебната година ще започне на различни дати в 16-те федерални провинции. В някои северни като Берлин или Шлезвиг-Холщайн учениците вече се върнаха в клас, докато в южните това ще стане през септември. Образованието в Германия също е от регионална компетентност, но германската Национална академия “Леополдина” даде определени общи предписания. Те включват носене на маски за учениците на 15 и повече години, сведени до минимум контакти между отделните училища, и периодично тестване. Някои провинции като Северен Рейн-Вестфалия разпоредиха задължително носене на маски, а други като Шлезвиг-Холщайн само ги препоръчват. В Берлин и Вландембург учениците ще трябва да носят маски единствено извън класната си стая. 4 училища в Мекленбург-Ворпомерн затвориха отново заради поява на инфекцията.

 Хърватия, една от по-новите страни членки, която е изправена в момента пред значително увеличаване на случаите на коронарирус, обмисля начало на учебната година с намалени часове. Тъй като в повечето училища няма да има възможност да се поддържа необходимата дистанция, и там на централно ниво се обмисля задължително носене на маски в гимназиите и средните училища.

 “Предлагаме два или три часа обучение на ден, работа на две смени, за да не започваме занятията за всички ученици едновременно, както и да разреждаме междучасията”, казва Анна Шиметин, координатор на работната група за разработване на антивирусни мерки за началото на новата учебна година.

 В Швеция, която следва собствен модел, училищата никога не затвориха врати, дори и в най-големия пик на пандемията. Те не промениха особено и правилата си. Според шведските епидемиолози решението децата да продължат да ходят в клас и на детска гаридине не се е отразило на броя на случаите. Те са убедени, че ако училищата бъдат отворени и след това затворени отново, това само ще намали доверието в институциите.

 Във Великобритания, която вече не е в ЕС, се води една от най-мощните кампании за убеждаване на родителите да изпратят децата си на училище. В нея се включи лично премиерът Борис Джонсън, който обяви, че отварянето на училищата е “морален дълг” Съветниците по здравеопазване на правителството пък посочиха, че за учениците е по-голям рискът да изостанат силно в обучението си, отколкото да се заразят с коронавирус. Те се аргументираха с факта, че младите прекарват заболяването много по-леко и без сериозни последици, докато дупките в знанията ще са за цял живот. Медиите публикуваха и изследване, според което учителите е по-вероятно да разпространяват вируса, отколкото учениците. Две трети от регистрираните в училище случаи били между самите учители и от учители на ученици. Разбира се, това проучване предизвика бурно недоволство сред преподавателите.

 Учениците от средните училища в Северна Македония пък от петък започват протести против решението на министерството на образованието учебната година за тях да започне само от вкъщи. Те искат да имат право на избор - обучението да бъде комбинирано онлайн и с физическо присъствие. Ако на 15 септември започне обучение само онлайн, ние ще бъдем офлайн, ще бойкотираме учебните часове, заяви председателят на Съюза на средношколците Бленди Ходаи.

 Първото нещо, което Южна Корея направи при увеличаването на случаите около столицата Сеул и региона, бе отново да затвори училищата и те да минат на онлайн обучение. Корейските училища бяха отворени през май и юни. През последните две седмици обаче 150 ученици в 43 училища в Сеул са дали положителни проби и това принуди властите да затворят отново до 11 септември..

Три варианта за учениците в Канада - присъствено, дистанционно и смесено.

 През юни министерството на образованието обяви, че всички бордове на училища трябва да подготвят планове за провеждане на новата учебна година в три варианта, които да могат да се приложат веднага, ако има промяна в обстановката. Плановете са за присъствено обучение, дистанционно обучение и смесено от двете. Също през юни бордът прати анкета на родителите с въпроси как виждаме нещата, искаме ли присъствена, или дистанционна форма, какви мерки искаме и въобще да споделим мнението си. В началото на август министерството на образованието обяви, че учебната година ще е присъствена и децата се връщат в клас, като родителите, които не искат да пуснат децата си, ще имат право да ги задържат да учат от вкъщи. Също така учителите, които не желаят да се върнат в училище, ще преподават от вкъщи.

 В началото на август бордът изпрати имейли за всяко дете с линк, на който да се регистрира детето, с точно два въпроса: “Ще посещава ли училище?” и “Ще ползва ли училищен автобус?”. Срокът за регистрация беше до 13 август, за да могат да направят организация колко деца ще са в училище и колко вкъщи. Учебната година започва на 8 септември. В края на октомври ще дадат възможност да смениш избора си. Преди дни получихме имейл с дълго писмо от директора на образованието в борда как точно ще се случат нещата. Ето и какво пишеше в него:

  • Ще има график за почистване и дезинфекция на стаите и общите части по време на учебния ден и основно почистване след приключване всеки ден. Ще назначат допълнително хора, за да може да се извършва това.
  • Децата ще бъдат в една група и няма да контактуват с другите групи.
  • От 4-и до 12-и клас ще трябва да носят маски, които сме осигурили от вкъщи. В училище също ще има на разположение маски, в случай, че някой си я изгуби, изцапа и т.н. Няма да се носят маски в почивката за обяд (ще се хранят в стаята, както и преди си беше), и в двора, като пак ще играят само с децата от групата.
  • Децата до 4-и клас не са длъжни да носят маски, но се насърчават.
  • Връща се, както пише в имейла, old-fashioned подреждане на масите в редици и учителят ще стои отпред.
  • Учителите ще дават инструкции и ще напомнят за миене на ръце, маски и безопасните практики при кихане и кашляне.
  • В автобуса ще са по един на седалка и всеки път на една и съща. Всички над 4-и клас ще са с маски, както и шофьорът.
  • Преди началото на учебната година родителите ще получат списък със симптоми, по които да проверяват дали детето има някой от тях всяка сутрин. Също ще изпратят информация какво ще се прави, ако дете се почувства зле или се разболее, докато е в училище.
  • Ще има стрелки и знаци в училище за посоката на движение и ще се влиза и излиза от различни входове и изходи.
  • Родители няма да се допускат в училището освен при спешна ситуация.
  • Всички учители ще носят маски. Пише и че децата могат да видят служители с пълно PPE. Това са тези изолационни облекла като рокля, маска, очила и ръкавици. Служителите, които ще носят тези облекла, са тези, които се грижат за деца със специални потребности и не може да се избегне контакт.

 Програмите преди и след училище (занималня) ще ги има, като пак ще са на групи от едни и същи деца. Ще има и програма за подкрепа на децата, било в училище или вкъщи, ако не се чувстват добре психически заради ситуацията. За самото обучение: в училище, ясно, ще си учат само в стаята, с изключение за физкултура (навън) и освен основния учител ще влизат учители, преподаващи предмети, които не покрива първият учител.

 Обучението от вкъщи няма да е като миналата година. И в двата варианта ученето е 5 ч на ден. Децата, които ще учат дистанционно, няма да участват виртуално с децата в училище посредством камери и микрофони, а ще учат с учител, който е избрал да преподава от вкъщи. Една част ще е онлайн с учител и една част ще е самостоятелна работа. Ако ученикът няма възможност за онлайн обучение (липса на нет, компютър), ще му доставят пред вратата материали на хартия чрез куриер и ще има консултации с учител по телефон.

Накрая писмото завършва със съвети как да подготвим детето за училище:

  • Практикуване на носене на маска от детето.
  • Практикуване детето да не си пипа лицето, като опитаме да направим игра колко дълго ще издържи да не се пипне.
  • В училище няма да е възможно да се спазва 2 метра дистанция, но да обясним, че трябва да спазват такава колкото може и да не пипат другите деца.

Университети в САЩ започнаха “очи в очи”, бързо минаха онлайн заради взрив на заразени

 Университети в САЩ, които започнаха присъствено учебната година, само седмица по-късно внезапно отмениха този модел и преминаха на онлайн обучение. Причината - скок на заразените. Това се случи в Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил, където бяха установени 130 случая на заразени студенти за седмица. След това бяха установени нови 88 случая на зараза. Държавният университет на Северна Каролина също премина на дистанционно обучение след откриване на много случаи на зараза. Университет в щата Индиана съобщи за 408 потвърдени случая за 20 дни и също прекрати присъственото обучение. Два университета в Оклахома съобщиха за масивни клъстери на зараза, а видеа в социалните мрежи от Университета на Северна Джорджия показват многолюдни партита на студенти, на които малцина носят маски.

Източник: www.24chasa.bg

Оценка 4.89 от 28 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ