+ Предложи публикация
20.03.2016

Кафето - близост и наслада, пред които няма граници

  Кафето е напитка, приготвяна от зърната на растението кафеено дърво, които се изпичат и сваряват. За родина на кафето най-често е сочен континентът Африка и по-конкретно държавата Етиопия, въпреки че мнозина смятат арабските страни за люлката на това ароматно растение. Кафето е известно на човечеството от далечни времена. Първите сведения за това древно растение датират от хилядолетия. Има различни версии за самото наименование на растението – според някои изследователи то произхожда от арабски, което може да се обвърже с голямото разпространение на кафето в Арабския свят, а според други – от наименованието на етиопската провинция Каффа. Смята се, че името му означава „сила”, „бодрост”, „здрав дух”. Както на български, така и на повечето европейски езици, наименованието на растението произхожда от турското „kahve”, тъй като Османската империя е една от първите европейски територии, на които кафето прониква. Показателно е, че днес на почти всички езици наименованието на растението звучи еднакво. Където и по света да попаднете, няма да имате проблем да си поръчате кафе и да ви разберат – то е не просто обикновена напитка, а социално общуване, близост и наслада, пред които няма граници.

 Кафето започва славната си история в Африка, като освен в родината си Етиопия, то е популярно и в другите части на континента. От Етиопия кафето бързо се разпространява в Египет и Йемен. Смята се, че от африканската държава Йемен кафето започва дългото си пътешествие по света, където хиляди хора се влюбват в невероятния му аромат и наситен вкус. Арабите неимоверно обикват кафето и то става нарицателно, което се свързва с тяхната култура. И днес в арабските страни то представлява национално питие. Но преди да открият удоволствието от пиенето на кафе за наслада на духа и като напитка-елексир за сетивата, арабите го използвали главно като лечебно средство. Въпреки че чудодейните му лечебни качества са позабравени днес, в миналото кафето е било високо ценено заради многобройните си положителни ефекти върху организма. На първо място, то успешно лекува умората и физическото и психическо претоварване. Доказано е, че кафето има способността да възстановява мускулите и цялото тяло след физически натоварвания. Ободряващият му ефект е причината милиони хора по цял свят да се събуждат с чаша ароматно кафе, но то е чудесна напитка и в следобедните часове, както и по всяко време на деня. Повишава настроението и премахва сънливостта и раздразнителността. Смята се, че кафето намалява риска от диабет тип 2. Препоръчва се и за превенция на сърдечно-съдови заболявания. Доказано е, че кофеинът в състава на кафето стимулира мозъчната дейност и ни прави по-активни, пълноценни и концентрирани. Чаша хубаво кафе може да ни осигури концентрацията, която ни липсва, и да повиши умствената ни активност. Освен всичко това, кафето е много богато на антиоксиданти, най-вече полифеноли, и неутрализира вредното въздействие на свободните радикали, които атакуват организма. С времето кафето започнало да се вари не само заради здравословните си ползи, но и заради вкусовите си качества и удоволствието, което доставя на сетивата. Неусетно пиенето на кафе се превърнало в особен вид социална комуникация и традиция по цял свят.

 Арабите били толкова впечатлени от лечебните сили на кафето, че искали да опазят тайната на невероятните му свойства само за себе си и дълго време отказвали да изнасят кафе към другите континенти. С времето обаче многобройните посетители на земите им също обикнали кафето и процесът на разпространението му нямало как да бъде предотвратен. Така Африка и арабите загубили монопола си на ценното растение, но пък подарили на целия свят една от на-любимите и полезни напитки и до днес. Постепенно то започнало да се разпространява в Азия и Европа, най-вече в Османската империя, а с времето и по целия свят. Турците обикнали кафето и в немалко ситуации то станало заместител на алкохола, които мюсюлманите не могат да пият свободно, защото в повечето време е забранен от Корана. С времето османците започнали да приготвят кафето по свой специфичен и характерен начин и развили традиции в сервирането и пиенето на кафе. И днес турското кафе на джезве е много популярно. Най-късно кафето достига в САЩ – едва 18 век, когато е пренесено от моряци, пътуващи до Новия континент. Кафето обаче все още оставало скъпа, екзотична и труднодостъпна напитка. Цената му в миналото е била изключително висока. Затова европейците започнали своите опити да пренесат и отгледат успешно кафеени семена. През 17-18 век кафенетата – обществени заведения, където се предлагало и приготвяло основно кафе, започнали да процъфтяват и в Европа. Първообразците на кафенетата отдавна били създадени в Арабския свят, където пиенето на кафе се почитало почти като свещенодействие. Първото официално кафене било открито в Италия през 1645 г. Постепенно посещаването на кафенетата се превърнало в белег на социален престиж и положение. По-скъпите сортове, разбира се, били за по-богатите.

 Кои са различните сортове кафе? Няколко вида дръвчета от род Coffее дават плодове, от които може да се прави напитката кафе. Двата най-популярни и широко отглеждани вида кафе са Арабика и Робуста (Канефора). Кафе Арабика се смята за най-висококачествения и скъп сорт кафе. Цели 70% от световната продукция на кафе принадлежат на зърната сорт Арабика. Други видове кафеени растения, от които се добива напитката, са Liberica, Excelsa, Stenophylla, Mauritiana, Racemosa.

 Днес кафе се отглежда в около над 80 страни по целия свят. Превърнало се е в важна част от икономиката на редица страни, както и в сериозен фактор в европейската икономика. Кафето е продукт, който дава препитание на хиляди хора по целия свят, които се занимават с отглеждането му. Монополът върху ценното растение отдавна не принадлежи на Арабския свят. Всъщност, в наше време най-големият световен производител и износител на кафе е Бразилия. Известно е, че тази страна произвежда около една трета от световната продукция, като голяма част от нея се консумира от самото бразилско население. Други водещи в производството на кафе държави са например Колумбия, Индонезия, Виетнам, редица страни от Южна и Централна Америка и Азия.

Източник: www.caffe-cagliari.com

Оценка 4.96 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курс по Счетоводство София
Школа по Английски език Пазарджик
Индивидуално обучение по Фотография
Кик Бокс жени
Школа за Народни танци Бургас
Курсове в Пловдив
Дискусия Счетоводство
Частна детска градина София Гоце Делчев
Курсове по Английски език Лондон
Курсове Английски Стара Загора
Латиноамерикански танци
Уроци по Латино танци в София
Индивидуално обучение по Английски език Бургас
Балет деца Варна
Курсове Маникюр Хасково
Курсове Excel
Френски език онлайн
Школи по Народни танци София Люлин
Уроци по Математика София Красна поляна
Уроци по Пеене online
Школа по Математика Варна мг
Упражнения по Немски език за начинаещи
Обучение по Испански език
Ансамбъл София
Курс по Йога за начинаещи
Улични танци
Школа по Латино танци София
Частни уроци по Математика цени
Online Английски език
История за пепеляшка
Подготовка по Английски
Уроци по Плуване за възрастни Бургас
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ