+ Предложи публикация
18.07.2021

Историите на разхлаждащите коктейли и напитки

 Историята на коктейла започва преди двеста години. Неговата родина е Америка. Първият писмен документ, в който думата коктейл е употребена, е нюйоркското издание „The balance“ от 1806 г., където коктейлът е определен като „стимулираща напитка, съставена от силни алкохоли, захар и горчиви настойки.“

 Понятието коктейл се свързва с етимологията на английската дума cock tail – петльова опашка. Според някои  проучвания е измислен от американски кръчмар, който събирал, каквото остане по чашите в порцеланов чайник с форма на петел и после предлагал сместа на нови клиенти. Според друга версия откривателят е Джеймс Фенимор Купър в „Последният мохикан“. През 1779 г., в разгара на Войната за независимостта, вдовицата Бетси Фланаган държала кръчма в Йорктаун, където често се отбивали офицери от армиите на  Вашингтон и Лафайет. Една вечер младата кръчмарка откраднала няколко петлета от курника на своя съсед англичанин и ги сготвила на офицерите. На финала поднесла и питиета, украсени с пера от опашките на петлите. Всичко завършило с възторжения възглас: „Vive le cocktail!.“ Според трета версия модата да се пият коктейли е пренесена в Америка от френските войници на Лафайет, които имали обичай да смесват вино с друг алкохол и наричали напитката Coquetel.

 Някои смятат за първообраз на коктейла английският пунш, пренесен от Индия през XVIII в. От онова време е известна следната рецепта. В подходящ съд се смесват 1200 бутилки ром, 1200 бутилки вино, 400 л гореща вода, 500 кг захар, сокът от 1600 лимона и подправки. Човек в малка лодка от слонова кост плува отгоре и разбърква пунша със специално весло. Празникът на англичаните в Индия завършва, когато поканените 600 гости изпият всичко.

 Коктейлът се разпространява в САЩ в средата на XIX век . От тогава се записва огромната до днес барманска литература. Първата книга за коктейли е издадена от калифорниеца Джери Томас през 1862 г. и се казва „Bon vivant’s guide, or how to mix drinks“. Двадесет години по-късно Хари Джонсън издава в Ню Йорк наръчника „The New and Improved Bartender’s Manual, or How to Mix Drinks in the Present Style“. За най-популярният коктейл по това време – мартини се преписва авторството на сеньор Мартини, барман в нюйоркския хотел „Никърбокър“ през 1860 г.

 Истинският бум в разпространението на коктейла настъпва в годините на Първата световна война. Стимул бил сухият режим в Америка, който развил въображението както на контрабандистите, така и на консуматорите. Екзотиката на коктейлите не е само в смесването на съставките, но и в измислянето на ефектни имена. Известни са заглавия като „Меча лапа“, „Ударът на плантатора“, „Дълъг крив нож“, „Секс на плажа“ и много други. Другата емоция е в откриването на предпочитано съотношение. В автобиографията си Луис Бунюел описва своето мартини с джин „Гордънс“, вермут „колкото слънчев лъч“, капка ангостура, лед и всичко това в пренощували във фризера чаши. Коктейлите често били кръщавани на знаменити личности. По-късно идват по-неутралните заглавия като Sex on the beach или Kamikadze.

 Комбинацията водка с доматен сок била известна преди повече от век, но едва през 1921 г. някакъв парижки барман добавил сол, черен пипер и уочестър сос. След това в Ню Йорк коктейлът „Блъди Мери“ бил дооформен с табаско. Твърди се, че е кръстен на актрисата Мери Пикфорд, но това не пречи мнозина да го свързват с дъщерята на английския крал Хенри VIII.

"Блъди Мери"

 Когато Фернан Петио, барман в Harry's Bar в Париж през 20-те години на миналия век, смесил равни части доматен сок и водка, той нямал представа, че тази смес ще стане световно известна. Според него „едно от момчетата предложи да наречем напитката „Блъди Мери“, защото му напомняше на клуба Bucket of Blood в Чикаго и на червенокоса сервитьорка на име Мери, която работеше там“. Но познатото ни днес „Блъди Мери“ се появява чак когато Фернан се премества обратно в Ню Йорк през 1934 г. Той започва да сервира коктейла в King Cole Bar в хотела Saint Regis. Мениджърът на хотела не харесал името „Блъди Мери“ и предложил да го промени на „Ред снапер“. Разбира се, това не проработило. Един от редовните клиенти с доста лош махмурлук предложил коктейлът да се подправи малко. И барманът започнал да експериментира. Добавил черен пипер, лют червен пипер, сос "Уорчестър", лимон и няколко капки "Табаско". За завършек добавил стъбло от целина в чашата, с което да се разбърква напитката. Така се ражда американска класика. Оттогава има само три неща, които можете да пиете на истински американски брънч – шампанско, "Мимоза" или истинско "Блъди Мери". Ако направите същия коктейл, но пропуснете водката, получавате „Върджин Мери“. Но повярвайте ми – за махмурлука е по-добре с водка. 

Ирландско кафе

 Пристанището Фойн в Ирландия е било ключово място за натоварения трафик между Европа и Съединените щати през 30-те и 40-те години на миналия век. Там са се събирали и разнообразни групи хора – от бежанци до членове на кралското семейство. През зимата на 1934 г. заради изключително лоши метеорологични условия се налага самолет, излетял за Ню Йорк, да се върне обратно. Главният готвач в ресторанта на летището Джо Шеридан предложил на уморените и уплашени пътници кафе напитка, смесена с ирландско уиски. Един американец попитал дали това е бразилско кафе, а Шеридан отговорил, че „това е ирландско кафе“. В този момент се появява името на напитката. В Дъблин има бар, в който я правят с бразилско кафе и уиски Tullamore Dew – само за да почетат г-н Шеридан.

 Веднъж имах удоволствието да отседна в отличния хотел The Shelbourne в Дъблин. Барманът ми каза, че истинското ирландско кафе трябва да изглежда точно като чаша, пълна с бира "Гинес". Идеята да се поставя канела или кафени зърна върху на разбитата сметана е погрешна. И този барман трябваше да знае това – барът в The Shelbourne беше печелил конкурса „Най-доброто ирландско кафе в света“ няколко пъти. Трябва да изглежда като "Гинес" – черно, с два пръста пяна на върха – нито повече, нито по-малко.

 Но не ирландците правят напитката известна. Както обикновено това са американците. През 1952 г. Джак Коплер, собственик на Buena Vista в Сан Франциско, донася рецептата за ирландско кафе в Съединените щати. И е предпочитана от дамите, като това се разпространява в целия свят. Не знам защо, но има нещо в тази смес, което привлича жените. Майка ми го обича, баща ми го мрази. Но в някоя мразовита вечер – защо пък не. 

Джин с тоник

Любимото ми е, разбира се, джин с тоник. И произходът на тази напитка е малко странен. Измислена е в старите времена, когато на Британската империя все още можеше да се разчита. Британските офицери, които не били свикнали с жегата в Индия, имали нужда от нещо за пиене, което да ги разхлади. Мнозина смятат, че джинът е английски напитка, но това не е така. Джинът е еволюционно продължение на холандския „дженевер“, макар британската версия да е тази, която по-късно става известна. Но да се върнем към военните в Ню Делхи. Има едно малко животно, което харесва топлината на Индия, и това е маларийният комар. Затова идеята за смесване на алкохол с тоник трябва да се разглежда като лекарска рецепта. Тоникът е ароматизиран с хинин. Освен че има добър вкус в комбинация с джин, съставката има друга специфика, която е от значение. Хининът предпазва човек от заразата с малария.

 Не мисля, че рискът от получаване на малария в наши дни е толкова голям, но е по-добре да сте в безопасност, отколкото да съжалявате. Остава само да запомним, че можем да правим джин с тоник само с британски джин, което означава – Gordon's, Beefeater или Bombay's Sapphire. Също така можем да използваме само тоник Schweppes или Fever-Tree и в чашата трябва да има три кубчета лед. И да не забравяме – резенче лимон.

Източник: www.kulinari.net

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
География на България
Уроци по Арабски език София
Частни уроци по Английски Хаджи Димитър
Учител по БЕЛ
Частни уроци по Испански София
Курсове по Счетоводство Варна
Народни танци за деца в Бургас
Балетна школа София Класически Балет
Фризьорски курс Сливен
Уроци Китара Бургас
Уроци по Модерен Балет София
Курсове по Счетоводство София
Индивидуално обучение по Английски
Школи по Народни танци София Люлин
Курсове по Психология
Руски език уроци онлайн
Език и Литература
Курс Испански език
Учител по Английски Младост
Тренирай с настроение Зумба
Клубове по Народни танци в Русе
Уроци по Немски език online
Народни танци Варна македонски дом
Частни уроци по Математика Хасково
Графичен Дизайн програми
Йога курсове в София
Урок по Народни танци
Частни уроци по Английски в Надежда
Пилатес София Гео Милев
Джаз Балет Пловдив
Частни уроци Немски език Варна
Курсове за Маникюр Благоевград
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ