+ Предложи публикация
02.10.2015

Илия Бешков - “Свободата иде по пътя на истината”

  Илия Бешков Дунов е роден на 24 юни 1901 г. в с. Долни Дъбник, Плевенско. Завършва гимназия в Плевен, следва две години в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, учителства в родното си село. През 1921 г. започва да учи живопис в Художествената академия, в класа на проф. Никола Маринов и завършва през 1926 г. Сътрудничи на редица издателства, вестници и списания, в които отпечатва над хиляда свои творби. Илюстрира и оформя повече от 60 книги. От 1945 г. до смъртта си през 1958 г. преподава рисуване, илюстрация и оформление на книгата в Художествената академия и завежда катедра „Графика“. От 1953 г. е професор.

 Бешков е един от най-забележителните български творци от първата половина на миналия век. Жизненият му път е белязан от бурни събития: Първата и Втората световни войни, политически преврати и промени на властта, като основните периоди в творчеството му съвпадат с ключови събития от историята на България. Бешков е човек с активна гражданска позиция, израз на която са прочутите му карикатури. Именно в областта на карикатурата той постига върховете си като художник – те са едни от най-забележителните постижения на българската публицистика. Самият Бешков пише за същността на този жанр: „Карикатурата черпи идеите, сюжета и темата си направо от живота, от действителните факти от обществения, политическия, стопанския и битовия живот. Тя следва отблизо факта, случката, събитието, без които тя е немислима. Винаги актуална, будна и подвижна, тя прониква всестранно в живота и, ставайки пълен негов изразител, тя се превръща в богата съкровищница на знание за народа и епохата.“

 Дневникът на Бешков „Черната тетрадка“ е изключително ценно сведение от 50-те години на миналия век, отразяващо събитията през погледа на недолюбвания от властта по това време творец. В „Черната тетрадка“ са публикувани автентични документи от полицейското досие на Бешков в периода 1925–1958 г. и албум, обхващащ най-значимите произведения от творчеството на големия карикатурист от периода 1914–1958 г. „Черната тетрадка“ на Илия Бешков предлага среща с един наистина гениален творец, необикновен човек с активна гражданска позиция. Личният дневник на талантливия карикатурист, автентичните документи от досието му и публикуваните произведения потапят в духа на епохата и проследяват жизнения път на един от най-големите български творци на културата, доблестен човек, който остава верен на своите принципи независимо от политическите режими. На последната страница е записал: “Свободата иде по пътя на истината.” Това прозрение едновременно “изразява неговата творческа и духовна същност” и служи като ключ към дълбочината и посланията на размислите му. Не очаквайте в дневника на Илия Бешков да прочетете битови истории или пикантерии от живота на тогавашната интелигенция. Има само една записка от юли 1950 г., която с много уговорки може да бъде приета за “жълта” според днешните характеристики. “Сключих бас с Гетман (ген. Александър Гетман, директор и на Народния театър, и на операта), че на 1 септември американците ще бъдат на 38-ия паралел в Корея (Южна Корея) за 5000 лева. Понастоящем те са в Тег Пусан и Чинджу.” 38-ият паралел и досега разделя двете Кореи.

 В своите записки, наречени “Хрумвания”, Илия Бешков размишлява за творчеството и отговорностите на художника, за човешкия дух и старостта, за любовта и омразата, за цивилизацията, нейните пороци, но и нейното “безсмъртие, което се състои в свободата на личността...” И в словото си Бешков е толкова образен, колкото и в рисунките си Оригиналната му мисъл сякаш не среща прегради. Добавете към всичко това и вроденото му сладкодумие и ще разберете защо художникът е имал толкова много слушатели и почитатели.

  Казват, че преди години изкуствоведът Димитър Аврамов казал по повод предаването “Панорама”, един от създателите на което е и Александър Бешков: “На това място трябваше да е баща му! Улиците щяха да опустеят. Цяла България щеше да е пред екраните...” Но има и още нещо, което поразява в тези записки. Пророчеството на Бешков. Ето какво е записал художникът през септември 1950 г. - “Русинът има единствената потребност - да се похвали с нещо - каквото и да е - царизъм, болшевизъм, деизъм, атеизъм, анархизъм или нихилизъм, стига те да са “най-” и да заплашват света, което отговаря тъкмо на страха му от света. Бои ли се русинът от света? Не, но той съзнава, че е ненавистен, непоносим или в най-добрия случай съжаляван в цивилизования свят, в който свят той няма дял и никакво участие в изграждането му през вековете. Непоносимо страдание за русина е това съзнание - да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградите на цивилизацията. “Православна” Русия води единадесет “освободителни” войни, за да завоюва Полша, България и Турция, и като не успя - това правоверно православие беше заменено за 24 часа с болшевизъм, с атеистично православие, което започна нови “освободителни” войни срещу България, Полша, Турция... и целия свят. Христос беше заменен със Сталин, досега успешно.

 Не мислете, че Илия Бешков е антикомунист или русофоб. Той никога не е бил “анти”, а винаги “про”, такава е душевната му нагласа. Но умее да разсъждава аналитично и умно. Словото на Бешков е издавано многократно в книги - през 1965, 1973, 1981... Винаги в големи тиражи, винаги изчерпвани. Но никога с целия текст, написан и изговорен от художника. Заради партийни и идеологически неудобства. Сега читателят за първи път може да прочете всичките “хрумвания” на Бешков. Както и да види в досието му колко много си приличат прийомите и действията на всяка тайна власт.

 Първото постановление за негово задържане е с дата 5 май 1925 г. Обвинението е по Закона за защита на държавата “... задето е знаял за готвения атентат и държавен преврат от страна на комунисти и земеделци и не е съобщил на властта.” На 18 май 1925 г. е освободен по “липса на извършено престъпление”. През ноември 1946 г. Държавна сигурност го взема на отчет и му открива наблюдателно дело “Приспособленец”. Информатори и агенти като Борил, Горкин, Янков и други го следят едва ли не на всяка крачка. Делото срещу художника е закрито на 24 януари 1958 г. - ден след неговаата смърт. “Събрани заедно, досието и дневникът на Бешков са едно от най-тъжните, драматични и силни свидетелства на времето”, пише в предговора си акад. Светлин Русев.

Източници: www.24chasa.bg

Оценка 4.88 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Школа по Английски за деца
Модерен Балет Варна
Курсове Маникюр София обяви
Ноти за Пиано за начинаещи
Уроци по Рисуване за деца
Курсове курс по Народни танци
Балет за деца
Индивидуални уроци по Плуване
Уроци Плуване Варна
Бокс тренировки видео
Частни Учители по Английски език София
Уроци по Салса онлайн за начинаещи
Курсове по Английски в София
Народни танци София
Курсове за Фризьори Пловдив
Хип Хоп танци София център
Говорим Английски
Индивидуални уроци по Йога
Уроци по Пиано за деца София
Народни танци Варна македонски дом
Курс Английски език Русе
Курсове по Фризьорство Фризьор
Курсове по Графичен Варна
Електрическа Китара
Индивидуални уроци по Английски София
Online Английски
Дистанционно обучение Математика
Курсове Счетоводство Русе
Зумба в София
Ичс Английски
Как да науча Немски
Подготовка за матура по Философия
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ