+ Предложи публикация
27.08.2017

Игра на тронове в СМГ

  Математическата гимназия в София отдавна е сред водещите училища в България. Доказано. Това е гнездото на златни медалисти от олимпиади, там се подготвят едни от най-талантливите младежи, а всичко това говори красноречиво за нивото на преподавателите и управлението на училището. Говореше. Защото последните уволнения, сагата с директора Антони Стоянов и протестите срещу него на родители и ученици доказват старата поговорка, че хубавите тикви отиват за свинете. Трудово-правните ходове, извършени тихомълком от Стоянов по време на лятната ваканция, са сюжет, достоен за „Игра на тронове“, „Къща от карти“ или друг сериал за власт, в който царят се е барикадирал зад дебелите врати на тронната си зала и не чува нито родителите, нито учениците, нито дори МОН, които му поискаха оставката. Всички са срещу Стоянов, в това число и кметът Йорданка Фандъкова, а разправията в елитното училище все повече заприлича на битова драма и дребно разчистване на сметки.

Така не се прави

 Всичко започна преди седмици с изненадващото уволнение на дългогодишната учителка по математика Петя Тодорова, която дори не бе допусната да влезе в сградата на гимназията, а в последствие й беше предложен граждански договор, вместо трудов. Мотивът на Стоянов беше, че преподавателката е уронила престижа на СМГ, като не е допуснала нейни възпитаници да участват в националния кръг на състезание „Европейско кенгуру“, проведен в началото на юни. Всъщност, учениците от СМГ са допуснати до състезанието и печелят в няколко различни класове. „Не за първи път съм член на национална комисия. Но не разбирам как член на национална комисия може да лобира за едно училище. Дори училището, в което работи“, защити се тогава Тодорова. Днес тя не е единствената потърпевша, тъй като се оказа, че 8 нейни колеги от СМГ няма да получат договори за работа.

 Директорът Антони Стоянов първоначално мълча, което не му направи никаква услуга. Остана усещането, че крие нещо, след като не иска публично да защити решението си. Не би трябвало да има проблем, ако е прав, нали така? Или просто е бил принуден да пази тишина? Все пак, той даде интервю, в което обясни, че няма да подаде оставка, че действа по съвест, както и че е признат в Европа заради всичко направено в СГМ, докато в България „някой иска да ме уволнят“. Стоянов поддържа темата, че 130 деца от СМГ са ощетени от г-жа Тодорова“. „Сега страдам, защото ги защитавам“ - коментира той, както и че е първоначално е „помолен да няма медийни изяви, докато МОН тушира нещата“.

Може би казусът с Петя Тодорова е просто параван, за да бъде Стоянов уволнен?

 Шефката на РУО – София Ваня Кастрева намекна, че има установени други нарушения в СМГ. Слухове за злоупотреби се носят и сред родителите. Някои от тях заплашват, че няма да пуснат децата им в класните стаи на 15 септември. Тепърва предстоят проверки и процедури, така че сагата да приключи до първия учебен. Това обаче няма да е нито първият, нито последният такъв случай.

Уязвимост

 Скандалът в СМГ е поредно доказателство за една от големите язви на българското образование – зависимостта на учителите към техните директори. Колкото и добра репутация да имаш, колкото и година професионален стаж да свидетелстват за твоите способности, колкото и да те обичат учениците, рано или късно можеш да станеш жертва на властови игри или личното отмъщение на някой директор. Само защото, по силата на бюрократичната зависимост, той е над теб, а ти си му подчинен в тази своеобразна хранителна верига на държавното образование.Учителите извършват може би най-важното дело за тази държава – просветата и възпитанието на бъдещите поколения, но ние много добре знаем как системата им се отблагодарява – с ниски заплати, бумащина, нови и нови изисквания, проблемна дисциплина и постоянен риск да бъдат местени като пионки в играта кой да управлява това или онова училище, този или онзи кабинет, тази или онази комисия, този или онзи бюджет/проект. Ако от протестите в СГМ има поука, тя е, че обществото държи на своите любимци в класната стая и е готово да защитава доказаните професионалисти, независимо от схемите и конфликтите, в които ги забъркват. Както стана с фалшивите „голи снимки“ на директора на 51-во СОУ Асен Александров. Както стана с учителите от Класическата гимназия. Какво вероятно става из много други гимназии из страната, защото никой учител не е застрахован от прокобата на бюрокрацията.

Автор: Виктория Димова

Източник: www.woman.bg

Оценка 4.81 от 42 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ