+ Предложи публикация
28.10.2015

Голямата дропла - птицата на откритите пространства

  Голямата дропла (Otis tarda) е птица от семейство Дроплови. У нас тя е най-голямото животно, което може да лети. Мъжките дропли достигат до 90-105 см на височина, около 115 см на дължина и 210-270 см размах на крилете при тегло около 13 кг. Най-големият потвърден екземпляр е бил с тегло от 21 кг. Женските са по-малки и обикновено са високи с размах на крилете около 180 см. Тежат средно около 4,5 кг. Гърдите и шията на женските са голи, за разлика от мъжките.

 Голямата дропла е вид с транспалеарктично разпространение - от Португалия до Североизточен Китай. В Европа гнезди в Португалия, Испания, Германия, Полша, Чехия, Словакия, Австрия, Унгария, Сърбия, Молдова, Украйна и Югозападна Русия. През последните 100–150 години, с увеличаването на обработваемите земи, частично разширява ареала си. В България към края на XIX в. видът гнезди повсеместно, по-късно е установен само в района на с. Златията, Добруджа и Варненско. Сега вероятно е изчезнал като гнездещ вид. Последните две непотвърдени наблюдения на гнездящи птици са от средата на 90-те години на XX в. – с. Златията и край с. Безводица, Добричко. След 1990 г. е наблюдаван само през зимата.

 В миналото голямата дропла е била много по-разпространена у нас и вероятно населявала повечето обширни равнинни местности в страната. По костни останки от плейстоцен и холоцен видът е установен от палеоорнитолога проф. Златозар Боев в десетки находища, както в Северна, така и в Южна България. Те доказват че голямата дропла е била сред най-ценените ловни птици и повечето от останките ѝ произлизат от так.нар. кухненски отпадъци от древните селища.

 Красивата птица се среща в разнообразни степни стации – разорани полета с ръж, хълмисти безлесни коилни степи (черноземни и глинести). В началото на юни снася 1–10 яйца. През последните десетилетия средният брой яйца в целия ареал на вида е намалял от 4 на 2. Малките се излюпват през юли и дълго остават с женската. Изборът на гнездовия участък е свързан не толкова с характера на стацията, колкото с наличието в съседство на животинска храна, необходима за малките в ранната им възраст. . Той зависи от близостта и броя на мравуняците, защото мравешките яйца са основната храна на пиленцата и на младите птици. Новоизлюпените малки нямат голяма подвижност и хранителният им участък е ограничен.

 За съжаление през януари 2012 г. бракониери отстреляха край Дуранкулашкото езеро голяма дропла. За варварския акт тогава съобщиха от Българското дружество за защита на птиците, като изразиха огромното възмущение на българската природозащитна общност. В края на 2011 г. екземпляр бил забелязан край село Езерец. Орнитолози разказват само за две наблюдения на дропли - през 2009 година в с. Тюленово, Шабленско и в Бургаско. Преди повече от половин век птицата е гнездила в Добруджа и популацията е била голяма, дроплите дори са били избивани за храна. Числеността им рязко намалява в средата на 50-те години на миналия век, когато започнали да се правят полезащитните пояси, а дроплата е птица на откритите пространства. За изчезването й е допринесло намалението на площите с пасища, както и химизацията в селското стопанства.

Източник: www.wikipedia.org

Оценка 4.85 от 34 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ