+ Предложи публикация
06.07.2015

Език свещен...

  Според специалиста политиците и публичните личности отдавна са преминали умерения тон на общуването и са преминали т.нар праг на езиковата агресия, а именно - когато са под влияние на емоция, не могат да подберат езикови средства, чрез които да представят идеите си. И така те достигат до най-ниското равнище. Анализите на езиковедите показват такива употреби в речта на българските политици, които са характерни за най-ниските езикови регистри.

 Според д-р Миланов, говорейки за езика на омразата, в последните години при т.нар. националистически партии много се засилва употребата на лексика, която изразява крайно негативно и обидно отношение към събеседника. Това означава, че политиците не могат да намерят думите, с които да изразят идеите си и използват по-лесния начин - чрез обида, ирония, агресия и смазване на противника.

Езикът на политиците

В политическата реч, за съжаление, често остава горчивото усещане, че е реч на нетолерантността, на отсъствието на диалог, на неумението да се формулира, отстоява, защитава и красноречиво да се представи теза. Като цяло преобладава езикът на улицата, на цинизма, преобладават клишираните конструкции, много думи, а без информация в тях и всичко това, когато е съчетано с небрежен изказ, придава лошо съчетание, защото слабата езикова култура и още по-слабата политическа култура са най-лошата комбинация за хората, които ни управляват, обясни Миланов, като направи анализ и езикови портрети на някои по-интересни политически фигури:

Стил Бойко Борисов

При него преобладава небрежната разговорност и има един стремеж - чрез речта си да бъде близо до хората, което обаче много често преминава границите и стига до фамилиарност, която не е адекватна за един министър-председател в определени ситуации.

Стил Лютви Местан

Преобладава свръхабстрактната реч и много често се създава усещането за многословие и изкуствена реторика. Понякога преувеличава с тези употреби и свръх старанието на всяка цената чрез словото да изразява сложни идеи и мисли. Това понякога му изиграва и лоша шега. Факт е обаче, че когато се говори за речта на политиците винаги става дума за речта на Лютви Местан. Факт е, че от парламентарната трибуна той е от малкото политици, които поставят въпроси за езика. Не бива да се забравя и това, че е филолог.

Стил Волен Сидеров

При него преобладават езиковата агресия, циничните и обидни думи. Често създава ситуации, в които само чрез езика на обидата може да се отговори на опонентите.

Стил Росен Плевнелиев

Речта му не може да завладее аудиторията, а един президент трябва да въздейства по-силно чрез словото си, затова и обобщението ни е, че силата му не е в словото, смята д-р Миланов.

Примери от речта на политиците:

Волен Сидеров към депутатите: „стадо грухтящи прасета", „безчувствени топки лой"

Николай Бареков за отцепниците от ББЦ: "Отцепниците си свалиха гащите в парламента, да си кръстят партията З**НИК"

Георги Георгиев към Яне Янев: "да си сложи ламарина на г**а"

Димитър Стоянов към Олимпи Кътев: "Ще те пратим при Дон Цеци в затвора, да ти спукат г**а!"

Кирил Добрев: "Жените ги предпочитам за други работи."

Волен Сидеров за Ивайло Калфин: „мекотело"

Христо Монов към Цвета Караянчева: "Да не превръщаме НС в групова психотерапия в институт за ранен и тежък климакс."

Румен Петков: "Куйович, Муйович, Уйович и всеки, който завършва на тази сакрална сричка отново бяха в съда..."

Цветелин Кънчев към Боян Расате: "Много си нежен, за да те шамаросам!"

Волен Сидеров към протестиращите срещу правителството на Пламен Орешарски: "помияри"

Менда Стоянова към представителите на БСП: "инфантили"

Мая Манолова към депутатите от ГЕРБ: "Некадърен сценарий, бездарни изпълнители."

Волен Сидеров към Георги Първанов: "Абе, Гошо, абе, Седефчов, алаброс зализан..."

Иван Костов за Цветан Цветанов - "Това е един страхливец."

Едвин Сугарев за Никола Филчев: "Той се прави на по-луд, отколкото всъщност е."

Сергей Станишев към гербери: „Здравейте, циркаджии!"

Георги Георгиев към Олимпи Кътев: "зъбльо"

Румен Петков за Петър Чобанов: "това недоразумение, нищожество"

Д-р Константин Тренчев за Петър Чобанов: "отявлен кретен"

Мая Манолова към Цецка Цачева за обнародване на неприет закон: "Бойко Борисов и кабинета са извършители на тази измама, Вие сте помагач!"

Валентин Касабов към Волен Сидеров: "Как е белият прах, а, как?"

Волен Сидеров към противниците си: „Соросоидчета, хищници отворили големи усти като крокодили..."; "Не се радвайте, лицемери, папагали, хлебарки и нощни пеперуди..."

Езикът на младите хора

 Младите хората говорят различно и според д-р Миланов много често не могат да съобразят ситуацията, в която се намират и трудно превключват езиковия код, трудно намират изразните средства, които са подходящи за различни ситуации. По думите му образованието и обучението по български език има вина в това, защото обучението на младите в училище е свръх теоретично. След това забравят, а всъщност не научават основни неща, свързани с общуването - умението да говорят в различни ситуации, да използват различни изразни средства, да използват богатството на езика. Ако са в университета, да използват един по-висок регистър, ако са на улицата, да знаят, че могат да използват и изразни средства, които позволяват по-голяма небрежност.

 Според д-р Миланов младите хора днес са много по-разкрепостени и освободени в общуването си, защото растат в друга среда, но пък това понякога не им дава възможност ясно и точно да ограничат коя ситуация какви изразни средства изисква. Иначе няма нищо лошо, когато младите хора сред приятели или на парти използват думи, които им позволяват да се разбират, създават общност. Всеки ден лексиката им се обогатява и думи, като фейса, сори, кефско, яко, споко, вече дори не звучат толкова актуално, те са просто част от една езикова мода. Младите хора ги адаптират, за да общуват по-лесно и спонтанно. Влияние върху речта им оказва интернет общуването, стремежът към максимална краткост в изразяването, желанието бързо и с малки думи да предадат много информация. Това, обаче според специалиста им, изиграва лоша шега, защото има ситуации, в които човек трябва да използва изразните средства от най-високия езиков регистър, а именно - когато отиде да кандидатства за гимназия, за университет, за работа.

Българският език

Иван Вазов

Език свещен на моите деди,
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не – за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива –
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп –
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.

Източник: www.dariknews.bg

Оценка 4.87 от 31 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ