+ Предложи публикация
09.06.2016

Дуросторум e най-забележителен от придунавските градове

  Силистра лежи в източната част на Айдемирската низина и крайните разклоненния, на Добруджанското плато, на 20 м надморска височина. Климатът е умереноконтинентален със средна годишна температура 11,2°С, а годишната валежна сума 546 л на кв. м. Никой от нашите дунавски градове не може да сърперничи с многовековна Силистра, на нейната изпълнена с важни събития история. Ако за другите дунавски градове има периоди на упадък и забвение дотолкова, че не са фигурирали векове наред в стари географски карти, за Силистра няма помръкване. Нейната крепост е била свидетел на битки, в които последователно са участвували траки, гърци, римляни, византийци, българи, руси, татари, румънци, турци..., наследник е на римския Дуросторум, което в превод означава "яка крепост". За пръв път това име се споменава от римския историк Ди Касий във връзка с преместването седалището на XI Клавдиев легион от Панония в Дуросторум през 105 година. През 169 г. по времето на Марк Аврелий Дуросторум става мунипиция - самостоятелен град, който се налага като център на Долна Мизия и важна митническа станция.

 През 303 г. в Дуросторум - средище на разпространение на християнството, бил посечен войникът Дазий заради предаността му към новата религия - християнството, като отказал да изпълни езически ритуал, посветен на Кронос (Сатурн). Мощите му са пренесени в град Анкона (Италия). На клада бил изгорен след много мъчения местният жител Емилиян. Обявени за светци, те фигурират в католическия календар и са имена на две силистренски улици. В Дуросторум през 390 г. е роден големият пълководец Флавий Аеций, разгромил на Каталунските полета хунския вожд Атила, наречен "Бич божий". Между римските императори, идвали в цветущия град, са Диоклетиян и Валант. Византийския град Доростол до 600 г. е бил епископски център. Намерена е надгробната плоча на последния епископ Дулчисимус, запазена в Софийския археологически музей. Българите нарекли града Дръстър. След покръстването Дръстър е главният, български религиозен център. В българската държава има важни административни функции - център е на комитет, а през време на византийското иго от 1018 г. е главен град на областта Паристрион (Подунавие). През 1074 г. тук избухва въстание, ръководено от Нестор. През 1388 г. го завладява влашкият войвода Мирча Стари, а от 1413 г. е в преде­лите на турската империя. Поради това Ана Комнина, дъщеря на имп. Алексей Комни, отбелязва, че Доростол е "най-забележителен от придунавските градове". През 1153 г. Идриси го нарича Диристър, а Хаджи Калфа през XVII в. Дристра, откъдето идва и сегашното Силистра. На изток от града, на румънска територия на остров Пъкуюл луй Соаре (българското му име е Плоска, а турското Адакьой) са открити останките на сред­новековно пристанище и крепост. Според някои специалисти това е нелокализирано българско пристанище Вичина, седалище на българския речен флот от Омуртагово вре­ме насетне.

 Към 1695 г. в Силистра е роден Партений Павлович, книжовник и духовник, ръкоположен през 1751 г. за помощник-епископ в Сремски Карловци (Сърбия). Счита се за първия български светски поет. Край Силистренската крепост, която по-късно става част от отбранителния четири­ъгълник на турската империя Русчук-Силистра-Варна-Шумен, са се сражавали големите руски пълководци Румянцев, Суворов, Багратион, Кутузов, Димич Забалкански. Седем го­дини от 1828 година Силистра е вкусила от свободата, когато тук идва руската войска, начело с капитан Георги Мамарчев. По повод обсадата на Силистра през 1854 г. Фридрих Енгелс в статия на в. "Ню Йорк дейли трибюн" коментира: "Силистра е преминала през по-големи повратности на събдата, от която и да било друга крепост"... В тази битка е взел участие руският писател Лев Николаевич Толстой. През 1958 г. силистренци получиха като дар ключа на силистренската крепост, взет като трофей на 12 юни 1810 г. от руските пълководци Каменски и Кутузов и пазен 156 г. в Санкт Петербург. От 1913 до 1940 г. Силистра е в пределите на Румъния. През 1880 г. градът е набро­явал 10 642 жители, през 1934 г. - 15 069, през 1985 г. - 53 619, а през 1992 г. - 48 287. В силистренско са първото и трето по големина села в страната - Айдемир и Кали­петрово.

 Силистра, като всички наши по-големи градове, бързо нарасна, като съхрани част от оная Силистра от миналото - разнолика и интересна. На мястото на малки къщички израснаха многоетажни жилищни и обществени сгради в комплексите "Римска гробница", Цветарника", "Бесарабия", "Космос" и др. Преди години изчезна старата силистренска чаршия с дюкянчета и работилнички. През 1943 г. е съборена голямата Байраклъ джа­мия, но е запазена Куршумлу джамия, както и някои стари бейски къщи. Има кътчета, където е запазена атмосфера, подобна на Тетевен или Дряново. Дори църквата "Св. Пе­тър и Павел" е дело на дряновския майстор Стойко. На ул. "Куюмджи Генчо" има къщи от различни времена. Една от тях с дъсчена обшивка като созополските къщи се сочи като най-старата. Редица сгради в Силистра с малки керемидки на стръмните покриви и красиви ко­лонки, сводове и куполи са в румънски архитектурен стил. Като влияние на архитектурата на Виена и Будапеща, достигнало до нашите дунавски градове и най-силно изразено в Русе, са няколко силистренски сгради, между които се откроява сградата на бившето педагогическо училище, строено през 1891 г. Сега тук се помещава художествена гале­рия и музей. Срещу тази сграда е новата постройка на драматичния театър "Сава Доброплодни". Килийно училище в града е имало от 1812 г., а от 1890 г. педагогическо учили­ще. Негов наследник е настоящето педагогическо училище филиал на Русенс­кия университет.

 В началото на века в Силистра имало само малки фабрики като тези на Диамандопулу за коняци и ликьори, на Овчаров за сода и лимонада, на И. Попов за восъчни свещи, на Атанас Сидери за брашна, както и Първата българска привилегирована фабрика "Прог­рес" на Никола Давидов. Девет десетилетия по-късно Силистра е значителен индустри­ален град с 31 комбинати, заводи и фабрики, в които са заети 18 000 работници. В този град за пръв път в страната бяха произведени електронни калкулатори /ЕЛКА/.

 На хълм край града в крепостта "Меджодитабия" е подредена музейна експозиция, където между много неща могат да се видят римска шлем-маска от II век. мраморна статуя на богинята на плодородието Деметра, слънчеви часовници с изобра­жение на Изида и Сераспис и с образа на Орфей, колективна монетна находка на 3000 византийски бронзови монети от XI век, част от които са лети в Дръстър. Намерени са през 1983 година. Много интересна гробница от IV век е открита през 1943 г. Тя е от вре­мето на император Теодосий I и е забележителна с античните си рисунки. През 1969 г. е открито погребението на знатен магистрат, датирано от една монета от времето на импе­ратор Проб (276-282 г.). Той е бил погребан с конете и колесницата си, от която са запазе­ни много скъпи апликации от електрон (сплав на злато и платина). През 1969 г. е издигнат в близост до жп и автогарата обелиск в чест на 1800 години, откакто селището получава самостоятелни градски права. Край Дунав се простира градската градина, в която са от­крити останки от крепостта Дурусторум - Доростол - Дръстър. В сградата на някогашнив конак (по-късно затвор) е уреден етнографски музей. В него е показан битът на Добруджа - носии от времето на "Алфатарския цар", Вълко Чорбаджи и Йовковата Боряна, пеещите каруци на Сали Яшар, ризи със шевици, престилки, елеци, шарени черги. Градският ста­дион носи името на Луи Айер - швейцарски преподавател по физическо възпитание, свър­зан с Лом, Силистра и Русе, популяризирал много от спортовете у нас, загинал като офи­цер през време на Първата световна война в боевете край Дойран.

 Силистра е оня рог на изобилие, в който се стича голяма част от житото на Златна Добруджа и виното на лозарските масиви. В района на този град са половината от всички кайсиеви градини в България. Изграденият на отсрещния румънски бряг край град Кълъраш Металургичен комби­нат причинява вредно обгазяване на Силистра, създава трудни екологически проблеми чрез условията за киселинни дъждове.

 На 16 км западно от Силистра е крайдунавското езеро Сребърна, което преди пове­че от век Феликс Каниц нарече "Елдорадо на блатните птици". То се обитава от къдроглави пеликани, чапли и др. птици. Като биосферен резерват е под закрилата на ЮНЕСКО Има музей и еколожка станция на БАН.

Източник: www.bulgaria-travel.info

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Online уроци по Математика
История 9 клас
Школа по Математика Търговище
Текстове на Английски
Частни уроци по Английски език Бургас
Частни уроци по Физика Бургас
Тестове по Английски за 8 клас
Школа за Модерни танци София
Нови уроци по Хип Хоп танци
Курс по Немски Пловдив
Уроци по Пеене
Курс по Английски език on vimeo
Курс по Испански език
Упражнения по Йога
Онлайн уроци по Руски
Уроци Плуване Варна
Говорим Английски Онлайн
Курсове по Испански в София
Уроци по Плуване за възрастни
Курсове по Немски език в Пловдив
История на Америка
Професионални курсове София
Урок по Математика
Уроци Китара Пловдив
Модерен Балет за деца София
Уроци по Испански език Пловдив
Уроци по Английски Бургас
Онлайн уроци по Немски език
Курсове по Фотография София
Детски градини в София
Предлага курсове за Фризьори
Тренировки по Баскетбол в Русе
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ