+ Предложи публикация
15.03.2020

Дубровник - град-музей, град-крепост, град-мечта

 Дубровник съчетава интересна култура, литература, живопис, архитектура, философия, наука и музика. Климатът е много благоприятен, това е и една от причини да идват туристи от различни точки на света. Градът е разположен в най-южната част на Хърватия. Още от древни времена е средище на писатели, поети, драматурзи и художници.

 Заради своята красота и историческо минало, Дубровник се е превърнал в един от най-зашеметяващите курортни градове на Балканския полуостров – град-музей, град-крепост, град-мечта.

„Този, който търси Рая на Земята, трябва да посети Дубровник“ - това са думите на великия ирландски драматург Джордж Бърнард Шоу, който видял „Перлата на Адриатика“ през 1929 г. и подобно на милионите туристи, които ежегодно се стичат натам, останал пленен от красотата й. И с кого не би се случило това?! Зелени планини се издигат на фона на тюркоазеносини води, древни крепостни стени обграждат града и напомнят за отминалите времена, а оранжевите покриви отразяват слънчевите лъчи и създават една уютна и топла атмосфера. Заедно с Амстердам и Венеция, Дубровник е включен в списъка на ЮНЕСКО за най-красиви градовете от ренесансова Европа и пак от ЮНЕСКО е определен като „световно наследство”. Той е бил средище на писатели, поети, драматурзи, художници, математици, физици и други учени, а удивителната му архитектура днес го е направила притегателен туристически център, където всеки може да се почувства блажено.

 Дубровник принадлежи към историко-географската област Далмация и е главен град на една от четирите хърватски жупании – Дубровнишко-неретванската. Намира се в най-югоизточната част на Република Хърватска и в най-северозападната част на Балканския полуостров. Лежащ в началото на Дубровнишкия провлак, градът има близо 20 км брегова ивица, разчленена на много заливчета и курортни селища. Към Дубровник спадат и архипелагът на дванадесетте Елафитски острови, сред които най-известни са Лопуд, Колоцеп и Локрум.

 Дубровник е славянското име на града, дадено му от племената, населявали гористите хълмове по тези земи и произлязло от думата „дъбрава“. Малко преди те да се заселят там обаче, през VII в. един друг съседен град – Лаус, приютил бежанците от близкото селище Цавтат. Те нарекли своето убежище Рагхусиум. През XII в. двата града се слели, а около него била построена каменна стена, дълга 20 км и висока между 6 и 20 м. Укрепителните съоръжения на Дубровник били многократно преустройвани в периода XII – XVII в., а стенобитните оръдия, вградени в нея са запазени и до днес като част от автентичността на града. Негов център става днешният площад Страдун, който е построен през XII в. около плитчината, между Лаус и Дубровник.

 През 1148 г. в Дубровник е сключен първият търговски договор, а по-малко от век след това градът получава и грамота от цар Иван-Асен II за свободна търговия с България. Още от създаването си бил под опеката на Византия, но през 1205 г. след кръстоносните походи, минава в ръцете на Венеция. Това бил „Златният век“ в развитието на Дубровник. Той се превръща във важен научен и културен център на Балканите, мореплаването и корабостроенето стават основна движеща сила, построени са две пристанища на двата края на провлака и градът бил приеман като достоен търговски партньор. През 1358 г. бил подписан Задарският мирен договор, според който Дубровник става независим, но се задължава да плаща данъци на Унгария и Хърватска. Въпреки това се развива самостоятелно под името Република Рагуса (латинското име на града), която през XV и XVI в. достига своя връх в морската търговия и става единственият източноадриатически град-държава, съперничещ на Венеция и другите италиански морски републики по мощ и влияние.

Дубровник успешно балансира между интересите на Венеция и Османската империя, открива консулства в 80 страни и става първата европейска държава, призната от САЩ. Краят на XVII в. обаче се оказва доста тежко време за града. Настъпва криза в средиземноморската търговия, силно земетресение нанася големи щети на инфраструктурата, а за да се предпази от набезите на Венеция, Дубровник се разделя с част от територията си в полза на османците. През 1806 г. на хоризонта се появява Наполеон Бонапарт, който първо завладява Венеция, а след това Дубровник и така слага край на съществуването му като независима територия. През 1815 г. минава в ръцете на Австро-Унгарската империя, а от 1918 г. влиза в общото кралство на сърби, хървати и словенци, което от 1929 г. получава името Югославия. През Втората световна война е окупиран от италиански и немски сили. През 1991 г. Дубровник става жертва на борбата за независимост на Хърватия, но след края й, със съдействието на ЮНЕСКО е реконструиран и се превръща в курорта, известен днес като „Перлата на Адриатика“.
Забележителности

 Многовековната история на Дубровник е завещала по-голямата част от забележителностите на града. Площадът „Страдун“ (наричан още „Плаца“) си остава център на града, от който тръгва и винаги оживената главна улица.  Някога тя е била водна пътна магистрала и пролив, отделящ островната част на града от континента. След земетресението през 1667 г., когато градът бил сринат и оцеляла само крепостната стена, проливът бил засипан и така се появил площадът. Улицата разделя Дубровник на две части – на север е планината Сърд, а на юг – скалистата издатина, на която преди векове била основана древноримската Рагуза.

 В западния край на „Страдун“, в непосредствена близост до храма “Св. Спас” свежест пръска великолепният Онуфриев фонтан от ХV в., който е бил част от градската водопроводна система. Но основната гордост на местното население и едни от най-величествените сгради в Дубровник са францисканският манастир,  дворецът "Спонза", палатата на ректорите и Катедралата с нейната съкровищница. Дворецът "Спонза", издигнат в периода 1515 – 1521 г., представлява величествена сграда в готически и ренесансов стил. Тя някога е служила за митница, като тук са се намирали също магазините за стоки, банката, монетният двор, арсеналът и съкровищницата на републиката. Тук се събирали високообразовани хора, провеждали се научни и литературни дискусии, а днес там се пази и един от най-богатите архиви в света - над 7000 тома ръкописи и над 100 000 отделни документа за периода между ХІ и ХХ век.

 Построеният през 1460 г. Правителствен дворец на Дубровник, днес е музей. Този архитектурен шедьовър е бил резиденцията на кметовете, които били избирани на всеки 4 месеца от жителите на града. (За да няма корупция.) Този пост се наричал “златното заточение”. Избраниците нямали право да напускат двореца по какъвто и да било повод без съгласието на… избирателите. Според историците именно в този вид „управление“ се крие успехът на града.

 В Дубровник можете да видите още безброй интересни места. В Стария град е най-старата синагога в Европа. В източния край на площад “Лужа” пък се издига Колоната на Роланд, символизираща независимостта и свободолюбието на града-държава. Точно тук градският глашатай някога оповестявал на народа решенията на Сената, а при тържествени случаи се издигал флагът на републиката. Колоната напомня едно легендарно събитие от ІХ в. Тогава в Дубровник пристигнал със силна флота храбрият Роланд, племенник на Карл Велики, за да спаси града от сарацините. Край нея е църквата “Св. Биаджо”, който е покровител на града. Княжеският двор и църквата „Св. Влас”, построена в чест на патрона на града Св. Влахо също заслужават вниманието ви.

 Дубровник представлява уникална симбиоза от различни архитектурни стилове - романски, готически, ренесансов, бароков. Стръмните тесни улички обхващат като мрежа целия град и водят към старите крепостни стени и прекрасните сини води на Адриатика. Тук се преплитат две култури – византийска и венецианска, и две стихии – славянска и латинска.  Градът е като исторически музей на открито, в който обаче кипи нестихващ живот. Всяка година от май до октомври туристите прииждат от всички краища на света. От сутрин до вечер те кръстосват града в изследване на тази невероятна смесица от история, красива природа и уникална архитектура, обнединена само в едно име - Дубровник.

Източник: www.rozali.bg

Оценка 4.95 от 22 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Немски език София
Школа по Английски език София
Английски език за 2 клас тестове
Нива Английски език
Английски език за начинаещи онлайн
Уроци по Биология за 9 клас
Йога Перник
Езикови училища в София
Курсове Маникюр
Уроци по Испански Варна
Пълен Курс по Английски
Уроци Китара Бургас
Разговорник Немски
Клуб по Спортни танци
Курсове по Немски език за възрастни
Уроци Танго София
Бокс тренировки за начинаещи
Уроци по Английски език за начинаещи онлайн
Частна детска ясла София Дружба
Обучение по Френски език
Хип Хоп танци Варна
Курс по Испански език София
Хип Хоп танци за начинаещи
Курс Козметика
Уроци по Пиано online
Урок по Немски език
Йога курсове Варна
Частни уроци по Биология Варна
Частни уроци по Математика София Младост
Уроци за матура по География
Курс по Руски език онлайн
Уроци по Китара за начинаещи онлайн
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ