+ Предложи публикация
04.06.2017

Да работи ли детето през лятото?

  Да работи ли поотрасналото ни дете през лятото, се питат не един и двама родители пред дългата ваканция. Главната дилема произтича от това, че детският труд, макар и само за месец-два, се люшка между възпитанието и експлоатацията.

 Възпитателният смисъл на труда не подлежи на съмнение. Работейки лете, детето няма да се шляе безцелно, а понякога и да попада в опасни ситуации. Като спечели първите изцяло свои пари и лично усети, че това е не лека мисия, то ще започне повече да ги цени. Детето може да е мотивирано по различни начини – иска да си купи нещо, което вие не намирате за значително или нямате възможност да финансирате, иска да е като големите. Работата и печеленето му дават самочувствие, получава първите уроци по справяне с живота. Изгражда навици за дисциплина и отговорност. Все такива неща, които при повечето съвременни деца са в дефицит, заради прекомерна родителска любов и изкривената представа, че трябва да го предпазим от всякакво усилие.

 Ала освен притеснението „да не се прекърши детето от работа“, има и родителски тревоги, които не са лишени от основание. В много от случаите то все още няма умение да защитава интересите си и това го прави лесна жертва на експлоатация, колкото и силно да звучи. Могат да му поставят допълнителни неспецифични задължения. То може стане жертва на манипулация, необосновани обвинения и така да не му се плати част или цяла заработена заплата. Например, измислени удръжки за изчезнали прибори в заведението, където работи, може да са причина за приспадането на определена сума. Работа извънредно, без това да бъде заплатено, е друга популярна опасност. Или по-ниско заплащане от останалите служители.

 Трудовото законодателство специално закриля детския труд. Децата могат да бъдат наемани на работа при навършени 16 години. Ако са на възраст от 14 до 16 г., се изисква изричното съгласие на родителите или настойниците. По изключение се допуска наемането на деца под 15 г., но само за специфични неща – снимки на филм, театрална постановка и пр. Изисква се предварително разрешение от Дирекция „Инспекция по труда“, като искането го прави работодателят. Той трябва да представи описание на работата, трудов договор, медицинско заключение и оценка на риска. Тези многобройни изисквания обаче често карат работодателите да отказват наемането на непълнолетни.

Законът забранява деца да работят с тежести, при силен шум и вибрации, при токсични вещества, при резки изменения на температурата. Всичко това с идеята да не се навреди на крехкият все още детски организъм. Факт е, че децата най-често работят през лятото като бармани, сервитьори, продавачи, аниматори на морето, пиколо към хотелите. Много по-рядко в производство. Какво е мястото на нас като родители в цялата тази картина? Ако детето ни иска да работи през лятото, да го подкрепим. Това са неговите първи опити за самостоятелност и стъпка в реалния живот. Без да се месим грубо, не бива да сме и напълно безучастни. Добре е при възможност още в началото да посетим работното му място, да се запознаем с работодателя или прекия му началник. Така хората, стоящи над детето в служебната йерархия, ще са наясно, че то има закрилата на възрастен и не биха си позволили своеволия. Не бива да се осланяме само на държавната закрила.

 Добре е да сме запознати с трудовия договор на детето и задължително да изискваме да има такъв. Да сме в течение дали му се плаща пълния размер на договорената заплата или работодателят иска да го „метне“. Да се информираме дали се съблюдава продължителността на работното време, да не се работи през нощта. Да се интересуваме какви са условията на труд – проветреност и осветеност на помещенията, дали няма някаква опасност, невидима от пръв поглед – например в заведението, в което работи, да не би да се разпространяват наркотици, дали няма проституция и прочие престъпност, в която лесно би могло да бъде въвлечено дете под 18-годишна възраст. Ако то ни сподели за някаква фрапантна нередност, да съобщим на контролните органи и прекъснем незабавно лятната му работа. Разбира се, съществува и вариант да работи в частната фирма на родителите, във фермата на село или при роднини, където нещата по-сигурни.

 Така че на въпроса – да работи ли детето през лятото, моят отговор е – да, ако то е мотивирано, това е добър вариант за прекарване на ваканцията. А ние като родителите, въпреки тази стъпка към порасналост, бъдем до него и следим някой недоброжелател да не се възползва от детския ентусиазъм и разбираем стремеж на тийнейджъра да се чувства голям.

Източник: www.hera.bg

Оценка 4.85 от 34 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ