+ Предложи публикация
12.10.2017

Да помагаме ли на детето с домашните?

  Майките на ученици се делят на два типа. Част от тях с ентусиазъм присядат до децата си и учат с тях, а другите с неудомение гледат на подобна практика, тъй като спомените им са категорични, че едно време собствените им родители въобще не са разбирали за какво става дума в тетрадката и учебника на детето. Затова се е налагало да се справят сами. Защо някои деца днес не искат да пишат сами домашните си? И защо учителят може да настоява да помагате на детето си? Не е ли това прехвърляне на отговорности от учителя към родителя?

 Според детския психолог Светлана Ройз, домашните са важна тема за учениците. Когато първолакът отиде на училище, той все още не разполага с изградени навици. За да го изгради, учителите на първо време не дават на децата домашни задания, а залагат на друга методика. Те показват как се прави една или друга задача. Изпълняват я заедно, за да може после детето да възпроизведе целия процес у дома. От тази гледна точка е добре родителите да вземат активно участие в писането на домашните. Помощта трябва да идва по-малко, като постепенно детето ще започне само да се справя с целия обем задачи. Никога не прекалявайте с помощта си, тъй като така рискувате детето въобще да не упражни наученото в училищната стая. За да не постигнете ефекта на „инвалидизиране” на ученика и ограничаване на развитието на потенциала му чрез намесата си в писането на домашните, е добре да обърнете внимание на следващите редове.

 Както казахме преди малко, бъдете умерени с помощта си. Но има и още нещо – възможно е детето да отказва да пише домашното си, тъй като съвременният живот го поставя в такава ситуация. Какво имаме предвид? Днес родители и деца често не съумяват да намерят време за общи занимания. Затова домашните задачи се оказват удобен начин детето да привиква родителите си за помощ. В такива ситуации не става дума за това, че детето изпитва трудности в ученето, а че се нуждае от присъствието на майката и бащата в живота си.

Най-големите препятствия пред първолаците

 Според специалисти съществува и друг детайл, на който си струва да обърнете внимание. Например, желателно е друг човек да помага на детето с домашните. Родителите сме емоционални същества и обичаме децата ни да се справят отлично, та и нагоре. Затова когато нещата не вървят в тази посока или пък детето не разбира какво му обясняваме, започваме да приемаме провала като собствен. Решението е в мярата и търпението. Никой не се е научил отведнъж.

Източник: www.dete.bg

Оценка 4.84 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Математика София Надежда
Частна детска градина София Сердика
Да учим Английски
Уроци по Китара за начинаещи онлайн
Частни уроци по Български
Урок по Математика за 3 клас
Салса танцово студио
Матури по Английски
Swing танци Пловдив
Уроци по Китара град София
Матури География
Курсове Компютърна курс
Школа за Народни танци Велико Търново
Народни танци за деца Пловдив
Политическа География
Народни танци София център
Клуб по Спортни танци Сливен
Модерен Балет деца Варна
Курс Немски език
Азбуката на Испански
Английски Български преводач
Обучение по Компютърна грамотност
Клуб по Спортни танци София
Балетни школи Варна
Курсове по Руски език в София
Латино танци София
Уроци по Математика Дружба
Италиански културен център София
Уроци по Италиански език онлайн
Учители по Английски
Курсове по Ексел
Онлайн обучение по Английски език
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ