+ Предложи публикация
10.10.2016

Да направиш копие на себе си не е много творческо

  Вече накрая на отсечката (когато децата навлизат в онази странна възраст) мога да кажа, че за мен най-доброто възпитание е ДА НЕ ВЪЗПИТАВАШ. Необходимо е само да присъстваш до детето с цялата си енергия, сърце и внимание, да си честен както с него, така и със себе си, и да го уважаваш КАТО равно на теб. Разбира се, не можеш да го товариш с всички отговорности, но е пагубно да му отнемаш повечето от тях - за да чувства доверието ти и за да може да израства, да греши и да си вярва, че е в състояние да се изправи само с твоята благородна, мълчалива и уверена в силите му подкрепа. Да присъстваш означава да мислиш непрекъснато какво чуваш, какво виждаш и какво се крие зад това. И тогава да действаш. Много е важно да говориш по-малко и да действаш.

Какво означава „честен“?

 Ако се опитаме да отправяме посланията и изискванията си към децата и към себе си, ще видим колко сме лицемерни. Често ги учим на най-ценното, което знаем, но само НА ДУМИ, а действително се държим иначе. Много ми се иска дъщеря ми да не вегетира пред компютъра, затова впрягам ораторските си способности, но после, при първия удобен случай, се мушвам и аз зад него... „Честен“ означава и да не замитаме боклука под килима, а като направим грешка, да си признаем, да помолим за прошка и да сме искрени. Това е велико нещо - дава крила, дава смирение и една истинска свързаност. От всичко това децата си вземат:

- човешко е да се греши;

- мама има нужда от моята обич и подкрепа и да се разбираме като големи хора за сериозните неща;

- всичко мога да разбера или ако не съвсем - да го почувствам.

Децата, поне моите, се изключително мъдри в сериозните ситуации.

 Децата винаги са страхотен барометър за лицемерието и лъжата. Най-тежкото е обаче, че често не искат да я признаят пред себе си. Така я носят цял живот, превръщайки я в един дълбок СТРАХ от изоставяне, който ги прави роби. Като казвам „изоставяне“, нямам предвид толкова физическото, колкото душевното. Родителите често са просто едни роботи, един студен пълнеж в живота на детето. Грижовността им всъщност е маска за безчувствеността им. Разкрасяваме опаковката, а вътре - змии и гущери. Отказваме да го приемем такова, каквото Е, моделираме и манипулираме същността му. В пубертета тези демони няма какво да ги спре... Писателят Кен Робинсън има едно много хубаво сравнение за това какво правим с възпитанието: „Представете си, че децата са постлали под краката ви своите мечти! Стъпвайте внимателно!!!“

 Какво означава семейство?

 Мечтите на децата най-често са да си имат семейство. Но какво означава това? Въобще не е задължително семейството да е мама, татко и аз. Мисля, че „семейство“ означава човек, който умее да чува детето, независимо дали има родствена връзка или не, оставяйки го СВОБОДНО. Като Ибрахим и Моисей от „Г-н Ибрахим и цветята на корана“ - един истински близък човек, с когото детето открива невидимите неща, които свързват хората. И ако има такъв човек, децата стават щедри, докато често ги учим да се „пазят“ и да бъдат скъперници, било то на чувства, или още по-лошо - на вещи или „позиции/имидж“.

 Едно от най-важните неща, които успях да отгледам, е даването на ПРАВОТО ДА БЪДЕШ РАЗЛИЧЕН и възпитаването на това към всички. Да не му навираш в носа твоите ценности, да се отнася с уважение към нещата, които не харесва или „мрази“, както казват пуберите. Да направиш копие на себе си не е много творческо... Да позволя различията без власт, потискане или неприязън беше велико приключение и за мен. Например по-голямата ми дъщеря харесва Барбита, които аз не понасям, а малката е въплъщение на думите „хаос“ и „свобода“. Но всичко това е приемливо, стига да не прекаляваме - учим се как да не пречим на другите и да сме си ние... учим са на БАЛАНС И ХАРМОНИЯ. Поредното ми предизвикателство е боравенето с шегата и финия хумор в решаването на тийнейджърските драми. Чувствам се като въжеиграч, но не на всяка цена. А най-любимото ми преживяване е да мина от тяхната страна на „барикадата“ и да заговорничим съзаклятнически за някоя БЕЛЯ. Например да разходим кучето в полунощ, в дъжда и да ядем сладолед за вечеря (за щастие, мама на много ме научи.)

Автор: Надя Гешкова

Източник: www.noviteroditeli.bg

Оценка 4.89 от 28 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Музика за 5 клас
Тренировки по Футбол за деца в Пловдив
Пилатес Пловдив
Спортни танци София
Уроци по Музика за 7 клас
Курсове по Маркетинг
Уроци по Народни танци София Младост
Английски език за българи
Индивидуално обучение по Математика
Зумба София
Частни уроци по Литература Русе
Курсове по Руски език Бургас
Уроци по Спортни танци
Великденска олимпиада по Математика за първи клас
Фризьорски курс Плевен
Испански език Курсове
Зумба танци в Сливен
Матури Английски
Вечерен курс по Испански език
Предлагам уроци по Тенис на корт
Подготовка по Математика за 7 клас
Курс по Испански Варна
Спортни танци Стара Загора
Уроци по Информатика Варна
Курсове Немски език Пловдив
Школа по Английски за деца
Матура за 7 клас по Математика 2014
Народни танци Пловдив Кършияка
Народни танци София Бели брези
Народни танци София Студентски град
Пилатес в Борово
Суинг танци Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ