+ Предложи публикация
18.04.2019

Четвърто издание на „Дни на професиите” в Пловдив

 Учете изкуства и ще имате повече от един път в живота! При нас учителите са млади и ни влизат в положение. Като завършите, няма да останете без работа.

 С такива аргументи ученици от 12 професионални гимназии и още 8 средни училища агитираха седмокласниците да изберат специалност в тяхното школо. Събра ги четвъртото издание на „Дни на професиите” в Центъра за подкрепа на личностното развитие ​- ОДК-Пловдив. Нагиздени в народни носии осмокласнички от СУ „Любен Каравелов” успокоиха потенциалните кандидати, че не е нужно да са съвсем вещи в музиката. Две седмици преди изпита за проверка на способностите школото организира безплатен курс, в който се учат по малко солфеж, ноти и песни, а също и как преминава тестът.

 Когато дошло време да избира, Габриела Комитова не се колебала. От първи клас знам, че това е моето нещо, сподели тя. „Учителите са мили и сърцати, помагат ни, изслушват ни идеите и ни вдъхновяват”, нахвали ги Ахлем. При нас няма караници, защото изкуството ни събира и ни прави приятели, обобщи Магдалена.

 В предстоящата приемна кампания СУ „Любен Каравелов” ще приема седмокласници в профил „Музика” с народни инструменти, класически инструменти, народно пеене, поп и джаз пеене. После може да се избере и друга професия, но музиката остава богатство за цял живот, каза зам.-директорката Лиляна Панайотова. В момента върви сериозен ремонт в училището, който ще осигури модерна образователна среда.

 След като обяви, че средствата от разпродажбата на чанти, несесери и аксесоари на щанда на ПГКИТ „Проф. д-р Иван Богоров” ще са за спасяването на опожарената парижка катедрала „Нотр Дам”, директорът Михаил Казанджиев предупреди за правилата в школото. Тази година то има разширен прием в 5 паралелки ​- по компютърно десениране, електронна търговия, фризьорство, моден дизайн, конструиране и технология на облеклото. Освен добра професионална подготовка обаче, гони и друга цел - дисциплина и редовно посещаване на часовете. „В това отношение няма компромис. Има липса на квалифицирана работна ръка, която може да се набави само с образование, а за него първо трябва ред”, обясни политиката си директорът.

 Десетокласничките Ая и Мартина опитаха да запалят връстниците си по специалностите в Националната гимназия по сценични и екранни изкуства, като подредиха на щанда си кукли, перуки и дори една бутафорна цигулка от стиропор, която е правена по задание и изглежда съвсем като истински старинен инструмент.

 Момичетата разказаха, че школото вече готви по 9 специалности, като някои се редуват в годините според интереса на кандидатите. Хит от миналата година е компютърната анимация. За нея училището е създало нов компютърен кабинет, тъй като изисква по-висок клас техника, а да преподават са поканени и двама професионални аниматори. Кандидатстването е с изпит по рисуване, а оценките от националните външни оценявания въобще не участват в балообразуването. Има обаче условие да са поне 4,50.

 Само 200 ученици сме в цялото училище и освен творческа, атмосферата е приятелска, споделиха още тийнейджърките. Най-хубавото е, че накрая целият випуск готви общ дипломен спектакъл, в който всеки подготвя частта по своята специалност ​- костюми, грим, перуки, декори. Учениците от специалност „Актьорско майсторство” изиграват персонажите. А вече има и специалност пантомима. Миналата година всички абитуриенти обединили усилия в „Кралят елен”. Сега сами са създали дори текста за постановката - „Офлайн. На театър съм”.

Творчески натури приема и СУ "Св. св. Кирил и Методий" - в паралелки по специалности "Български народни танци" и "Рекламна графика".

 Емисарите на ПГЕЕ, Механото, Професионалната гимназия по битова техника, гимназията по машиностроене и Автото влязоха в „отбора” на техничарите в „Дните на професиите”. Владимир Вътев от 11. б в момента учи елинсталации в Професионалната гимназия по битова техника и вярва, че с тази специалност реализацията му е гарантирана. Дава ми бъдеще, в което няма да остана без работа, казва момчето. Иначе школото предлага още една силнотокова и три компютърни специалности. „Учителите влизат в положение. Имаме млади преподаватели, които ни разбират. Ходим на екскурзии в Бачково, Велинград, Одрин”, разкри другата страна на школския живот Георги Узунов, единайсетокласник по оптични комуникационни системи. След дипломирането си той смята да поработи в голяма телекомуникационна компания. Като натрупа практически опит, ще надгради с висше образование, а после амбицията му е да прави кариера зад граница.

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Частни уроци по Немски Варна
Частна детска градина София Манастирски ливади
Курс по Немски език Русе
Частни уроци по Български език Пловдив
Изучаване на Английски език по интернет
Тренировки по Баскетбол в Пловдив
Бизнес кореспонденция на Английски
Народни танци за деца Бургас
Бокс тренировки вкъщи
Изучаване на Английски език за начинаещи
Английски за деца Онлайн
Обучение по Испански език
Курсове по Математика за 3 клас
Курсове Йога
Как да науча Английски език
Курс по Гръцки език
Урок по Математика за 1 клас
Азбуката на Английски за деца
Курс Испански Варна
Школи по Испански език
Хип Хоп танци София Младост
Английски за българи
Уроци по Брейк Break
Руски език за начинаещи online
Народни танци за деца Варна
Уроци по Математика Обеля
Балетни школи в Стара Загора
Графичен Курсове
Уеб Дизайн уроци
Курсове Маникюр цени
Йога
Как да науча Немски език
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ