+ Предложи публикация
06.09.2017

Часът удари

 "Часът удари 12 — уреченото време, — стана два — всичко спокойно, конакът продължава да царува, гласът на Тодорова се чува по улиците: „Ще обеся утре мнозина!” Общо отчаяние в главната квартира, която беше в дома на Христо Дюкмеджиев, в стаята на жандармерийския командир капитан Соколов. Часа на 3 тоя последният и поручик Стефов тръгнаха за Каршияка с писмо до нашите там приятели. Мястото, което ни вдъхваше още кураж, бе военният лагер. Славният Араби не преставаше да изпраща куриери и пита: „Какво се маете още?” Дордето капитан Соколов и поручик Стефов отиват до моста, на десетина места ги посрещали жандарми.

 В същото това време великият Чардафон и бай Иван Арабаджията, начело на 700 души въстаници пълзели към Пловдив no конарския път. А пък в същата тая минута поручик Никушов, начело на 20 души конница, минал по моста и се отправил по голямоконарския път. Той отивал с прокурора Савова и изследователя Шиваров в Голямо Конаре да освободят префекта, да арестуват и въдворят тишината, да подигат кредита на конака. Дал честно слово поручик Никушов на поручик Стефов, тайно, разбира се, че той е най-напред българин, а тогава вече поручик. Нашият поклон на поручик Никушов! Той изпълни словото си..."

 След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи. Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите "Съединение".

 През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

 На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски. След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

През 1885 г. настъпва решителният момент в борбата за обединение. Изграден е, начело със Захари Стоянов, Български таен централен революционен комитет, чиято цел е пълно освобождение и национално обединение на българския народ.

Пощенска картичка "Съединение на Северна и Южна България, 6 септември 1885 г." - един от най-широко тиражираните артефакти, свързани със Съединисткия акт от 1885 г. Върху тук експонирания екземпляр има надпис "Търново, 31.I.1911 г.".

Макар и подчертано идеализирано и стилизирано, това изображение оказва силно стандартизиращо въздействие върху образите на Съединението в пределите на българската публичност през ХХ век.

"Берлинският конгрес" - художник Антон фон Вернер /1843-1915/.

Конгресът се открива на 1 юни 1878 г. под председателството на германския канцлер Ото фон Бисмарк. На него участват представители от Русия, Англия, Франция, Германия, Италия и Турция. Конгресните заседания продължават цял месец, съпроводени от остри спорове. Конгресът приключва на 1 юли 1878 г. с официалното подписване на Берлинския договор, който разделя България на пет части, а Балканите превръща в най-размирната зона на Европа.

Картина на Пиетро Монтани "Посрещането на княз Александър I" в Пловдив - един от артефактите с висока представителност в музейните наративи за Съединението, заместваща донякъде почти пълното отсъствие на снимков материал от хода на пловдивските събития, разгърнали се в началото на септември 1885 г.
Стенен килим (гоблен) "Съединението на Княжество България и Източна Румелия", фигуриращ във фондовете на редица български музеи.
"Провъзгласяване на Съединението" - художник Атанас Жеков.
Посрещане на княз Александър І и свитата му в Пловдив на 9 септември 1885 г., гравюри.
Отвеждане на сваления генерал-губернатор на Източна Румелия Гаврил Кръстевич в село Голямо Конаре (днес град Съединение).
“Съединена България” – литография на българския художник Николай Павлович (1835-1894), син на видния възрожденски деец Христаки Павлович и брат на лекаря Димитър Павлович.
Оценка 4.81 от 42 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове Английски език София
Занимални София
Частни уроци по Английски език Шумен
Клуб по Спортни танци Пловдив
Частни Учители по Английски език София
Школи Народни танци за начинаещи
Балет за деца Велико Търново
Плуване за деца в София
Пилатес София Младост
Курс по Немски онлайн
Хип Хоп танци София Младост
Курсове Испански език
Курсове по Английски цени
Нови Фитнес тенденции Зумба
Учителка по Английски
Стандартни танци
Уроци по Математика за 8 клас
Учител по Химия София
Немски език за деца София
Курсове в Бургас
Уроци по Математика за 7 клас Пловдив
Немски език за начинаещи онлайн
Частни Учители по Френски
Частни уроци по Немски език София
Курсове по Немски София
Учител по Математика Варна
Немски език Бургас
Тренировки Фитнес
Детски Фризьорски салон
Немски за деца
Клуб Народни танци Витоша
Баскетбол спортни
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ