+ Предложи публикация
16.06.2018

Частното училище като една добра алтернатива

 Словосъчетанието „частно училище” предизвиква различни емоции в родителите. Но такива учебни заведения най-често се асоциират с някаква степен на елитарност, със свои собствени образователни програми, сред които преобладават английския език и високата цена на образованието. Преди това до голяма степен беше така, но сега ситуацията вече изглежда по различен начин.

Частното училище е точно такова учебно заведение, както и останалите училища, а изискванията за стандартите за обучение на учениците са идентични. Преподаваните предмет се утвърдени и съгласувани с образователното министерство, полученото образование се признава на държавно ниво и няма никакви пречки при кандидатстването в университетите.

 Що се отнася до размера на таксите, то да – тук официално се заплаща немалка такса, но нали и родителите, които са изпратили децата си в обикновените, общински училища, събират всяка година най-различни суми? Така че нека да се опитаме да очертаем в какво се състои принципиалната разлика между тези два вида учебни заведения.

Мъдри мисли за образванието, учителите и знанието, подредени по азбучен ред

Какво училище да изберем – държавно или частно?

 Далеч не всички родители вървят по утъпкания път, правейки своя изобр в полза на училището, което се намира в непосредствена близост от дома. Разбира се, изборът в полза на близкото училище си има своята логика, особено в началните класове – удобно е да вземате детето след работа, а то попада във вече позната среда, защото с много от своите съученици преди това е било в детската градина. Но все пак тук не става въпрос само за получаването след 11 години на диплома, но и за първите стъпки в света на зрелия живот. Именно родителите дават тласък на бъдещета кариера и на успехите в живота.

 Всички деца са различни, всяко има своите заложби и своя потенциал, които в пълна степен могат да бъдат разкрити именно в частите училища, където съотношението между учениците и педагозите съществено се отличава от това на обикновените училища и има възможност да се обръща по-голямо внимание на всяка личност. Финансовият аспект, разбира се, присъства, но далеч не всички частни училища са толкова скъпи, за да не могат те да бъдат достъпни за голяма част от живущите в градовете с по-висок стандарт на живот. Затова следва да се вземат решения, като се има в предвид изброените по-долу предимства на средното образование в частните училища:

• Гарантирано високо професионално ниво на педагозите.

• Индивидуален подход към всеки ученик.

• По-висок среден успех на изпитите и като следствие – по-голяма вероятност за успешно постъпване във ВУЗ по желаната специалност.

• Благоприятна атмосфера в самото училище.

 Броят на учениците в класовете обикновено се колебае в диапазона от 7-15 човека, което гарантира, че на всеки ученик ще му се отдели нужното внимание. Проблемите от психологическо естество се решават ненатрапчиво, като се изхожда от общата концепция за максимален комфорт за ученика. В частните училища отчетността, която иначе отнема много време на  учителите, е сведена само до най-необходимите аспекти. И това дава възможност за допълнителни занимания с децата, ако такава нужда възникне.

 Можем да напишем и няколко думи за „трудните деца”, макар че този термин е изначално неправилен. Ако в обикновеното училище от такива деца най-често вдигат ръце, пишейки им минималните оценки, достатъчни за преминаването в по-горния клас, то тук преподавателите се стараят да се справят с всеки възникал проблем или трудност. На практика педагозите успяват да се справят с трудностите и завършващите частните училища стават пълноценни членове на обществото.

Видове частни училища

 В България вече съществуват немалко училища, които не са общински или държавни, бройката им постепенно се увеличава, което е резултат от засиленото търсене на родителите. И тук същественото е именно в задълбоченото профилирано образование, чието ниво е по-високо дори от средните училища с отлична, но все пак стандарта програма.

Съвсем условно частните училища могат да бъдат класифицирани по групи на дисциплини и направления:

• Училища с академична насоченост

• Училища с индивидуален подход

• Училища с фокус върху социалната реализация

• Училища с комфортност на обучението

• Училища с фокус върху хармоничното развитие на личността.

 Академичната (или научна) насоченост дава на ученика наистина задълбочени, фундаментални знания за конкретна дисциплина. Това, разбира се, по никой начин не отменя придобиването на базови познания, които изграждат общото образование на ученика, но той вече точно знае в кой университет ще продължи своето образование и без особени проблеми бива приет в него.

Китaйcĸитe poдитeли влагат почти 43 хил. дoлapa гoдишнo в oбpaзoвaниeто на децата си

 Индивидуалният подход също играе важна роля в този „сегмент” на училищното образование; тук програмата се изготвя конкретно за всеки учащ се. Да се откриват и развиват силните страни на детето, да се отчитат предпочитанията и чертите на характера му – подобен метод позволява постигането на успехи от всеки, дори и от не много способен ученик. Но все пак важно е да се знае, че широкообхватна работа върху личните качества на ученика се разгръща в класовете след основото образование.

 Успешен – това е термин, който не е нужен да бъде разшифрован. Успешен е този човек, който постига поставените си цели винаги и навсякъде; той се превръща в лидер, неговата добра кариера в избраната област е предопределена. Какъв ще стане: бизнесмен, юрист, инженер, или ще намери своето място в държавната служба, това той ще решава в последните години на образованието си в средното училище. Но основните черти на характера, умението да се ръководи колектив и бързо да се ориентира в непрекъснато променящата се действителност, той вече ще притежава.

 Комфортното, изградено с акцента върху максималното удобство, образование също се радва на голям интерес. В едно такова училище акцент се поставя върху създаването на възможно най-благоприятни условия във всеки един аспект, започвайки от битовеите условия и стигайки до храненето. Изключителната коректност на учителите по никой начин не възпрепятства получаването на чудесно образование, съгласно изисквания на образователното министерство.

 Така нареченото „училище на хармоничното възпитание” предполага балансирано общо образование, с акцент върху културата и изкуството. Оттук се появяват бъдещите художници, музиканти, изкуствоведи, които успяват да разкрият своята личност на творческо ниво, или пък да се реализират в административна работа в съответната сфера. Въвреки посочените различия качественото образование и строгото придържане към основните стандарти се прилагат във всеки един тип на частните училища.

Как да изберем частното училище?

 Преди всичко трябва да бъдете наясно с уменията и интересите на вашето дете. Подготовката за продължаване на обучението започва още в детската градина. Не е трудно да се намери време, за да се поговори с педагозите – те работят заедно с възпитателите и имат необходимото образование, а мнозина от тях и преподавателски опит. Важно е разговорът да се преведе в търсене на обективната оценка, за да се получи пълна и адекватна картина за способностите и заложбите на бъдещия ученик.

 След това  трябва да се потърси информация в интернет. Всички частни училища имат интерес да се рекламират и затова се опитват да представям максимално подробна информация за себе си. Частните училища са отворени за срещи и разговори по всяко едно време и винаги може да се договори едно запознаване с училището. Откритостта на комуникацията дава гаранция за реалистични изводи. Въпреки устойчивото мнение за тези училища, парите под формата на такса за обучение не са най-важното. Не би било излишно да се прочетат отзиви на други родители, макар че те винаги носят субективен елемент и са отражение на личното отношение на автора им. Затова трябва да се прегледат възможно най-голям брой сайтове, да се направи сравнение и да се обобщи някакво осреднено мнение, което в най-голяма степен ще се доближава до реалността.

 Препоръките от познати също са добър вариант. Ако си го поставите като цел, няма да бъде трудно да откриете родители, които биха споделили своето мнение за съответното училище. Ще научите всичко от първа ръка, защото не всички подробности могат да бъдат открити в публичното пространство. Всички училища, както общинските, така и частните, имат свой  рейтинг. Това е също един допълнителен критерий, който може да оформи окончателно общото впечатление. Ако ще правим избор, то нека той да бъде най-добрият, нали?

Превод и адаптация от руски език за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Оценка 4.85 от 34 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ