+ Предложи публикация
08.02.2020

Букварът на нашето детство

 Късен следобед е. Всички са у дома. Или почти всички... Дядото чете вестник на дивана в дневната. Бабата плете до него. Майката поставя ваза с цветя върху масата. А дъщерята вече е написала домашните си и сервира чай. По-малкото братче е на пода и бута камионче. Всички са потънали в приятни занимания. Дори котето сладко дреме върху рогозката.

 Вече век и половина дядото продължава да вади ряпа в българските буквари, а цялото домочадие самоотвержено му помага. Този „заинатил“ се патриархален сюжет съвършено, макар и с обратен знак, илюстрира фундаментална черта от народопсихологията ни – склонността към разединение. В същата бразда, където е заровена ряпата, първокласниците наизустяват пословицата „Сговорна дружина планина повдига“ и изкопават корените на националния девиз „Съединението прави силата“ и снопа пръчки още от Кубратова България. Но никога не научават, че същия национален девиз имат Грузия, Белгия и Хаити.

 На 9 ноември 1989 г. пада Берлинската стена. Ден по-късно, на Ноемврийския пленум на ЦК на БКП, генералният секретар Тодор Живков, управлявал страната 33 години, се оттегля от властта. Членовете на ЦК приемат оставката на Живков и утвърждават кандидатурата на Петър Младенов за същия пост.

Отлитат умните машини...

 Този буквар, макар и от времето на „свободното слово“, дава чудесни примери за „езоповски език“. Великолепните утопични стихове „Към Космоса в простори сини/отлитат умните машини“, илюстрирани с румени дечица в скафандри, които пътуват към далечни планети, са пророческа визия за неспирния поток към имигрантските лагери в Австрия и Италия, който ще се запечата в езика и в колективната памет с израза „изтичане на мозъци“. Умните машини заминават; и в демократичната родина, и в следващите буквари остават ръчните шевни машини, ръждясващите комбайни, т.нар. компютри „Правец“, електрокарите и други реликви от плановата икономика. В този първи буквар на Прехода буквите се появяват една по една върху тромав робот с антенка, а куклите носят имената Ганка и Гинка.

Оценка 4.9 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ