+ Предложи публикация
26.07.2016

Братя по разум

  Вече няколко десетки години учените се опитват да разберат как точно е устроен мозъкът на делфина. Способни да се обучават, притежаващи собствени социални навици и ясно разбиращи поведението на хората, тези бозайници са дошли сякаш от друга планета – така силно се отличават те от представителите на целия останал животински свят. За последните петдесет милиона години мозъкът на делфините се е развил до невиждани размери. Едно от последните публикувани изследвания, автор на които е морският биолог Лори Марино, издига тезата, че делфините и китовете са извървели своеобразен обратен път на еволюцията, връщайки се от сушата в океанските дълбини. Ето няколко факта, които напълно потвърждават тези смели изводи.

Сън

 Сънната депривация води до смърт всяко живо същество – както една огнестрелна рана. Само дванадесет дни без почивка са достатъчни за сложно устроения мозък, за да спрат основните му функции. Но делфините са се научили да лъжат системата: тези удивителни бозайници могат съзнателно да „изключват” половината от мозъка си, за да може тя да си почине.

Език

 Делфините си остават единствените в света създания (освен хората, разбира се), които притежават собствен език. Те общуват помежду си с помощта на сложни съчетания от щракания и звуци. Като при това езикът на делфините е достатъчно сложен, за да може точно да се координира поведението на цялото стадо. Изследователите определят лингвистичния запас на обикновения делфин на 8 хиляди „думи” – при средностатистическия човек той се състои от едва 14 хиляди думи, като при това в ежедневието си се ползват едва около 1-2 хиляди думи.

Логическо мислене

 Учените са изяснили, че делфините притежават наченки на логическо мислене. Това е висша форма на развитието на разума, който надали някой е очаквал да срещне при морските бозайници. Делфините се оказаха  способно да решават различни сложни загадки, да намират отговори на комплексни въпроси и даже да нагаждат своето поведение в зависимост от нови обстоятелства, зададени от човека.

Размери

 Мозъкът на възрастен делфин тежи повече от мозъка на човека – 1700 грама срещу 1400 грама съответно. Освен това при делфините в кората на главния мозък се съдържат два пъти повече гънки, отколкото при хората.

Самосъзнание

 Последните получени от учените данни действително могат да ни подскажат за наличието на устойчива социална структура при делфините. Те притежават не само самосъзнание (с това могат да се похвалят и някои други животни), но и социално съзнание, което те изпитват заедно с емоционално съчувствие.

Ехолокация

 Общото число на нервните клетки при делфините е по-голямо отколкото при човека. Това частично се обяснява със способността на бозайниците за ехолокация: те буквално виждат с ушите си. Разположена на главата акустична леща фокусира ултразвука, с който делфинът „опипва” подводните обекти, определяйки техните форми.

Магнитно чувство

 Още една удивително свойство на мозъка на делфина се оказва способността му да усеща магнитните полюси. В  мозъците на делфините и китовете са открити специални магнитни кристали, които помагат на тези бозайници да се ориентират в просторите на световния океан. Тези техни особености може би обясняват и причините, поради които китовете понякога се оказват на сушата: ръководейки се от показанията на своя GPS, те просто не забелязват брега.

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.sci-hit.com

Оценка 4.89 от 27 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ