+ Предложи публикация
18.11.2015

Боженци

  Боженци се намира на 16 км източно от град Габрово. Сгушено в малка котловина в северните склонове на Стара планина, то е скътало вековната традиция на едно самобитно нaродно творчество и на богата жилищна архитектура. Живописно застроено сред гъста растителност, селото е запазило архитектурата и романтиката на миналите столетия. Надморската височина на Боженци е около 400м. Почвата и климатът на този район определят дървесното разнообразие - бук, дъб, цер, явор, габър, бряст.

 Местоположението на Боженци в дебрите на Стара планина, отдалечеността му от централни пътища, изобилната вода и богата растителност са допринесли то да бъде удобно място за заселване. Засега няма археологически, исторически или писмени данни за това кога е основано селището. Съществува само устно предание. Една неразкопана могила в местността "Манастира", на 500-600м южно от сегашното село, в която са намерени римски монети и остатъци от тухли подсказва, че близката околност е била обитавана още в римско време. Смята се също, че пътят, който е свързвал селището с равнината, и който се намира на 300 м в югоизточна посока, е също римски път. Според легенда за заселването и произхода на името на селото, то е основано, когато столицата на втората българска държава е под османско владичество през 1393 г. За да спаси вярата и честта си от поробителите, голяма част от нейното население потърсва убежище в Стара планина. Една от тези, напуснали града е била болярката Божана – вдовица с девет сина избягала след превземането на Велико Търново от турците през 1393 г. Тя се преселила със семейството си и стадo овце в местността "Вършината", която се намира на изток от сегашното село. Пускала Божана стадото си на паша в близката околност, а то се връщало вечер нахранено и напоено. Рeшила тя да го проследи, за да види къде има толкова добра земя. Дирите я отвели до карстов извор с изобилна чиста вода. И тук в тази плодородна местност, заселена с гъсти гори до „Извора”, тя построила първата къща, която дава начало на селото.

 Икономическият разцвет на Боженци през XIX в. и растежът на материалното благосъстояние стимулират повишаването на обществените и културни изискавания на населението. В края на XVIII и началото на XIX в. в Габрово се изпитва силното влияние на елинизма. Но жителите на селището съхраняват своя бит и жива българска народна реч, допълнена с руски езикови елементи, резултат от тесните търговски връзки с Русия. През 1839-1840 г. в Боженци е построена християнска църква. Тя е свързана с едно интересно предание за дядо Иван Топалата - кмет, учител и свещеник на селото. Но най-известен той е бил като народен лечител. Веднъж той бил извикан от пашата на гр. Видин, който го помолил да излекува крака на една от кадъните му, но без да я докосва. Лечителят се съгласил. Взел един кон и го хранил три дни с ечемик, без да му дава да пие вода. На четвъртия ден той казал дакачат жената на коня и да й завържат здраво краката под корема му. От водата коремът на животното бързо започнал да се подува и да обтяга краката на кадъната, докато изкълчения крак се наместил. Тя сама скочила от коня, когато я развързали. За услугата дядо Иван получил от пашата доживотна пенсия, бил осовбоден от всякакви данъци и получил разрешение за построяването на християнска църква в Боженци. Ферманът, с който се разрешава този строеж е издаден през месец ноември 1838 г. и е подписан от турския султан Махмуд II. Оригиналният документ се пази в Търновската митрополия. Църкватата е строена от майстор Лазар Стоянов от с. Трапесковци с 26 работници. През 1800 г. в Боженци килия е държал даскал Драган Йоан. През 1839-1840 г. при строежа на новата църква е построено и килийно училище в нейния двор.

 През 1870-1872 г. уста Генчо Кънев построил Априловската гиманзия в Габрово, катедралата и мъжката гимназия във Варна, издига в Боженци ново, модерно светско училище - едно от първите в Габровския край. Училището е разполагало със собствени средства и добре подготвени учители. През 1926 г. е построено още едно училище, за да могат да бъдат приети и обучавани всички деца от Боженци и околните села и махали. Село Боженци има своя принос в национално-освободителните борби на българскя и народ срещу османската власт. В четата на Христо Ботев участва Христо Иванов Стоянов, загинал в сраженията в Тетевенския балкан по време на Априлското въстание през 1876 г. На 10 май 1876 г. воеводата Христо Патрев от село Шипка издига на стария мост в центъра на селото знаме с надпис „Свобода или смърт” и повежда чета от десетина души към Балкана. Освобождението на България от османско робство през 1878 г. дава отражение върху живота на с. Боженци. При първото преброяване извършено през 1880 г., в селището е регистрирано население от 483 души. В края на миналия век започва процеса на индустриализиране на Габрово и оформянето на града и района като индустриален център. Поради това търговията в Боженци започва да запада. Масовото навлизане на по-евтините фабрични стоки дават отражение и върху занаятчийството. Това са предпоставките довели до изселването на много боженски фамилии в по-големите градове, където има по-добри алтерантиви за бъдещето. Този процес е най-ясно изразен около 1930 г., когато е регистрирано най-голямото обезлюдяване на селището. Така постепенно с годините, живота в селото запада.

 Архитектурата на Боженци е една от най-запазените у нас, съхранила ценни паметници на традиционното строително изкуство от края на XVIII в. до началото XX в. Селото е построено по склоновете на подковообразна седловина, отворена на северозапад. Склоновете се спускат към най-ниската част на селището, където на пътя водещ към Габрово е оформен неговия централен площад. Селото има 10 махали, някои от които носят имената на големи боженски родове. Като най-стара се сочи махала „Зареда”. Уличната мрежа, която е осъществявала връзката между отделните части на селото е неправилна. От центъра започват няколко по-широки улици, радиално излизащи от площада. Отделните махали и парцели са свързани с тесни улички. Всички улици в Боженци са застлани с гладък калдъръм от цепен камък като някои от по-широките имат от двете страни тесен тротоар, също с каменна настилка. Основен елемент в градоустройственото оформяне е дворният коплекс с жилищна сграда и стопански постройки. Образът на двора с определя от планинската среда и стръмния терен, а също и от основния поминък на населението.

 Централно място в двора заема жилищната постройка. Най-разпространено е изграждането на къщата на уличната линия, особено когато има и дюкян, а по-рядко - във вътрешността на двора. Уличната фасада е само с прозоречни отвори. На нея са разположени врата и витрина на дюкяна, когато има такъв. Ниските каменни огради (дувари) са високи около 70 -80 см и са покрити с тънки каменни плочи (дуварът на къща-музей Д. Попов). Към края на XIX в. и началото на XX в. започват да се правят и огради от вертикално поставени дъски (таборки). По същото време има и комбинирани сгради - отдолу каменна зидария, нагоре - таборки. Влизането в двора се е осъществявало през една или две врати (порти). Стопанските постройки в боженският двор са малко на брой. В покритото пространство пред къщата се е разполагал плевника - винаги повдигнат над земята върху невисоки каменни основи. Най-често до него се е правела кошара за овце - с квадратни или правоъгълни очертания, една врата и малки прозоречни отвори. В някои от дворовете има изградена и пещ за печене на хляб, иззидана от напечени тухли. Тя е покрита с двустранен покрив от каменни плочи (тикли). Тези пещи се появяват в Боженци в края на XIX и началото на XX в. Харман е имало само в някои от по-просторните дворове. Характерна особеност на боженската къща са големите силно издадените пред стените на жилищата стрехи и еркеритака също и чивиите за втория тип къщи. При построяването на боженските жилища са спазвани правила, за да бъде то берекетлия. Нова къща започва дас е строи през пролетта като се завърши през есента. Довършването много рядко е траяло повече от година.

Боженци днес

 Днес селото има 100 къщи, по-голямата част от от които са на възраст 100 и 200 години. Улици, калдъръми, дувари обрасли със здравец, герани - всичко изглежда така, както е било през втората половина на XIX в. Боженци предлага възможности за почивка в запазена атмосфера на отминалите времена. Базите за отдих са реставрирани къщи от XVIII в. и XIX в., запазили уюта и очарованието си, но адаптирани към изискванията на съвременния човек.

Къща-музей „Баба Райна”от края на XVIII в. - последен собственик е била Райна Дрянкова, дъщеря на Калчо Дренков (търговец и първият окръжен управител на Габрово след Освобождението, участник в Учредителното събрание във Велико Търново) и сестра на д-р Иван Дрянков (първият съпруг на Лора Каравелова).

Къща-музей „Дончо Попа” - строена през 1824 г., запазена в оригиналния си вид. Била е собственост на богатия търговец на вълна Дончо Попов,който в началото на XX в. строи текстил на фабрика в Габрово. Къщата е на три етажа, с голям търговски дюкян.

Менгема - работилница за пречистване на восък - сградата е строена в началото на XIX в. Самият механизъм за работа е оригинален, единствен в района.

Ножарска работилница - помещението е от началото на XIX в. Предлагат се около 100 модела ножове,голяма част от които по образец на оригинални габровски ножове - сойки.

Изложбена зала - разположена е в сграда на училище, строена през 1872 г. Тук целогодишно се организират изложби и изложби–базари на картини.

Църква „Св. Пророк Илия” - тя е построена през 1839-1840 г. Издигната е в най-високата част на селото. Таваните са сводести, наподобявайки конструктивните форми на барока и готиката. Камбанарията е висока 17 м. Резбата е неповторима и оригинална. Иконите са дело на иконописци от Тревненската иконописна школа като най-старите от тях са около 1842 г.

Източник: www.bhouses.com

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Клубове за Народни танци Пловдив
Частно училище в София
Детски ясли в София
Индивидуални уроци по Английски София
Частни уроци Английски език
Компютърно Счетоводство
Обучение по Немски
Частни уроци по Китайски език София
Курсове Компютърна грамотност Пловдив
Курсове по Счетоводство Варна
Уроци по Математика Варна
Курсове по Математика за деца
Немски език за деца в София
История 10 клас
Уроци по Пиано София
Бокс тренировки дома видео
Спортни танци София
Испански език онлайн уроци
География на туризма
Частни детски ясли Лозенец София
Уроци по Физика за 7 клас
Уроци по Френски език
Въпроси по География
Школи за Народни танци в Пловдив
Уроци по Пиано Велико Търново
Примерни тестове по География за кандидат студенти
Тренировки по Бокс София
Упражнения по Немски за начинаещи
Частна детска градина София Хаджи Димитър
Уроци по Модерен Балет София
Урок по Английски
Езикови курсове Велико Търново
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ