+ Предложи публикация
29.08.2021

Белият щъркел - желан съсед на човека

 Белият щъркел е една от най-познатите и обичани от хората птици в света. Гнезди основно в Европа, в по-малка степен в Северна Африка, Близкия Изток и Централна Азия. Хората го обичат заради бялото му оперение, заради това, че всяка есен заминава за светите и за християни, и за мюсюлмани места, заради това, че идва с настъпването на пролетта, а най-вече – защото се храни с животни, които хората недолюбват – жаби, змии, скакалци, гризачи. 

 България е една от страните, над които преминава най-интензивният миграционен поток на белия щъркел към Африка и обратно. През страната и особено над района на Бургас, минават близо 80% от всички бели щъркели на планетата – около 260 000 всяка есен! През август огромни ята щъркели могат да се видят по цялото Черноморско крайбрежие. Белият щъркел е от видовете, които се реят, използвайки топли въздушни течения по време на дългия полет.

 Белият щъркел е едра птица с дължина на тялото 95–110 см. и с голям размах на крилата – 180–218 см. И въпреки големите размери е сравнително лек – с тегло от 2 до 4,5 кг. Всеки може да опише белия щъркел – птица с дълги крака, дълга шия и дълъг, прав, заострен клюн. Оперението е бяло, като само маховите пера са черни. Гръдните пера са дълги и накъдрени, като така образуват своеобразна грива, която се използва от някои индивиди при ухажването. Мъжките птици са по-едри от женските. При възрастните клюнът и краката са яркочервени, докато при младите те са кафеникаво-червени. В полет шията и краката са изпънати, което е основен белег за отличаването му в полет от подобните му чапли. Ятата на щъркела при миграция са хаотични.

 Храни се с насекоми (предимно бръмбари, скакалци, щурци), земни червеи, змии и други влечуги, земноводни (особено жаби), малки бозайници като мишки, полевки и други гризачи. По-рядко в храната му попадат птичи яйца, млади птици, риба, мекотели, ракообразни и скорпиони. Унищожавайки гризачи, скакалци и други насекоми, белият щъркел си е спечелил обичта на селските стопани, тъй като спомага за по-добрата реколта. Птиците ловуват главно през деня, като обикновено поглъщат плячката си цяла.

Белият щъркел гнезди в селища в почти цялата страна с изключение на сухите райони, гъстите горски масиви и силно пресечени терени с надморска височина над 1270 м. Храната си търси около реки, езера, ниви и ливади.

 Най-многочислен и с най-висока плътност (29–61 двойки на 100 кв.км.) е в Софийското и Самоковското поле, по долините на река Марица и прилежащите хълмисти райони с много изкуствени водоеми, по долното течение на реките Искър, Струма и Тунджа, на места край река Дунав и около Бургаските езера. Най-много заети гнезда (4841, 83%) са разположени между 0 и 400 м.н.в.
Добруджа е сред местата, където видът почти отсъства, въпреки подходящата надморска височина, вероятно поради липсата на водоеми и подходяща хранителна база.

 VII Международното преброяване на белия щъркел (2014–2015г.) показа увеличаване на популацията на вида в България, спрямо преброяването проведено десет години по-рано. Броят на гнездящите двойки е нараснал с 1007 (21%). Данните показват и значими регионални различия. С някои изключения, като област Плевен, където белият щъркел намалява, или повечето области от Северна България, където броят му е стабилен, сериозно увеличение на гнездящите двойки има в Южна България, особено в областите Пловдив, Хасково, София–област, Кърджали и Благоевград. Числеността на белия щъркел в страната, според последното му преброяване е 5825 двойки.

 Като повечето едри птици, белият щъркел образува двойки за цял живот. За разлика от лебедите и орлите, обаче, които целогодишно са неразделни, белият щъркел е с по-свободни разбирания. След като отгледат малките, мъжкият и женската се разделят и дори единият може да зимува в Кения, а другият – в Судан. Там те не се размножават и нямат причина да са заедно. Напролет ги събира отново гнездото. Първи се връща мъжкият, а след няколко дни – и женската.

 Гнездото му е голямо и ежегодно се ремонтира – не само напролет, но и през целия размножителен сезон. Изгражда се от клони, като дългите и здрави служат за основа, а по-малките се вплитат между тях. В гнездото птиците поставят суха трева, по-рядко парцали или хартия. Няколко вида птици използват щъркеловото гнездо като място за изграждане на своите по-малки гнезда. Такива са домашното, испанското и полското врабче, понякога – и гугутката. Женската снася най-често 2–4 яйца. Двойката има едно поколение годишно през периода април–юни. Мътенето започва веднага след излюпването на първото яйце, поради което малките не израстват едновременно.

 Опазването и възстановяването на влажните зони у нас е от изключително значение за опазването на белия щъркел и увеличаването на числеността на популацията му. Наличието на достатъчно и в добро състояние места за хранене на вида е гаранция за присъствието му и доброто състояние на популацията. Запазването на реките, езерата, блатата и особено на влажните ливади и мочурливи места осигурява хранителна база и е гаранция за оцеляването на белия щъркел.

Източник: www.bspb.org

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Да научим Английски у дома
Английски език в Пловдив
История на България
Йога Пазарджик
Уроци по Английски в Надежда
Школа по Математика Габрово
Народни танци в Люлин
Частни уроци по Физика София
Танго танцуваме
Йога курсове уроци
Компютърна грамотност онлайн
Немски език в Германия
Пилатес за начинаещи
Народни танци София център
История на БГ
Обзавеждане на детски градини
Танцови школи Варна
Италиански език Пловдив
Аржентинско Танго
Испански език Курсове
Френски език София
Частни уроци по Руски език Стара Загора
Частни уроци по Английски език в Пловдив
Уроци по Математика за 5 клас
Школа Балет Варна
Индивидуални уроци по Математика София
Частна детска градина София Оборище
Народни танци за деца Бургас
Плуване ту София
Интензивни уроци по Английски
Online курсове по Холандски
Уроци по Български език за 6 клас
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ