+ Предложи публикация
08.06.2019

9 заблуди за света около нас, които ни се струваха очевидни истини

 Познанията на хората за обкръжаващия ни свят постоянно се променят. Така например съвсем доскоро се считаше, че има четири океана, но сега някои учени приемат, че океаните са пет. В суетата на забързаното ни ежедневие ние нямаме време да следим как се развива науката, а в същото време информацията, събрана в хода на човешката цивилизация, стремително остарява.

Планетите не се въртят около Слънцето

 В училище ни учат, че Земята се върти около Слънцето, но това не е съвсем вярно. Всички небесни тела се въртят около общ център на масите, който се нарича барицентър. Този центът обикновено се намира най-близо до обекта с най-голямата маса. В случая със Земята и Слънцето той би се намирал много близо до центъра на нашата звезда. Но ако вземем например Юпитер и Слънцето, то техният барицентър би се намирал извън границите на Слънцето, защото масата на Юпитер е 318  пъти по-голяма от масата на Земята.

Спартанците не хвърляли децата си от ръба на скалите

 В учебниците по история на Древния свят пишеше, че спартанците били толкова суров народ, че хвърляли хилавите и некрасиви новородени в дълбока пропаст. Авторите на тези учебници се позоваваха на Плутарх. Неотдавна археолозите опровергаха този мит. Те извършиха разкопки в долината Апофети, но откритите там човешки останки принадлежали на хора на възраст от 18 до 35 години. Изследователите стигнали до извода, че телата на убитите били на престъпници и пленници.

Кучетата не се потят през езика си

Когато започнат да прегряват кучетата провесват езика си и затова много хора решили, че по този начин кучетата се потят. Всъщност потните жлези и на кучетата се намират върху възглавничките на лапите им. Но изплезеният език действително помага на животните да се охлаждат за сметка на изпаряваща се слюнка.

Хималаите не са най-високата планина

 Да се нарече Хималаи най-високата планина на нашата планета не е съвсем коректно. А ако измерваме „височината” на планината от подножието, то лидер би бил вулканът Мауна Кеа на Хавайските острови. Неговата височина, измервана от основата му, скрита на дъното на Тихия океан, достига повече от 10 км. А над морското равнище той се издига една на 4,5 км.

Античните статуи не са бели

 Свикнали сме да виждаме и да възприемаме античните статуи белоснежни на цвят, но те не винаги са били такива. Веднъж археолозите Улрика Кох-Бринкам и Винченц Бринкман открили сред гънките на туниките на древните богове следи от боя и предположили, че първоначално скулпторите били цветни. С помощта на рентгенов апарат, инфрачервено и ултравиолетово осветяване, учените потвърдили своето предположение. След което възстановили статуите в техния първоначален вид. Получило се нещо необичайно за нашите очи и честно казано „обезцветените” антични герои станали някак си по-благородни.

Вероятността мълнията да падне два пъти на едно и също място не е никак малка

 Кой знае защо се счита, че мълнията не пада два пъти на едно и също място. Но учените Уилям Валин и Филип Крайдер от Института за атмосферна физика към Университета на Аризона опровергали този мит. Те внимателно проучили видеозаписите с бурите в град Тусон през лятото на 1997 г. и достигнали до извод, че от 386 мълнии 136 са паднали на едно и също място два и повече пъти.

Дисни не е рисувал Мики Маус

 Знаменитият Мики Маус, който донесъл световна слава на Уолт Дисни, е нарисуван от друг художник – Уб Айуъркс. Хитовият рисуван герой си има предшественик – зайчето Освалд. Дисни и Айуъркс създават зайчето заедно, но заради хитроумно съставения от страна на поръчителя договор, авторите били лишени от авторски права. Първоначално Мики много приличал на Освалд и говорил с гласа на самия Дисни.

Хамелеонът не променя цвета си, за да се скрие

 Дълго време се считаше, че хамелеонът изменя цвета си с цел маскировка. Но сега учените са сигурни: оцветяването зависи от настроението на животното. Когато хамелеонът е раздразнен, той става по-тъмен, а светлите цветове могат да служат като способ за привличане на партньор.

Течението не е причина да се разболеем

 Отвореният прозорец никога не първопричина да боледуваме. Но защо течението има такава репутация на коварен причинител на болести? Причината се крие в това, че заради преохлаждане се стига до леко спадане на имунитета в отделни части на тялото, а това от своя страна води до спазми на кръвоносните съдове. Но само по себе си преохлаждането не е достатъчно, за да се разболеем – необходимо е още и наличието на патогени (най-често вируси, по-рядко бактерии). А патогените най-често се размножават в непроветрени, затворени помещения, в които въздухът е застоял. Именно затова слабото течение не само не води до сериозна вреда за здравето ни, а дори е полезно за него.

Превод за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Оценка 4.84 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ