+ Предложи публикация
16.01.2021

7 интересни факта за фигурното пързаляне

 Смята се, че фигурното пързаляне вече е станало почти толкова популярно колкото футбола и хокея. И наред с интереса към този спорт, има много въпроси за него, а някои от отговорите са доста неочаквани. Решихме да ти разкажем повече за този красив спорт. Ето и някои от неговите тайни:

1. Защо се нарича фигурно пързаляне?

Преди 1990 г. освен късите програми и свободното пързаляне, кънкьорите е трябвало да правят задължителни фигури на леда. Те са наречени „училищни фигури“. Журито трябва да оцени участниците в зависимост от това колко добре правят специални фигури на леда (като кръгове, извивки, смяна на крака, завои). Резултатът, който получи кънкьорът, е огромна част от крайната оценка, но с течение на времето значението на тази част от програмата намалява, докато накрая е отменена. Ето защо фигурното пързаляне се нарича така.

2. Кои елементи са забранени?

Всички елементи на фигурното пързаляне са регулирани и кънкьорите обикновено не извършват наистина опасни движения, но има изключения. През 1998 г. по време на Олимпийските игри в Нагано французойката Сурия Бонали направи задно салто, забранено от правилата. То изглежда доста страшно, а тя направи този елемент повече като протест, защото в началото пада и осъзнава, че няма шанс да спечели, така че просто иска да направи по-зрелищно представянето си. Освен салта, във фигурното пързаляне не може да правиш и тези движения:
• Скачане върху партньора.
• Серия от 4 или повече скока.
• Завъртане, когато партньорът върти партньора си във въздуха около себе си, държейки крака или ръката му.
• Лежане на леда или докосването му с 2 колена едновременно по всяко време на представянето.
• Допълнителни елементи

3. Защо кънкьорите носят чорапогащници над кънките си?

Това всъщност не са чорапогащници, а по-скоро клинчета от еластичен спандекс. Обикновено ги носят само жените, защото: • Основната причина е да предпазят кънките от всякакви повреди. Опитват се да използват само един чифт кънки през целия сезон (защото носенето на нови не е приятно) и така пазят най-важния инструмент в добро състояние и скриват недостатъците на старите си кънки. Друга много важна причина е да се предотврати развързването на връзките. Ако върху кънките има плат, шансовете това да се случи са изключително ниски. Напоследък обаче кънкьорите поставят лента върху връзките, но е трудно да се забележи. Освен това някои кънкьори го правят, за да направят краката си по-дълги, отколкото в действителност са. Те мислят, че кънките правят краката да изглеждат по-къси и този малък трик им помага.

4. Как не се замайват от всички скокове и завъртания?

Те всъщност се чувстват замаяни, но не толкова, колкото обикновен човек. Вестибуларната система на професионалния кънкьор свиква с необичайните позиции на тялото по време на многогодишната практика. Така могат да правят множество завъртания, скокове и други елементи в рамките на едно представяне. Алексей Мишин, руски треньор по фигурно пързаляне, е разработил специална машина за трениране на вестибуларната система - въртящ се кръг, който помага да се поддържа баланс и подготвя кънкьорите да скачат по леда.

5. Кои са най-трудните скокове?

Когато правят скокове, кънкьорите трябва да се справят с мощни гравитационни сили, които могат да бъдат сравнени с летенето в космоса.  Мъжете, които се състезават сами, вече могат да правят четворни скокове, които дават най-високи резултати. Натан Чен е първият човек, който прави 6 четворни скока в една програма. Мъжете могат да правят всякакви четворни скокове, с изключение на аксел. Сред жените четворните скокове все още не са разрешени - първата дама, която е направила такъв, е Мики Андо от Япония, но истинските шампионки в четворните скокове са младите момичета от Русия Александра Трусова и Анна Щербакова. Тройният аксел трябва да бъде обособен отделно. Това е единственият скок, който се прави с излитане напред. Акселът има допълнително 0.5 въртене във въздуха именно заради това. Това е причината, поради която никой кънкьор всъщност не е направил четворен аксел. Повечето мъже могат да правят троен аксел, а едва няколко жени са го правили в историята на фигурното пързаляне.

6. Има състезания за мъже, жени и двойки. Има ли други видове?

Да, има. Има 5 дисциплини по фигурно пързаляне: мъже, жени, двойки, танци на лед и синхронизирано пързаляне. Последното не е включено в списъка на официалните състезания, но за него има отделно първенство. От 2014 г. насам е включено отборно пързаляне. Съществува и друг вид състезание с две двойки на леда. Популярно е в Канада и САЩ, но няма международни състезания.

7. Кой има най-голям брой титли в историята?

• Соня Хени от Норвегия е абсолютен лидер сред дамите - тя е била олимпийска шампионка три пъти поред през 1928, 1932 и 1936 година.

• Сред мъжете Гилиз Графщром има най-голям брой златни медали: 3 златни и 1 сребърен. Евгений Плюшченко също заслужава да се спомене, тъй като има 4 олимпийски медала - сам и отборни златни медали, както и 2 сребърни медала.

• Теса Върчю и Скот Мойр са шампиони в танци на лед - трикратни олимпийски шампиони (през 2010 и 2018 сами и отново през 2018 заедно).

• Ирина Роднина заедно с Алексей Уланов и Александър Зайцев е трикратна олимпийска шампионка по двойки.

• Кънкьорите от Русия са станали победители във всички възможни дисциплини, които някога са съществували в спорта.

Източник: www.dama.bg

Оценка 4.86 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове по Счетоводство Варна
Частна детска градина София Гоце Делчев
Класически Балет за деца
Курсове по Немски
Уроци по Математика Дианабад
Руски език падежи
Курсове Народни танци
Салса workshop
Курсове по Испански в София
Тренировки по Тенис на корт в Бургас
Частна детска ясла София Възраждане
Английски b1
Урок по Математика за първи клас
Тест по География и Икономика за 5 клас
Графичен Курсове
Online уроци по Рисуване
Обучение ит специалист
Плуване деца София
Клубове Народни танци София
География матура
Футбол тренировки
Частни уроци по Френски език Варна
Информатика задачи
Уроци за начинаещи по Английски език
Школа за Народни танци София център
Танцови школи Пловдив
Курс Оперативно Счетоводство
Школа по танци София
Частна детска градина София Света Троица
Примерна матура по География
Латино урок
Уроци по Пеене Бургас
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ