+ Предложи публикация
24.05.2021

24 май - историята на празника

 Всичко започва през 12-ти век, когато двамата братя Петър и Асен, през 1185 г. вдигат въстание, за да възродят българското царство. Това е времето в което за първи път е отдадена почит на създателите на българската азбука.

 Години по-късно, на 11 май 1851 г. в Пловдив, българският писател и езиковед Найден Геров организира официално първия празник в чест на светите братя Кирил и Методий. Мястото за провеждане на честването е в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в град Пловдив. 11-ти май не е била случайно избрана дата. Това е бил общият църковен празник на двамата светии. През следващата година – 1852 г. Неофит Бозвели описва за първи път във възрожденска литература известие за празнуването на Кирил и Методий на 11 май.

 През 1857 г. празникът на „светите братя“ е почетен в Цариград в българската църква „Свети Стефан“. По това време там е имало и служба на Свети Иван Рилски. През следващата година в Пловдив учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методи, а празникът се отбелязва с тържествена служба в църквата „Света Богородица“. След това честванията започват постепенно и в Шумен, Лом и Скопие (от 1860 г.). От 1863 г. пък 11-ти май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. Сава Филаретов бил организаторът на празника в София. След Освобождението денят на Кирил и Методий започва масово да се отбелязва в цялата страна като израз на радостта от свободата. Постепенно обаче от църковен, празникът се трансформира в училищен и 11-ти май остава в календара като ден в който се почитат славянската култура и писменост, а не толкова създателите на глаголицата.

Защо тогава днес честваме този празник на 24-ти май, а не на 11-ти?

 Защото първата дата е по Юлианският календар, а втората по Григорианския. След 1916 г. се променя не само датата на този празник. Тогава той е някак поделен между църквата и народа. Църквата продължава да почита двама равноапостоли на 11-ти май, а държавата на 24-ти май по официалния държавен календар. Така денят на светите братя Кирил и Методий от църковен става официално народен празник. Кумановският околийски управител Стоян Мишев пише в една своя заповед:

 "Наредете най-малкото поне въ селата гдето е общинското управление да се отпразнува тържествено народния празникъ "Св. Кирил и Методий", който се пада на 24 май въ среда. Там гдето има свещеници и дето няма ще поканътъ енориските имъ свещеници, да отслужат литургия и водосвет. Секретаръ - бирниците и председателите ще бъдат на местата си. С песни веселие да се прекара тозъ празникъ народенъ."

Оценка 4.85 от 34 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове по Математика Варна
Курс Английски за начинаещи
Частна детска градина София Красно село
Йога студио
Матура по Английски
Уроци по Компютърна грамотност Варна
Школи по Английски език Пазарджик
Курсове по Руски език в София
Курсове по Норвежки език
Курсове по Френски Бургас
Курс по Италиански език Бургас
Тренировки по Бокс Пловдив
Класическа Китара
Уроци по Математика София Надежда
Научи Английски
Частни уроци по Литература Пловдив
Народни танци за деца в Люлин
Онлайн Английски
Уроци по Хип Хоп танци 2010
Пилатес в Младост
Курс по Счетоводство
Онлайн уроци по Английски език
Уроци по БЕЛ за 5 клас
Зумба в София
Индивидуално обучение по Английски език София
Курсове по Немски
Online уроци по Руски
Курсове по Психология
Частни уроци по Литература София
Матура по География и Икономика
Уроци по Литература
Учител по Английски език София
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ