+ Предложи публикация
04.01.2020

11 исторически факта, знанието на които ще ви направят най-интересния събеседник

 Историята е област от човешкото познание, пълна с хиляди малки изненади. И този, който постоянно я изучава, няма как  да стане жертва на скуката. Как да не ти се възбуди любопитството, когато разбереш, че съществува орден на мопса, или ако прочетеш за битката на зайците с Наполеон?

 Ако по време на приятен разговор искате да направите впечатление на своите приятели и колеги, този текст е за вас. Намерихме любопитни и необичайни исторически факти, които ще ви помогнат да удивите и най-начетения и скучен събеседник.

1. Орденът на мопса

 През 1740 г. херцог Климент Август основал католически орден, чиито символ станал мопсът.

 През 1738 г. папа Климент XII (Clemens XII) издал була, с която под заплаха за отлъчване от църквата забранил на католиците да членуват в масонски ложи. Желаещите да станат членове на масонските ложи обаче не станали по-малко; единствено техните събрания станали тайни. А в много страни масоните преименували ложите, за да скрият своята дейност. Една от тези общности, членовете на която били аристократи, се нарекла „Орден на мопса“ (Mopsorden). Първоначално в ордена членували само католици, но по-късно били приемани и протестанти. Членове на ложата можело да бъдат и жени, което било голяма рядкост за онова време.

 През XVIII век Европа била обхваната от мопсомания. Считало се, че всеки уважаващ себе си аристократ трябва да притежава такъв домашен любимец. Освен това мопсът било символ на преданост и надеждност. Ето защо не е учудващо, че малкото кученце било избрано за емблема на ордена. За да бъдат приети в ордена, новобранците трябвало да драскат по входната врата, а в отговор всички стари членове лаели силно, за да разколебаят кандидата. По време на церемонията по приемането в ордена кандидатите трябвало да целунат и порцеланова фигурка на мопс.

2. Чай във всеки британски танк

 През 1945 г. на въоръжение в британската армия постъпил танкът „Центурион“, в който имало оборудване за приготвяне на чай – реактор за високотемпературен синтез или котле за кипване на вода. Оттогава по традиция в почти всеки британски танк има приспособления, с които може да се направи чай. Разбира се днес този агрегат служи не само за чай, но и за приготвянето на други горещи напитки и за претопляне на храна.

3. Пиратът, който нападнал кораб заради шапки

 Веднъж край бреговете на Хондурас известният английски пират от XVIII век Бенджамин Хорниголд извършил нападение на кораб. По думите на един от пътниците на злополучния кораб, пиратският капитан и неговият екипаж не причинили нищо лошо на хората, с изключение на това, че ги принудили да им дадат шапките си. Е, разбира се, пиратите гуляли цяла нощ за сметка на припасите от храна и алкохол на превзетия кораб и изхвърлили пленниците си зад борда, но това били дреболии в сравнение с обичайната пиратска практика по онова време.

4. Наполеон срещу зайците

 Веднъж маршал Луи Бертие поканил Наполеон на лов за зайци в своето имение. За целта Бертие набавил близо хиляда дългоушковци. Но още в началото на лова нещата се объркали. Животните, които по идея трябвало да бягат и спасявайки живота си, да се крият от смъртоносните сачми, неочаквано се събрали в плътно стадо и тръгнали срещу Наполеон. След стъписването императорът, с помощта на ловната си дружина тръгнал в контраатака и зайците били обърнати в бягство.

 Но с това историята не приключила. В традициите на най-добрите бойни тактики, смелите животни извършили обходна маневра по фланга и атакували Наполеон откъм тила. В резултат на което знаменитият пълководец трябвало да отстъпи и да се откаже от лова. Най-вероятно цялата тази абсурдна ситуация се случила в резултат на досадна грешка на Бертие: вместо диви зайци той купил домашни. И тъй като зайците били вече силно изгладнели, те се спуснали към хората с надежда, че ще бъдат нахранени.

5. Мъртвият жокей, който успял да спечели състезание

 През 1923 г. американският жокей Франк Хейс успял да спечели състезание, когато вече бил мъртъв. По време на надбягването по пресечена местност той получил сърдечен удар и починал, преди да достигне до предварително определената финална точка. Смъртта му настъпила горе-долу по средата на маршрута. Конят на Хейс се считал за аутсайдер, но въпреки това той успял да достигне първи до финала, при това с мъртъв ездач на гърба си.

6. Раждането като шоу

 В средните векове личният живот на кралските особи всячески се излагал на показ; той бил основна тема за обсъждане в двора на владетелите. Освен всичко друго придворните на практика присъствали на всяко естествено събитие в живота на монарсите. И раждането се считало за някакво своеобразно шоу. Френската кралица Мария Антоанета родила своето първо дете в стая, препълнена с множество хора. В помещението не можело да се диша и августейшата родилка няколко пъти губила съзнание. Но това не смутило никого: някои от присъстващите мъже се надигали от столовете си, за да видят по-добре случващото се.

7. Румънски лайфхак

 През 1916 г. Румъния се включила в Първата световна война на страната на Антантата, а през май 2018 г. сключила сепаративен мирен договор с Централните сили (бившият „Троен съюз“), но един ден преди капитулацията на Германия отново ѝ обявила война, което позволило на Румъния да излезе от войната като страна-победителка. В резултат на което на страната били върнати всички земи, изгубени съгласно мирния договор с Централните сили, а освен това получила нови териториални придобивки: Трансилвания и Бесарабия.

8. Невъзмутимата Сю

 В началото на XX век в театър „Виктория“ в Ню Йорк било организирано шоу, в което като награда се предлагало баснословна за онова време сума – 1000 долара за този, който успее да разсмее жена, която се казвала Сю. На сцената се качвали смелчаци, които разказвали смешки, разигравали пантомими, а знаменитите комедианти считали за предизвикателство да накарат Сю да се усмихне. Невъзмутимата Сю обаче седяла на стола си и нито един мускул на лицето ѝ не трепвал. За нейната сериозно изражение се правели най-различни предположения: някои дори я считали за сляпа и глуха. А истината била съвсем друга: жената страдала от симптома на Мебиус – отсъствие на лицева експресия (изражение).

 По-късно станало известно, че управителят на театъра Вили Хамърщейн нарочно раздухвал аферата, за да не плаща хонорари на известни комедийни актьори, които на практика изнасяли безплатни представления, опитвайки се да разсмеят невъзмутимата Сю.

9. Стилни брашнени чували

 В годините на Великата депресия в САЩ жените намерили решение на проблема с недостига на платове за шиене. Те забелязали, че брашното се продава в памучни чували и започнали да шият от тях дрехи за себе си и своите деца. На свой ред производителите на брашно започнали да продават продукцията си в по-красиви чували, с отпечатани върху тях цветни мотиви. Така жените успели да си останат спретнати и красиви дори и в най-тежките времена на дълбоката икономическа криза.

10. Войната, продължила 335 години

 В една от най-продължителните войни се превърнал конфликтът между Нидерландия и Островите Сили, които влизат в състава на Великобритания. Войната се проточила повече от 3 века, при това без да бъде произведен нито един изстрел. На практика войната завършила само няколко месеца след своето начало през 1651 г. Но заради неяснотите при обявяването на война от страна на една цяла страна на малка част от друга, формален мирен договор така и не бил подписан.

 През 1985 г. историкът и председател на съвета на архипелага Сили Рой Дънкан изпратил на холандското посолство в Лондон предложение да бъде подписан най-накрая истински мирен договор. Служителите в посолството проучили въпроса и действително установили, че формално войната все още продължава. Тогава Дънкан поканил холандския посланик да посети островите и мирът най-накрая бил подписан.

11. “Made in Germany”

Днес практически върху всяка стока може да се открие маркировка “Made in..” („Произведено в…“). И ако надписът “Made in China” често предизвиква съмнение за качеството на продукта, то виждайки текста „Произведено в Германия“, мнозинството от хората изпитват увереност, че стоката е висококачествена.

 „Made in Germany” станала първата задължителна маркировка на стока, произведена в една или друга държава. А колкото и странно да звучи, това означение били измислено от британците в края на XIX век. След масовото навлизане на продуктите на индустриализацията в бита, британското правителство се опитало да защити своя пазар. Замисълът бил потребителите да получат възможност да отличат вносните продукти и да бойкотират стоките на потенциалния противник. Само че ефектът се оказал изцяло противоположен: маркировката „Made in Germany” се превърнала в своеобразен знак за качество.

Превод и обработка за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Източник: www.cpaint.ru

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Физика Варна
Клубове за Народни песни
Балетна школа София Модерен Балет
Салса Стамболийски
Гръцки език за напреднали
Футболни клубове
Упражнения по Английски онлайн
Уроци по Народни танци Шумен
Частни уроци по висша Математика Варна
Компютърна грамотност Пловдив
Компютърна грамотност за начинаещи
Курсове Руски език Варна
Уроци по Английски за начинаещи
Езикови курсове Варна Немски език
Тренировки по Волейбол Пловдив
Курс Руски език София
Частна детска ясла София Витоша
Балет деца
Бизнес Английски София
Уроци по Български език за 3 клас
Балетна школа Плевен
Учител по Математика Сухата река
Курс Оперативно Счетоводство
Уроци по Математика цени
Клуб Народни танци Пловдив
Клубове Народни танци София
Частни уроци по Математика за студенти
Частни уроци по Руски език Пловдив
Частни уроци по Английски София
София Хоро
Математика уроци
Арабски танци
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ