+ Предложи публикация
25.12.2016

10 традиционни ястия от българската кухня

 Българската кухня е изключително разнообразна и вкусна. В нея присъстват много салати, тестени изделия, яхнии, както и специфични ястия, които можете да вкусите само в определени райони на страната. Много от ястията се приготвят по стари рецепти, предавани от поколение на поколение векове наред. Най-характерните продукти, с които България е известна в цял свят, са киселото мляко и бялото саламурено сирене. Под различна форма те винаги присъстват на българската трапеза.

 Една от най-известните и предпочитани закуски в страната е баницата. Представлява тестено изделие, което може да има различни плънки – сирене, спанак, ориз, месо и т.н. Други популярни закуски са палачинките, бухтите, мекиците, пържените филийки и т.н. Всички те са много вкусни, поднесени със сладко, мармалад, мед или българско кисело мляко.

 В страната се произвеждат зеленчуци с изключителни вкусови качества. Затова и в кулинарната ни традиция салатите заемат достойно място. Най-популярната българска салата е шопската, но има и други, които заслужават да бъдат опитани – овчарска, жътварска, Снежанка, калугерска, добруджанска, салата от печени пиперки и много други. Едно от най-популярните предястия е тараторът. Представлява студена супа, приготвена от кисело мляко, краставица, копър, счукани орехи и подправки. Супите и чорбите също са популярни в страната - боб чорба с невероятен вкус можете да опитате в района на село Смилян в Родопите, интересни рецепти за рибена чорба има в районите на Черноморието и река Дунав. При основните блюда едни от най-популярните ястия са приготвяните на скара – кюфтета, кебапчета, шишчета, карначета и др. В България се приготвят и разнообразни яхнии и ястия в глинени съдове (гювечета и гювечи) – чомлек, кавърма, капама (в района на Банско) и др.

 Друго любимо българско ястие са сармите – малки или големи. Представляват топки от плънка, увити в лозови листа или листа от кисело зеле. Много са популярни в района на Тракия. Една от запазените марки на българската кухня е чевермето – цяло агне, опечено на шиш. Това ястие е характерно за Родопите, но се приготвя и в други части на страната. Картофите са продукт, който присъства в много български рецепти. Най-популярните картофени ястия са огретенът, пататникът (в Родопите), картофената яхния, пържените картофи и др. В България можете да опитате и разнообразни месни колбаси и деликатеси. Суджукът е най-известен сред тях. Прави се в цялата страна, но най-силни традиции има в град Горна Оряховица. Друг популярен деликатес е банският старец – както името показва,той се приготвя в планинския град Банско. В района на град Елена и Еленския Балкан можете да вкусите от т. нар. еленски бут. Той се приготвя от осолено свинско месо. Такива деликатеси обикновено се консумират с хубаво вино. А в България се прави вино с великолепен вкус. Това се дължи както на уникалния климат и характерните почви, така и на някои местни сортове грозде – Гъмза (Северна България), Широка мелнишка лоза (в района на Мелник и Сандански), Димят ( в районите на Варна, Шумен и Стара Загора), Мавруд (Пловдив, Пазарджик, Асеновград), Червен мискет (Стралджа и Сунгурларе), Рубин (Пловдив и Септември) и Памид (Пазарджик, Памидово и Пловдив).

 Друга популярна алкохолна напитка в страната е ракията. Тя се прави от грозде или други плодове – слива (в района на гр. Троян, Тетевен), кайсия (в района на гр. Тутракан, Силистра, Добрич), смокини, круши и др. В Долината на розите (Карлово и Казанлък) се приготвя гюлова ракия – от българска маслодайна роза.

 Това съвсем не изчерпва богатството на българските ястия и напитки. За да опознаете кулинарните вълшебства на страната, трябва да я обиколите цялата, тъй като всеки район пази своите традиции и предлага различни кулинарни изкушения.

Боб чорба е традиционно ястие от българската кухня, приготвено от сварен боб, зеленчуци (морков, домат, чушка, лук) и подправки, която може да се консумира със или без запръжка. Често към тази супа се добавя колбас или нарязан бекон. Боб чорба се приготвя като обредно ястие за Бъдни вечер (постен боб).
Баницата е печено изделие от навити или наредени на пластове листи разточено тесто или готови кори за баница, с плънка от различни продукти, като най-разпространена е рецептата със сирене и яйца. В различните краища на Родината, можем да опитаме и баница с плънка от тиква и захар (тиквеник), с плънка от зеле (зелник), с лук, спанак, ориз, месо. Както и млечна баница, която се поднася като десерт. Баницата обикновено се включва в менюто за закуска.
Тараторът представлява студена супа и е едно от най-популярните предястия у нас. Приготвя се от кисело мляко, вода, ситно нарязана или настъргана краставица, олио или зехтин, сол, копър и счукан, пресован или нарязан на ситно чесън. Към тях по желание могат да се добавят счукани орехови ядки.
Гювеч е обобщеното название на различни български ястия, приготвяни в глинен съд за печене с похлупак. Всъщност гювеч е името на съда, а когато той е малък и побира една порция, се нарича гювече или гюведже. Гювечът се приготвя по различни рецепти и може да бъде както с месо (свинско, телешко, агнешко или заешко), така и постен.
У нас през зимата се правят предимно зелеви сарми. Плънката се приготвя от задушен в олио кромид лук, запържен с ориз, кайма и всичко подправено със сол и подправки. Лятото се правят предимно лозови сарми. Плънката се приготвя от задушен в олио кромид лук, запържен с ориз и всичко подправено със сол и черен пипер. Добавят се морков, гъби, сирене и др.
Шкембе чорба. Приготвя се от добре сварено и нарязано на ситно телешко или свинско шкембе. Към вече готовата супа се добавя чесън, оцет, лют червен пипер или люти чушки.
Пълнени чушки. Гозбата се приготвя от ароматни пресни или сушени чушки. Плънката може да е както с месо, така и постна – само от ориз и подправки. Месото обикновено е смляна смес от телешко и свинско или едното от двете.
Капама. Традиционно българско национално ястие от югозападна България. Произхожда от региона на Разлог. Приготвя се от няколко вида месо – свинско, пилешко, телешко, заешко, кисело зеле, като се добавя наденица или кървавица и ориз. За да се постигне неповторимият аромат и вкус на капамата, има три важни условия. Едното са подправките - черен, червен пипер, дафинов лист, другото е нареждането на продуктите на пластове, а третото – ястието да се пече дълго – 4-5 часа, на бавен огън.
Пататник. За приготвянето му се използват картофи и сирене. Може да бъде като постен или с месо. Класическата рецепта обаче залага само на картофи, сирене, яйце, лук, подправки – сол, черен пипер, пресен джоджен и мазнина. При сервирането може да се гарнира с кисело мляко или зеленчуци.
Чеверме. Една от запазените марки на българската кухня е чевермето – цяло агне, опечено на шиш. Това ястие е характерно за Родопите, но се приготвя и в други части на страната.

Източници: www.bulgariatravel.org    www.10te.bg

Оценка 4.88 от 25 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ